O sztuce dobrego gotowania, jedzenia, czytania, oglądania i życia.

Wpisy z tagiem: pieprz czerwony

czwartek, 08 września 2011
100. wpis

Alina Kwapisz-Kulińska - 15/08/2011 1:12

Na deszczowe lato dobra i poezja. A więc Jarosław Iwaszkiewicz i kolejny miesiąc przez niego przeżyty i opisany. Przeżyjmy go dobrze i my, nie przejmując się deszczem. Ale czy rzeczywiście myśląc o jesieni?... Wolałabym temat jesieni odłożyć do... października. Przecież mamy lato, panie Jarosławie!

Sierpień

Blask na drzewach jakiś chory
kuropatwy w kartofliskach
zaczęły się meteory
blisko blisko

pani jesień przyjdzie znowu
znowu nic nie wytłumaczy
ani gwiazdy ani słowa
ani ziemi ani płaczu

tylko patrzeć kiedy wrzosy
w liliowe buchną ognisko
twoje losy moje losy
blisko blisko

deszcze zmyją opalenie
liść opadnie nad kołyską
zapomnienie prześwietlenie
blisko blisko

 

Po przeczytaniu wiersza, jeszcze w nastroju refleksyjnym, zajmijmy się typowo sierpniowym przetworem. To gruszki w occie. Zimą będziemy sobie głęboko wdzięczni, gdy sięgniemy po słoik i owoce podamy do klopsa, pieczonego drobiu, wędlin. Zaklęty w  nich sierpień spłynie na nasz stół... I przypomni nam, za wierszem poety, kartofliska, meteory, liliowe ognisko wrzosów (ich krzaczki są na moim bazarku, nie tylko liliowe, ale i różowe; jeżeli mamy wnuczkę, na pewno się jej spodobają...).

A jak zrobić gruszki? Ojej, dokładny przepis odnajdziemy w Sieci. Dodam tylko, że ocet musi być dobry, najlepiej z białego wina, cukru tylko, by podkreślić smak owoców, przyprawy korzenne, jakie lubimy: cynamon w lasce, może kawałek laseczki wanilii. goździki, a ja dodałam ziarenka czerwonego pieprzu. Tak pięknie wyglądają, jak czerwone owoce jarzębiny za moim oknem. Że też Iwaszkiewicz o jagodach jarzębiny nie wspomniał.

| < Luty 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      
Zakładki:
Ulubione
Tagi
myTaste.pl