O sztuce dobrego gotowania, jedzenia, czytania, oglądania i życia.

Wpisy z tagiem: stare gazety

niedziela, 26 maja 2013
Na 26 maja – słodkości

Dla Mamy mojej i wszystkich innych Mam świata dzisiaj deser bardzo prosty, co nie znaczy, że mało smaczny. Nie wiem, kto pamięta, że takimi deserami słodziło się mało słodkie czasy tzw. niedoborów kartkowych w PRL, a potem czas stanu wojennego i całe smętne lata 80.

Deserek jest prosty. Kto chce swoją Matkę uhonorować szczególnie, może przyrządzić go w foremce w kształcie serca. Takiej nie mam, wybrałam więc większe babeczki. Możemy deser podać do popołudniowej kawy lub herbaty, może stanowić zakończenie obiadu. Przyrządzi go nawet małe dziecko. Ale, uwaga! Indeks glikemiczny ma wyjątkowo wysoki. Na taki smakołyk można sobie pozwolić raz na... może rok? W taki wyjątkowy dzień. Jest lekki, ale słodki.

Galaretka twarożkowa

opakowanie galaretki wiśniowej

opakowanie miękkiego twarożku (20–25 dag)

owoce i listki melisy do przybrania

Galaretkę rozpuścić w połowie porcji zalecanej gorącej wody. Wystudzić, mieszać co jakiś czas, aby nie zastygła. Chłodny płyn wymieszać z twarożkiem. Trzymać w lodówce aż deser stężeje. Podać w salaterce lub wyjąć na talerzyk (zanurzając foremkę na chwilę w gorącej wodzie).

To wszystko. Jak widać, filozofia żadna. Koszt niewielki. A wygląda nie najgorzej. Zrobiłam jeden błąd: wzięłam twarożek waniliowy. Deser był nadmiernie słodki. Lepiej zastosować twarożek niesłodzony. Rzecz jasna, można wziąć galaretkę o innym smaku i do niej dobrać odpowiednie owoce, także surowe.

Bardzo podobny deser podaje książeczka kupiona przez mnie w roku 1987 (to wydanie I) Jadwigi Kłosowskiej pt. „Kolacje u Kowalskich”. Przytaczam wiernie jako signum temporis. Pisanie książek kulinarnych było wtedy sztuką. Trzeba było wiedzieć, które produkty są tak niedostępne, że zamieszczanie przepisów z nimi byłoby bezczelnością. Ale, z drugiej strony, działały różne nieoficjalne kanały rynkowe (tzw. baba z cielęciną, bazary czy pielęgnowane znajomości w sklepach), tak więc nie trzeba się było ograniczać wyłącznie do zawartości sklepowych półek.

Przy okazji deserów warto wspomnieć, że w przepisach ograniczano (jak zdrowo!) ilość cukru. Od roku 1976 był on racjonowany. Był pierwszym produktem sprzedawanym na kartki już za tzw. czasów Gierka, które – jak słyszę – wspomina się teraz niekiedy jako czasy szczególnego dobrobytu. Dobrobyt ten miał swoją cenę. I kosztował coraz więcej. A jak się zakończył, można popatrzeć na starych kronikach filmowych lub stronach starych gazet.

Krem twarożkowy z owocami

1 opakowanie (25 g) chudego twarożku homogenizowanego

2 jajka

1 cukier wanilinowy

10 dag cukru (drobnego kryształu)

1 łyżeczka żelatyny

4 połówki ugotowanych w kompocie jabłek, gruszek lub brzoskwiń (te ostatnie mogą być surowe)

Żelatynę zalać 2–3 łyżkami zimnej wody, a gdy napęcznieje, rozpuścić ją w jak najmniejszej ilości wrzątku. Ubić sztywną pianę z białek, dodać pod koniec żółtka utarte z cukrem i cukier waniliowy [tak w oryginale!]. W misce rozetrzeć energicznie twarożek, dodając pianę z żółtkami i żelatynę, lekko wymieszać. Owoce ułożyć w szklanych czarkach na wierzchu ubrać je twarożkową pianą (najładniej wygląda, gdy wycisnąć ją ze szprycy do dekorowania tortów) i posypać odrobiną czekolady.

Dopowiem, że dodatek czekolady był propozycją śmiałą. W tym czasie, o ile pamiętam, czekolada nie była już na kartki, ale w stałej sprzedaży pozostawała rzadkością (chyba że w sklepach Peweksu za dewizy lub tzw. bony dolarowe, namiastki środka płatniczego sprzedawane przez państwo po dziwacznym kursie, ale najbardziej dostępne u tzw. koników, w sprzedaży pokątnej). Czekolada prawdziwa była rzadkością. Tej o wysokiej zawartości kakao nie było w ogóle. Częściej rzucano do sklepów wyroby czekoladopodobne, takie erzace. Z kolei brzoskwinie świeże były dostępne tylko w sezonie (import z Bułgarii), po wystaniu w długiej kolejce. Tych w puszkach w ogóle nie było (chyba że w Peweksie). Sery i twarożki najczęściej bywały chude, z kupowaniem tych o większej zawartości tłuszczu – dla dzieci – był kłopot.

Tyle uwag o PRL-u. Na zakończenie, aby ubarwić temat deserów, jako ciekawostki do konwersacji przy stole Mamy, podrzucę dwa tematy sprzed wojny. Oba słodkie, choć na zupełnie inne sposoby.

Jeden to orzeł z czekolady. Przedwojenny, a więc taki, który powinien zostać pozytywnie zweryfikowany przez wszystkich, którzy lustrowali niedawno – i od czci odsądzali – czekoladowego orła, z okazji święta 3 Maja, wystawionego przed Pałacem Prezydenckim przy Krakowskim Przedmieściu. Nie spotkałam opisów, aby ktoś z powodu przedwojennego orła miał „kłopoty gastryczne” lub prowadził krucjatę przeciw szarganiu świętości. W notce z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z lutego 1939 zjadania (łapczywego pożerania) słodkiego orła nie porównuje się barwnie do rozbiorów Polski. Co, zamieszczając zdjęcie przedwojennego orła czekoladowego, poddaję pod rozwagę:

 

Druga notka dotyczy też słodkości, ale w wymiarze praktycznym. Pochodzi z tej samej gazety i z tego samego czasu; cytuję, jak zwykle, wiernie:

 

(z) Z osobliwym wynalazkiem wstąpił cukiernik nowojorski Mazzetti.Oto wykonał on na próbę naczynie ze specjalnej kolorowej masy cukrowej, która nie rozpuszcza się w zetknięciu z gorącemi potrawami. Wynalazek cukiernika amerykańskiego zaoszczędzić ma paniom domu i pomocnicom domowym trudu mycia naczynia, albowiem po skończonym obiedzie czy kolacji, każdy z jedzących może łamać po kawałku to cukrowe naczynie i zjadać je jak cukierki. Zastąpić więc ono może łatwo wszelki „deser”. Cukiernik Mazzetti sfabrykował już z kolorowej masy cukrowej filiżanki, spodki i talerzyki. Rzecz prosta, że nie chce zdradzić, z jakich poszczególnych ingredjencyj składa się ta jego masa, przeznaczona na fabrykację naczynia i trzyma ją w ścisłej tajemnicy. Autor wynalazku projektuje masową fabrykację tego osobliwego naczynia, przez co będzie ono mogło kalkulować się bardzo łanio. Mazzetti prowadzi obecnie pertraktacje z kilkoma przemysłowcami amerykańskimi, aby móc jak najszybciej eksploatować na wielką skalę swój wynalazek, po którym spodziewa się dużego sukcesu.

Sukcesu swoimi naczyniami z cukru Mazzetti chyba nie odniósł. Ale amerykański sen wolno śnić każdemu. Jak i polski sen o orle: tym z przestworzy, z ZOO, tym z czekolady i tym z godła kraju.

czwartek, 23 maja 2013
Na chłodny dzień – po węgiersku

Nagle się zrobiło zimno. No, chłodniej. Rozgrzejmy się porcją papryki, cebuli, kapusty kiszonej i mięsa. Sięgając do kuchni Seklerów, Székely, ludu zamieszkującego Siedmiogród, utożsamiającego się z Węgrami. Dziwny to lud, którego pochodzenie nie jest właściwie wciąż jasne. Ich nazwę niektórzy wyprowadzają od określenia „strażnicy granic”. Siedmiogród to wciąż sporny rejon Europy, o czym niewiele wiemy. Traktat w Trianon, rozdzielający Austro-Węgry po I wojnie światowej, przyznał te ziemie Rumunii. Nacjonaliści węgierscy walczyli i walczą, aby wróciły do Węgier. Dzisiaj chcą przywrócić stan z czasów II wojny, gdy Węgry, korzystając z niemieckiego parasola ochronnego, tu panowały. W wersji łagodniejszej idzie dziś o niezmienianie przynależności państwowej, ale zapewnienie praw rejonu autonomicznego.

 

Seklerzy na pewno zachowali odrębność w kuchni. Ich potrawy wchodzą w skład kuchni węgierskiej. Charakterystyczny dla nich, obok papryki i cebuli, jest dodatek do potraw kapusty kiszonej, w tym – kiszonej w głowach. Z liści takiej kapusty zawija się na przykład seklerskie gołąbki. Ale ja sięgnęłam po gulasz seklerski. Przepis zaczerpnęłam z książki, która wielu Polaków nauczyła miłości do kuchni węgierskiej. To „Nobel dla papryki” Tadeusza Olszańskiego, dziennikarza, znawcy Węgier. Teraz wyszło jej nowe wydanie, ale ja wciąż mam swoje drugie, z roku 1979. Towarzyszy jej motto, słowa Miguela Angela Asturias: „O Węgry, / gdzie zmieszano cały świat papryki i pieprzu, / gdzie pyszny smak jest zrozumiałym dla wszystkich językiem! / O kraju, / który jak krew z winem, / serdeczną gościnnością stoisz dla wszystkich otworem”. Tradycyjna przyjaźń polsko-węgierska dzięki tej skromnej książeczce nabrała nowego smaku.

Tę potrawę seklerską Autor opisuje tak: „Seklerski gulasz nie jest już w zasadzie zupą, przypomina raczej w konsystencji rzadki bigos (...) należy do rodziny gulaszów. W przeciwieństwie do bigosu, gulasz seklerski nie lubi być podgrzewany. Najlepiej smakuje na świeżo, a znajdująca się w nim śmietana wytrzymuje później najwyżej jedno podgrzanie”. Podaje przepis, który ja – jak to ja – przerobiłam po swojemu.

Na razie receptura kanoniczna:

Gulasz seklerski
Sz
ékelygulyás

750 g łopatki wieprzowej

50 g smalcu

1 kg kwaszonej kapusty

duża cebula

papryka świeża i w proszku

100 g śmietany

szczypta mąki

sól, pieprz

Wieprzowinę pokrajać w 2-centymetrową kostkę, posiekaną cebulę wrzucić na tłuszcz, dodać paprykę w proszku i obsmażyć mięso. Dusić je niczym pörkölt, a więc bez wody, w sosie własnym i tłuszczu. Gdy mięso zaczyna mięknąć, dodać kapustę i ciepłą wodę, aby przykryła potrawę, oraz gotować na małym ogniu. Gdy mięso i kapusta są już miękkie, zaprawić mąką oraz papryką w proszku, wlać do gulaszu i chwilę gotować. Już na półmisku udekorować śmietaną i czerwoną papryką.

Bardzo Autora i Seklerów przepraszam, może stworzyłam jakiś inny gulasz, ale składniki nieco zmieniłam. Wzięłam wołowinę. Zamiast smalcu – olej rzepakowy. Zamiast śmietany – gęsty jogurt grecki. No i koperek. Powiem jeszcze i to, że do tego gulaszu, który był jednak raczej gęsty jak bigos, a nie rzadki, jak pisze Autor, na stole postawiliśmy zimne piwo. Znakomicie pasowało!

 

A na koniec, aby pozostać w obszarze polsko-węgierskiej historii, przypomnę epizod sprzed lat 75. Był marzec. Już wcześniej Niemcy pod przywództwem Hitlera maszerowały przez Europę w imię idei „Lebensraumu”, czyli poszerzania swojej przestrzeni życiowej. Zajęli Czechy w roku 1938. Czechosłowacja jako państwo, jako idea łącząca Czechów i Słowaków, przestała istnieć. Okazało się, że Europa nie ma na to rady. Przywódcy wielkich państw stali z opuszczonymi rękami. Przywódcy państw mniejszych korzystali, ile się dało. Jak Słowacy, którzy utworzyli właśnie w marcu 39 swoje państwo, jak Węgrzy, którzy korzystając z tego zajęli tzw. Ruś Zakarpacką, stając się tym samym sąsiadami Polski. Opisy spotkania na nowej granicy zajęły łamy ówczesnej prasy. Na przykład „Ilustrowany Kuryer Codzienny” opisał te wydarzenia pod tytułem histeryczno-wzruszającym:

 

Zareprodukował okolicznościową plakietkę:

 

Podał stosowną wzruszającą pieśń:

 

Podobnie jak przy okazji zajęcia Zaolzia (pół roku wcześniejszego), prasie tak popularnej jak IKC zabrakło wyobraźni, aby się zastanowić, czym się skończą te konsekwentne ruchy hitlerowskich Niemiec i ich satelitów. Bo im zawdzięczano owe łzy wzruszenia. Urok siły poruszał wyobraźnię, ale zaciemniał umysły.  A przecież w tym samym czy następnym numerze gazety znalazła się skromna, ale wymowna notka z dalszych stron; przytaczam ją wiernie, z zachowaniem pisowni:

„Praga, 19 marca (Li). Dziś w niedzielę przed południem odbyła się na placu św. Wacława z okazji dnia armji niemieckiej wielka defilada wojsk niemieckich, stacjonowanych w Pradze. Defiladę odebrał główno-dowodzący armji okupacyjnej gen. piech. Blaskovitz. W paradzie wzięły udział głównie wojska zmotoryzowane. Goście honorowi przypatrywali się defiladzie ze specjalnej trybuny. Po obu stronach placu ustawiły się w większej ilości miejscowi Niemcy, pozdrawiając podniesieniem ręki chorągwie wojskowe. Czesi zachowali się milcząco. Defiladzie przypatrywał się także m.in. dotychczasowy czeski minister spraw wojsk. gen. Syrovy. Defilada trwała dwie godziny”.

Za pół roku Hitler miał przyjmować defiladę niemieckich wojsk na gruzach Warszawy. Mało kto jednak to przeczuwał, czytając o łzach wzruszenia i ściskaniu się z Węgrami na karpackich przełęczach. Był marzec roku 1939.

środa, 22 maja 2013
Coś z warzyw, czyli jeszcze szparagi

Warzywa są zdrowe. Niskokaloryczne. Zwykle uzupełniają jadłospis, ale stanowią i danie samodzielne. Ratowały ludzi podczas różnych niedoborów żywności, na przykład podczas wojen.

Mało u nas jest znany obraz naszego kraju, czy raczej jego różnych dzielnic, podczas pierwszej wojny światowej. Ta druga, która zabrała dwudziestoletnią państwowość i była tak okrutna, przykryła całkowicie tę pierwszą, która straszliwie przeorała i zniszczyła polskie ziemie. Przez kraj przetaczały się fronty. Zaborcy łupili kraj i wywozili, co się dało. Uprawy niszczono. Z ludnością cywilną niby nie walczono (choć opisane przez Marię Dąbrowską w „Nocach i dniach” zniszczenie Kalisza była faktem, a nie fikcją). Ale to ona ponosiła koszty walk. Zwłaszcza w miastach panował po prostu głód. Polki pozbawione mężczyzn, walczących niekiedy bratobójczo w zaborczych armiach, musiały sobie radzić z brakiem produktów i ich racjonowaniem. Czasy przedwojennego dobrobytu wspominano z rozrzewnieniem. Jak na przykład w wierszyku, który znalazłam w krakowskim „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” z lipca roku 1918. Dziennik ukazywał się w latach 1910–1939. Jest kopalnią wiadomości nie tylko o wydarzeniach i polityce z tego okresu, ale i o życiu codziennym.

W lipcu wojna miała się ku końcowi. Wiadomo było, że Polska, w jakiejś postaci, w jakichś granicach, się odrodzi. Skutki przetaczania się przez kraj różnych frontów były widoczne wszędzie i odbijały się na życiu wszystkich rodzin. Nasze prababki i babki musiały sobie radzić ze zubożeniem, strasznymi warunkami mieszkaniowymi, grypą-hiszpanką, z wyżywieniem dzieci i mężów, często będących ofiarami wojny. A panowie? Jak to panowie. Chętnie wspominali beztroskie życie przedwojenne i jego uroki, jak autor podpisany inicjałem K.:

Mówiąc o duszy przekroju,
O duszy czystej i nagiej.
Pełna boskiego nastroju
Wybrała z karty... szparagi.
Potem w bezmiarze natchnienia
Jak gdyby w symbol zaklęta,
Dotknęła mego ramienia
Szepcząc: A teraz kurczęta!
Wreszcie podrósłszy swą główkę,
Przy ocząt czułych atakach,
Zrobiła lekką przymówkę,
Żebym pamiętał o... rakach.
Zgodą nirwany owiana
Grała na duszy mej cytrze
Aż skończyliśmy w nastroju
Na musującym szampitrze.

* * *

Wojna przerwała sielankę,
A czas, co wszystko odmienia,
Inną mi zesłał kochankę,
Inne są lubej marzenia.
Gdy biegnę w białe ramiona
Mojej kochanej dziewczyny,
Ta szepcze do mnie spłoniona:
Zdobądź choć kilo słoniny.
Gdy spragnion miękkiej pieszczoty,
Wpadam w kraj ułud i czarów,
Ona mnie prosi: Mój złoty,
Daj węgla z dziesięć cetnarów!
Gdy tonąc w falach ekstazy,
Do piersi tulę jej główkę,
Z jej ustek płyną wyrazy:
Każ mi dać nową zelówkę.

W każdych ciężkich czasach ratunkiem dla kuchni domowej były warzywa. Łatwiej o nie niż o mięso. Wprawdzie wierszyk wspomina o szparagach jako daniu przedwojennym, ale wiem z opowieści, że nieoczekiwanie nawet takie wytworne warzywa bywały ratunkiem dla pustych żołądków. Nawiasem, nad szparagami górowały pożywne ziemniaki, kapusty czy fasole, ale paradoksalnie niekiedy trudniej było je zdobyć! O stosunku do warzyw, jako ostatniej deski ratunku dla głodujących miast i wynędzniałych wsi, świadczy ten anons z marca roku 1917. Wtedy światełka w tunelu o nazwie Niepodległość jeszcze nie było, nikt nie wiedział, kiedy wojna się zakończy:

 

Wojna była okrutna w całej Europie. Zwłaszcza Francja, na której ziemiach przez lata trwały wyniszczające walki w okopach, poniosła straszliwie straty. Także materialne. Kraj się jednak szybko dźwigał. Tuż po okrutnej wojnie objeżdżała go Gertruda Stein wraz ze swoją wierną przyjaciółką, dbającą o aprowizację, a, jak się okazało, wierną kronikarką – Alicją B. Toklas. Zawdzięczamy jej nie tylko przekazanie przyczynków do życia Gertrudy, zapomnianej dzisiaj pisarki amerykańskiej, osiadłej we Francji przed Wielką Wojną. Alicja Toklas opisała także francuski obyczaj i francuską kuchnię, widzianą oczami Amerykanki. Pozostawiła książkę kucharską, która jest zarazem dziełem literackim – biografią przyjaciółki-pisarki oraz monografią czasów, przez które kroczyła u jej boku. Alicja opisywała nie tylko wspólnych znanych im artystów, jak Pablo Picasso czy Salvador Dali (projektowała dla nich potrawy), ale i ludzi nieznanych, których poznawały podczas peregrynacji po Francji. Byli to kucharze u nich pracujący, właściciele zajazdów, gdzie się zatrzymywały, kucharki z zaprzyjaźnionych domów. Każda z tych osób pozostawia w książce Alicji swój ślad, tak w skrótowym opisie swojej osobowości, jak i w postaci realnych przepisów kulinarnych.

 

A ponieważ dzisiaj tematem są warzywa, wśród nich takiego przepisu poszukałam. Niedawno obiecałam wrócić do szparagów. Wybór jest więc oczywisty. Oto przepis Alicji B. Toklas na szparagi, jakie podano jej i Gertrudzie w wioseczce o nazwie Grignan z departamentu Drome, znanego z „doskonałej kuchni i romantycznych krajobrazów”. W ich opisie uwzględniła nazwisko właścicielki malutkiej restauracji, w której wraz z przyjaciółmi Alicja i Gertruda jadły lunch. Oto opis Alicji, właściwy dla jej kunsztu literackiego (tłum. Iwona Libucha, wyd. Twój Styl, Warszawa 2003): „Madame Loubet (...) jak wielu innych pierwszorzędnych kucharzy, zwłaszcza kobiet, miała zmęczone oczy i blady uśmiech. Uznałyśmy to za dobry omen. Na lunch przygotowała omlet z truflami, pieczeń cielęcą szpikowaną słoniną z truflami, główki szparagów i miejscowy ser”. Niezły jadłospis jaki na kraj wyniszczony wojną, prawda? Darujmy sobie omlet i cielęcinę. Pozostańmy przy obiecanych szparagach (przepis już w moim tłumaczeniu):

Szparagi na sposób Madame Loubet

Wczesna wiosna to czas młodych zielonych szparagów, ulubionych przez niektórych. Umyć szybko – nie zostawiać w wodzie – odcinając białe łodyżki. Związywać w wiązki, zanurzyć we wrzącej osolonej wodzie. Gotować 8 minut. Nie mogą być przegotowane; wiele zależy od ich świeżości. Odstawić. Postawić patelnię na wolnym ogniu, włożyć do niej 4 łyżki masła (na 1 funt [450 g] szparagów) Kiedy masło się roztopi, dodać szparagi, wciąż związane. Dołożyć 4 łyżki gęstej śmietany. Nie mieszać, lecz ciągle poruszać patelnią we wszystkich kierunkach, aby szparagi pokryły się masłem i śmietaną. Wtedy zdjąć z ognia. Umieścić szparagi na okrągłym nagrzanym półmisku, główkami na zewnątrz. Nici ostrożnie przeciąć nożyczkami. W środku umieścić pół filiżanki śmietany ubitej z pół łyżeczki soli. Podać, zanim śmietana się zacznie topić. To gastronomiczne święto. I piękno dla oczu.

piątek, 17 maja 2013
Po prostu kanapki. Na piątek

Wszyscy je znamy. Dla wielu osób są podstawą pożywienia. Podobno są robione szybciej niż cokolwiek innego. Zwłaszcza te codzienne. Dlatego niektórym zastępują obiad. Innym, te wymyślniejsze, pozwalają przyjąć gości, chociaż ich popularność w tej funkcji zmalała. Są staroświeckie lub wydają się zbyt pracochłonne. Zapomnieć, czy wrócić do nich? Kanapki. Jak z nimi jest dzisiaj?

Trudno uwierzyć, ale dla pani Lucyny Ćwierczakiewiczowej i innych dam piszących o kuchni w drugiej połowie wieku XIX, kanapki podawane podczas przyjęć były nowością. Kiedyś do tego tematu wrócę. Bo o lordzie Sandwich, który nadał nazwę linii szczególnych kanapek – już tu nieco, za starymi gazetami, pisałam.

Są jednak niezstąpione. I nawet jeżeli nie są już tak podawane podczas domowych „okazji” , jak w czasach, gdy w mieszkaniu urządzało się prywatki przy muzyce z adapteru i płyt winylowych oraz butelce czerwonego wina algierskiego „Gellala” – to jedzone są nadal. Szkoda, że w odmianach ubogich, nawet w stosunku do lat 60. i 70. minionego wieku, gdy ich podstawą była bułka paryska z masłem, a dodatkami: wędliny, ser i jajka oraz jakieś warzywa dla koloru i urozmaicenia. A przecież dzisiaj mamy różne rodzaje chleba i bułek, dawniej nieosiągalne. Są chleby włoskie i francuskie – obok rozmaitych polskich. Pieczywo mamy wszelkich gatunków, z różnych rodzajów mąki, o różnych kształtach. Korzystajmy z niego. A dodatki – dawniej za te różne rodzaje wędlin i serów chyba bym się dała pokroić.

Gdy w domu mieliśmy kataklizm połączony z przyjściem tzw. fachowców, czyli z trwającym kilka godzin kuciem, a więc hałasem i kurzem – zrezygnowałam z przyrządzania obiadu na ciepło. Po wyjściu brygady roboczej szybko przyrządziłam kanapki. Wcześniej zaopatrzyłam się w bagietkę na zakwasie. Dodatkami były, jak widać na zdjęciu: śledź, ser typu szwajcarskiego z dziurami, szynka dojrzewająca, bryndza, jajko ugotowane na twardo oraz rzodkiewki, cebula dymka ze szczypiorem, papryka sproszkowana. Tylko tyle (prawie jak w opisie słynnym z "W oparach absurdu": „gdy niczego nie ma w domu"). Wystarczyło do stworzenia barwnych i smacznych kanapek. Podajemy je na talerzykach, z nożem i widelcem, obok dajemy serwetki, bo może komuś wygodniej będzie je spożywać rękoma. Co do nich? Proponuję kieliszek zimnej wódki. Stres po wizycie fachowców się rozpłynie. Po takim obiedzie dziarsko się weźmiemy za sprzątanie mieszkania.

 

A gdy już wszystko posprzątamy, poczytajmy coś o kanapkach Anno Domini 1954 (a kto był wtedy tym Panem?...). Tekst pochodzi z „Przekroju”, któremu zarzucano burżuazyjne odchylenie. Może słusznie? Propagował wszak przyjemne życie, a nie nieprzerwaną budowę socjalizmu (tzw. realnego, który okazał się nierealnym ze szczętem). „P” uczył, czego mógł. W tym robienia kanapek. Oto ABC o nich, obecne w tekście większym podejmującym ciekawą kwestię:

 

Tajemnice piękności i atrakcyjności kanapek są następujące:

b) kanapka powinna być kolorowa (dlatego najładniejsze kanapki są z pomidorem).

c) warunek ważny, a niedoceniany – kanapki powinny być produkowane seryjnie. W jednej serii powinno być kilka kanapek i d e n t y c z n y c h. Na półmisku lub na tacy powinny stać seriami obok siebie w pedantycznie równych rzędach. Jeżeli kanapka na jednym końcu ma np. wędlinę, na drugim ser, to wszystkie końce wędlinowe danej serii powinny na półmisku być zwrócone w tę samą stronę. Produkując 20 kanapek – lepiej jest zrobić 2 gatunki po 10 sztuk niż odwrotnie.

 

(i kolacyjne):

Ser ze szczypiorkiem i ze śmietaną. 10 deka białego sera utrzeć na tarce (albo rozkruszyć), włożyć do garnuszka, dolać łyżkę śmietany, dokładnie rozmieszać. Dosypać około pół pęczka szczypiorku, umytego i posiekanego drobniutko. Dodać do smaku soli. Masa powinna być nie za rzadka, nie za gęsta – mniej więcej taka, by utrzymywała się na widelcu. To jest: aby nie spływała z widelca. Taka gęstość wskazana jest i dla innych mas.

Ser z rzodkiewką. Postępować w podobny sposób. Zamiast szczypiorku, dodać rzodkiewek umytych i pokrajanych w plasterki.

Ser + rzodkiewka + śmietana + świeży ogórek. Postępować w sposób podobny do opisanego. Ogórek pokrajać w drobną kostkę. Szczypiorku nie wrzucać do mieszaniny, lecz posypać nim gotową już mieszaninę z wierzchu.

Masa z szynki: 5 deka szynki posiekać drobniutko nożem. Do mieszaniny użyć: szynkę, 5 deka masła, 1 żółtko ugotowane na twardo, odrobinę musztardy do smaku.

Masa ostra: 5 deka sera żółtego, utartego, 5 deka masła, 1 żółtko, łyżka musztardy.

Masa ze szprotek: szprotki starannie oprawić tj. poucinać głowy, ogony i powyjmować kręgosłupy. Rozetrzeć je na masę. Dodać białego sera, masła, soli. Jeżeli szprotki były wyjęte z puszki dolać oliwy z tej puszki.

Masa znakomita (przepis na kolację dla dwóch osób, lub na większą ilość kanapek): 20 deka bryndzy owczej rozetrzeć w miseczce. Dodać 3–5 sardynek oprawionych, oraz nieco oliwy z pudełka. Rozetrzeć na masę. Dodać nieco papryki, tak, aby masa otrzymała ładny różowy kolor, lecz aby nie była zbyt ostra. Zamiast bryndzy może być ser biały.

INNE SKŁADNIKI kanapek:

Szynkę lub kiełbasę można kłaść na kanapki w plastrach, lecz efektowniej będzie, jeśli plastry pokroimy na paski i będziemy kłaść je na kanapki w formie zwiniętych zgrabnie ruloników.

Ser żółty. Krajać w paseczki (patrz rysunek) i wbijać na stercząco w pagórek z masy.

Białko na twardo. Krajać w plasterki lub posiekać.

Rzodkiewka – krajać w plasterki albo w ćwiartki.

Pomidory – jak wyżej. Ustawiać na masie stojąco.

Ogórek świeży, ogórek kiszony – jak wyżej.

Pasztet. Nie krajać w plasterki. Raczej zrobić z niego masę, przez roztarcie w garnuszku z małym dodatkiem masła. Jeżeli pasztet jest bardzo twardy, można wykrajać z niego trójkątne plasterki i ustawiać na kanapce pionowo.

Śledź. Musi być oprawiony i pokrajany na małe kawałki. Nie kłaść go na kanapce z wędliną. Ze śledziem zrobić osobną serię kanapek.

Papryka, szczypiorek: do posypania poszczególnych fragmentów gotowych już kanapek, dla dekoracji.

Masło. Jest regułą, że chleb lub bułka użyta pod kanapki winna być posmarowana masłem. Z kanapki posmarowanej masłem poszczególne składniki nie spadają na tacę.

Kanapki najlepiej podawać ułożone na tacy, przykrytej serwetą lub serwetką bibułkową. W braku tacy wziąć zwykłą deseczkę i okryć ją serwetką. Talerze i półmiski na podawanie kanapek mniej się nadają, gdyż z powodu okrągłego ich kształtu nie można ustawić na nich kanapek rzędami, a ponadto kanapki zjeżdżają po pochyłości talerza do środka!

Te opisy są nieco staroświeckie. Ale mają urok. W tekście jest zapowiadana kanapka wzorcowa, może się komuś i dzisiaj przyda?

 

Dodam, że do ozdabiania kanapek można zastosować także różne warzywa z puszek i słoiczków: od grzybków marynowanych poprzez korniszonki po małe strączki kukurydzy, kapary, oliwki. Do robienia past niezastąpione są sery pleśniowe i bogactwo dzisiejszych twarożków. W miejsce wędlin można dać cienko pokrojone zimne mięsa. Pod nie i pod wędlinę kładziemy sałatę, a raczej – różne jej rodzaje. Itd., itp. Kanapki mają do siebie to, że można je robić prawie ze wszystkiego, a na pewno – zgodnie ze stanem zapasów i z własnym smakiem. Istnieje ogólna zasada, o której pisała już i pani Lucyna Ćwierczakiewiczowa – składników nie powinno być za dużo i muszą być ze sobą zharmonizowane. Tylko i aż tyle.

czwartek, 16 maja 2013
W czwartek – sznycel po wiedeńsku

W „Przekroju” z roku 1957 z egzotycznej wówczas nieomalże podróży z Krakowa do... Wiednia Roman Burzyński tak opisywał różne potrawy wiedeńskie. Znane były głównie sprzed wojny (może z pewnymi wyjątkami), ale, jak widać, nie całkiem zapomniano je po wojnie, PRL-u. Dzisiaj bardziej mamy szansę na ich przyrządzenie. Na przykład choćby słynnych wiedeńskich sznycli, za sprawą cielęciny obecnej już normalnie, w sklepie, a nie tylko za pośrednictwem słynnej „baby z cielęciną”, roznoszącej ten cenny towar po domach i biurach (do nas przychodziła, a jakże). Ale czy naprawdę wiedeńskie potrawy dobrze znamy? Skonfrontujmy naszą wiedzę najpierw z opisem przekrojowego podróżnika z drugiej połowy lat 50. XX wieku:

Wiedeński szyk, wiedeński walc, jajka po wiedeńsku, sznycel po wiedeńsku, śniadanie wiedeńskie, kawa po wiedeńsku i kurczę po wiedeńsku. To są pojęcia znane nam w Polsce, z życia codziennego. Postanowiłem sprawdzić jak te „wiedeńskie" sprawy. wyglądają na miejscu, we Wiedniu. Oto wynik moich badań:

1) zamówiłem w Wiedniu w restauracji dwa „jajka po wiedeńsku”. Kelner długo patrzył na mnie jak na wariata. W Wiedniu nie znają wcale „jajek po wiedeńsku”.

2) Zamówiłem w kawiarni „kawę po wiedeńsku”. Scena – jak wyżej.

3) Kurczęcia „po wiedeńsku”. nie zamawiałem, bo nie miałem pieniędzy na jadanie drobiu. Ale przestudiowałem dokładnie kilka jadłospisów kilku restauracji i kurcząt „po wiedeńsku” nie znalazłem.

4) Byłem w Wiedniu 10 dni i kilkakrotnie odwiedzałem różne lokale rozrywkowe, w których się tańczy. N i g d z i e nie tańczono walca w ogóle jako takiego, cóż więc mówić o walcu „wiedeńskim”. Wszędzie tańczono przeważnie rock and roll.

5) W zakresie „szyku” wiedeńskiego, stwierdziłem, że na wystawach sklepów wiedeńskich jest mnóstwo luksusowych towarów, natomiast wiedenki chodzą ubrane całkiem skromnie. (...)

6. Jedyne dwa pojęcia „wiedeński”, które w Wiedniu istnieją, i które jak widać z załączonych zdjęć, nawet sfotografowałem, to: śniadanie „wiedeńskie” i sznycel „po wiedeńsku”. Jednakże wygląda to całkiem inaczej aniżeli u nas.

Różnice:

a) śniadanie i sznycel podawane kelnera szybko, sprawnie i przyjemnie;

b) do śniadania podawane są gazety (bez zamawiania i natychmiast po zajęciu miejsca przy stole);

c) w kubeczku na kawę jest kawa prawdziwa w doskonałym gatunku, w kubeczku drugim śmietanka;

d) podawane są dwa jajka, dwa (duże) masła, 3 bułeczki (chrupiące!) i dżem. Wszystko kosztuje 10 szylingów;

e) sznycel po wiedeńsku jest tu w restauracjach utrzymujących tradycję, podawany na półmisku, wyłożonym białą papierową serwetką. Do tego ćwierć cytryny. Jajka na sznyclu się nie podaje. Sznycel jest wielkości talerza Do tego dwa małe kartofelki i trochę jarzynek (patrz zdjęcie).

Na zdjęciu wprawdzie mało co widać, ale taka była uroda ówczesnego papieru, reglamentowanego także dla pism cieszących się takim powodzeniem, jak sprzedawany spod lady „Przekrój”:

 

A z tym sznyclem, czyli kotletem cielęcym, i wtedy, i dzisiaj sprawa u nas nieoczywista. Zwłaszcza jeżeli ma to być prawdziwy Wiener Schnitzel. Na ogół książki kucharskie podają, iż jest to cielęcy kotlet z mięsa najwyższej jakości, opanierowany w mące, rozkłóconym jajku i przesianej bułce tartej. Smaży się go w specjalny sposób w dużej ilości rozgrzanego tłuszczu. Podczas smażenia zalecane jest poruszanie płynnym ruchem patelnią, aby panierka odstawała od idealnie usmażonego mięsa w charakterystyczny sposób. Podając go, ozdabia się plasterkiem cytryny i kosteczką masła, np. pietruszkowego (masło rozgnieść z posiekaną natką, ew. kilkoma kroplami cytryny, uformować w kostki lub kółka, zamrozić).

 

Maria Monatowa opisuje tak ten słynny kotlet: „jestto specjalność kuchni wiedeńskiej i sznycle podane nawet w podmiejskiej lichej restauracji są zawsze wyborne”. Lucyna Ćwierczakiewiczowa uważa, że najważniejsze to wykroić właściwy kawałek cielęciny z kostką (opis na pół strony). Panieruje potem „kotlety cielęce bite” przesianą bułką i smaży jak befsztyki na miedzianej patelni. „Kucharka litewska”, jak i Alina Gniewkowska, smażą do sznycli jaja sadzone. Sadzi się je „na tym samym tłuszczu, w którym przedtem pływało mięso”. Tymczasem w Wiedniu podają sznycle – uwaga, Wiener Schnitzel to nazwa zastrzeżona! – stanowczo bez jajek, ale i zasadniczo bez cytryny. Ma bronić się sam. Choć z cytryną zwykle się podaje. Sznycel ubrany sadzonym jajkiem to Holsteiner Schnitzel, czyli sznycel po holsztyńsku. Nie wiedeński. Można go podać nie tylko z sadzonym jajem, ale i na grzance.

Sznycle przyrządza się z najlepszej cielęciny. Wśród historyków kuchni istnieje rozbieżność, kto sznycel od kogo zapożyczył. Wiedeńskie sznycle przypominają bowiem do złudzenia włoskie cotoletta milanese, także dekorowane ćwiartkami cytryny. A i jedne, i drugie kotlety przypominają nasze schabowe. Tyle że są zawsze opanierowanymi kawałkami cielęciny. Ich polska wieprzowa odmiana, także w Austrii znana, nie jest sznyclem wiedeńskim.

Gdyby zajrzeć w drzewo genealogiczne tych dań, to by się okazało, że i te włoskie „milanezy”, i nasze schabowe mają wspólnego przodka. Jest nim właśnie Wiener Schnitzel, czyli sznycel wiedeński, cudnie panierowany, dobrze rozbity kawałek mięsa, także cielęcego. Niektórzy genealodzy kulinarni twierdzą jednak, że było odwrotnie: że Austriacy okupujący północne Włochy spapugowali to danie od mediolańczyków i przywieźli do Wiednia w latach 30. lub nawet 50. XIX wieku. Tak czy siak, panierowane kotlety via kaiserliche und königliche Österreich-Ungarn, czyli C.K. Austro-Węgry, trafiły do naszego kraju. Już jako ukochane schabowe z wieprzowiny.

Na naszym stole proponuję połączyć Wiedeń z Mediolanem i podać do sznycli, lub przed nimi, włoskie tagliatelle con olio, aglio e basilico – z oliwą, czosnkiem, listkami świeżej bazylii i kuleczkami czerwonego pieprzu:

 

Jako appetizer lub deser, jak kto woli – a może dodatek do sznycli? – podajmy sałatę z czarnymi oliwkami, oliwą i czarnym pieprzem. Pieprz zawsze świeżo mielony:

 

A deser? Jednak nie klasyczne dla kuchni austriackiej knedle z morelami (pycha, ale zbyt sycące), ani żaden z wiedeńskich tortów. Niech to będzie filiżanka dobrej kawy i kulka lodów waniliowych albo jeszcze mniej kalorycznego owocowego sorbetu. Różne ich rodzaje czekają na nas w sklepowych zamrażarkach.

wtorek, 14 maja 2013
We wtorek: chudniemy!

Stosowanie rozmaitych diet wcale nie jest wynalazkiem naszych czasów. Co najmniej kilka razy opisywałam tutaj, w blogu, diety wyszczuplające czy odchudzające wyszukane w starych czasopismach. Pochodziły z lat 20. i 30. XX wieku. Po pierwszej wojnie światowej zaczęła wręcz obowiązywać sylwetka szczupła. Tusza, zażywność przez lata cenione, bo oznaczające zamożność, odeszły w niepamięć chyba na wieki. W latach 20. panowała chłopczyca – płaska jak deska, bez biustu i bioder. Moda geometryczna kochała linie proste sukni, a więc i sylwetek, oraz fryzur. Obowiązywały ciemne włosy przycięte na tzw. garsonkę; słowo pochodzi od francuskiego garçon, czyli chłopiec, chłopak, a właściwie la garçonne chłopczyca, opisana w powieści o tym tytule z roku 1920. W latach 30. sylwetka stała się bardziej kobieca – kształty się zaokrągliły, włosy zmieniły w blond fale, suknie dopasowały eksponując kształty. Kobieta stała się kobieca, ale pozostała smukła. Stąd popularność diet, bo nie każda pani była wiotka jak łodyga kwiatu.

Zdziwiłam się, że diety były znane już przed pierwszą wojną, pierwszą dla nas, znających i drugą. Odnalazłam w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” bardzo zabawny tekścik o tym świadczący. Przedstawiał bardzo dziwny sposób na schudnięcie. No cóż, a niektóre nasze pomysły czy nie są zwariowane?

W tytule tekstu, który jak zwykle przytoczę w pisowni z epoki, jest pytanie, na które odpowiedź przynosi zawartość. Ma służyć walce z otyłością. Wprawdzie w roku 1914 daleko było jeszcze do sylwetki wymaganej dziesięć lat później, ale moda preferowała jednak kobiety wiotkie, choć z pełnym „dekoltem”, jak wtedy mówiono. Autor tekstu nie wygląda na przekonanego przez profesora:

 

Stale praktykowany rozdział terminów przyjmowania posiłków, a więc śniadania, drugiego śniadania, obiadu, podwieczorku i kolacyi jest niewłaściwy i zupełnie odwrotny – tak twierdzi i stara się udowodnić profesor Bergonie z Bordeaux, znany także i u nas przez swoją nową metodę leczenia otyłości. Profesor od dłuższego już czasu zajmował się odpowiedzią na pytania, kiedy najstosowniej powinno się posilać i obecnie przedłożył paryskiej Akademii Umiejętności swą pracę na temat: „Zmiany zużycia energii w ciele ludzkiem w przeciągu dnia” , w której omawia dokładnie tę kwestyę.

Prof. Bergonie przedstawia przemianę siły w ciele ludzkiem w postaci linii krzywej; w cza­sie drogi odpowiadającej 24 godzinom doby, osiąga ta linia krzywa jedno minimum i maximum i te właśnie punkta uważa prof. Bergonie za najodpowiedniejszą porę dla posiłku. Najstosowniej jest – tak twierdzi – właśnie w tym czasie ciału dostarczać nowej siły do pracy w postaci pożywienia, kiedy utraconą siłę najlepiej można zastąpić. Rozumie się, że przytem trzeba uwzględniać czas potrzebny do trawienia. Czas przyjmowania pokarmów ustala prof. następująco: pierwsze śniadanie między 7 a 8 rano, drugie między 11 a 12 wieczorem, oba obfite i posilne; oprócz tego pozwala na lekki posiłek około godz. 4-tej po południu. Rozumie się, że tego rodzaju podział czasu zmieni zupełnie rozkład dnia; zdaje się jednak, że do tego nie przyjdzie, przeciwko bowiem teoryi prof. Bergonie podniesiono poważne zarzuty. Jest bardzo prawdopodobne, że przemiana siły w ciele ludzkiem stoi w ścisłym związku z przyjmowaniem pokarmów i podziałem dnia. Jeżeli się te zmieni, ukaże się inna linia: krzywa, aniżeli ta którą kreśli prof. Bergonie, a więc i wnioski ewentualne byłyby zupełnie inne.

Profesor Jean Bergonié (1857-1925) był znakomitym lekarzem-onkologiem, do dziś w Bordeaux istnieje instytut nazwany jego imieniem. Czy to on opracował ową szczególną dietę? Jeżeli tak, chyba były to jakieś pobocza jego medycznej działalności. Podobnie jak wynalazek wcześniejszy – z roku 1900 – czyli zastosowanie impulsów elektrycznych do leczenia otyłości. Zabieg odbywał się na... krześle elektrycznym. Chudnięcie bez wstawania z krzesła miało być łatwe, lekkie i przyjemne, bez wysiłku polegającego np. na ograniczeniu jedzenia. Czyż nie przypomina to różnych cudownych poduszek, pasów i opasek reklamowanych w naszych czasach głównie poprzez telezakupy? Nie śmiejmy się z tych pomysłów sprzed Wielkiej Wojny, daleko od nich nie odeszliśmy.

Proponuję chudnąć inaczej. Poprzez smaczne jedzenie. Ale w porcjach kontrolowanych oraz bez napychających węglowodanów. Wcale z nich nie rezygnujmy – też są potrzebne – ale ograniczajmy ich ilość. Moja propozycja na obiad to mięso (w ilości 10–15 dag na osobę) oraz surówka. Czyli chudy stek z rostbefu i porcja surówki.

Stek z grilla na dwie osoby

rostbef dojrzewający (20–30 dag)

ulubiona przyprawa ziołowa lub korzenna

oliwa

Mięso obmyte obsuszamy. Posypujemy przyprawą – ja wybrałam mieszankę suszonych pomidorów i czosnku – i smarujemy oliwą. Odstawiamy co najmniej na pół godzinny, ale nie w lodówce. Jeżeli mięso przygotujemy wcześniej i zostawimy w lodówce na kilka godzin – wyjmujemy je te pół godziny przed smażeniem. Patelnię grillową lub grill mocno rozgrzewamy. Smażymy stek po 2–3 minuty z każdej strony (nie wysmażajmy go). Potem jeszcze po minucie. Nie dziurawimy go, przekładamy ostrożnie. Odstawiamy na kilka minut, kroimy na pół.

 

Sałatka orientalna z selera

kawałek selera korzeniowego

sos satay

rodzynki

ew. strączek chili

świeże zioła

Seler ścieramy na tarce lub w mikserze. Nie za cienko. Mieszamy z sosem z orzeszków ziemnych. Jeżeli jest pikantny, nie dodajemy posiekanej papryczki chili. Jeżeli jest w wersji łagodnej – można dodać. Dodajemy kilka, kilkanaście rodzynek. Posypujemy świeżymi ziołami, ja dałam szałwię.

 

Do tego obiadu podałam małe młode ziemniaki, 3–4 na osobę, posypane różnymi świeżymi ziołami (natka, koperek, bazylia, szałwia, rozmaryn) i skropione oliwą. Taki obiad to znacznie lepszy sposób na redukowanie wagi niż krzesło elektryczne czy jedzenie drugiego śniadania o północy.

Na zakończenie charakterystyczny dowcip rysunkowy z IKC-a. Przedstawiona kobieta na pewno jest jeszcze PRZED każdą kuracją.

 

Nie muszę chyba tłumaczyć, że ówczesna sufrażystka to dzisiejsza feministka. Czy tak wiele nas różni od naszych prababek? No, może dziś panowie nie rozładowują swoich stresów i niepewności co do swoich ról życiowych tego rodzaju „żartami”. Chyba że pokątnie, po cichu.

poniedziałek, 13 maja 2013
Na poniedziałek - dorsz!

Kto ma tyle lat co ja albo więcej pamięta zapewne, że poniedziałek w części trwania PRL-u był dniem bezmięsnym. Sklepy z mięsem były zamknięte, restauracje i stołówki pracownicze lub szkolne podawały dania jarskie lub rybne. Ten fenomen już kiedyś tu opisywałam. Wyśmiewany z powodu intencji (ograniczenie spożycia strategicznego dla PRL surowca – mięsa), zdrowotnie może i pożyteczny. Dzisiaj – wspominany z nostalgią. Już mało kto dzisiaj rozumie kwestię z filmu Jerzego Hoffmana i Zbigniewa Skórzewskiego „Gangsterzy i filantropi”, gdy Wiesław Michnikowski, siedząc już w więziennej karetce, jako aresztant wieziony do sądu na rozprawę, wypowiada kwestię: „niedobrze, poniedziałek - dzień bezmięsny, rzadko który sędzia jest jaroszem". Z kamienną twarzą słucha go siedzący obok wraz z podwładnymi Gustaw Holoubek jako gangster o ksywce „Profesor”. Do takich sytuacji trzeba chyba by dawać obszerne wyjaśnienia.

Wśród ryb królował wtedy dorsz. Trudno uwierzyć, że była to ryba najtańsza, powszechna i... pogardzana. Dzisiaj dorsz należy do ryb droższych. Czy go więc polubiliśmy? Ja zawsze ryby lubiłam, także morskie. W moim stosunku do dorsza nic się więc nie zmieniło. Może mi tylko żal, że dzisiaj ceną niekiedy dorównuje łososiowi.

Mało kto dziś sobie uświadamia, że ryby morskie już przed wojną starano się wprowadzać do diety Polaków. Nie były u nas dobrze znane, obawiano się ich tranowego posmaku, wtedy też nie były tanie. Wkraczały na polskie stoły powoli, choćby dlatego, że świeże trudno było przewozić. Przepisy brano często z kuchni francuskiej, która dorszowate – bo nie jednej rybie nazywanej „dorsz” tak naprawdę na imię – doceniała od wieków. Podobnie zresztą kuchnia angielska.

W dwudziestoleciu międzywojennym Polska zyskała kawałek wybrzeża. Cieszono się z morza powszechnie, budowano Gdynię, na wakacje jeżdżono na Hel i do Jastarni. Kupowano tam ryby. Także dorsze. Jednocześnie ryby łowione z kutrów starano się wysyłać w głąb kraju. A popyt na nie wzbudzać. Z maja 1937 roku pochodzi notka z „Orędownika”, gazety codziennej o profilu katolicko-narodowym, jak się samookreślała.

Propagandowa sprzedaż ryb

G d y n i a. (PAT) W Gdyni odbyła się propagandowa sprzedaż dorszy, poprzedzona akcją, prasową. W hali targowej, gdzie normalnie w piątki sprzedawano tysiąc kg dorszy, zostało sprzedanych w tym dniu 9.000 kg. Każdy kupujący otrzymał bezpłatnie specjalnie wydrukowaną, broszurę, zawierającą. 49 przepisów przyrządzania dorszy. Broszura ta została wydana w nakładzie 30.000 egzemplarzy.

Ale prawdziwą propagandę dorsza zaczęto uprawiać już po wojnie, co zaowocowało znanym ludowym porzekadłem: „jedzcie dorsze, g... gorsze”. Porzekadłem niesprawiedliwym. Dorsz jest świetną rybą o białym, jędrnym mięsie, byle był świeży.

Tak o nim pisał znawca polskiej kuchni Tadeusz Żakiej jako Maria Lemnis i Henryk Vitry w wydanym przez wydawnictwo Iskry „Przewodniku sztuki kulinarnej”: „Najpopularniejsza we współczesnej kuchni polskiej ryba morska. I – niemal – najsmaczniejsza, gdy przyrządzić ją troskliwie i z fantazją, nie tylko w postaci panierowanych, smażonych kotletów. (...) W sklepach rybnych i nie tylko rybnych możemy kupić dorsza świeżego, mrożone filety z dorsza, kostki mrożone (tylko usmażyć!), wędzonego i w konserwach. Jest więc w czym wybierać. Po wojnie, gdy połowy dorsza wielokrotnie wzrosły, ryba ta – dzięki smacznemu mięsu i przystępnej cenie – zyskała ogromną popularność. Wiech nazwał dorsza ‘delikatesem z awansu społecznego’. Niezupełnie jednak słusznie, bp np. kuchnia francuska przyznała dorszowi (kabljeau) bardzo wysoką rangę kulinarną. Dorsz (z wody) jest wręcz niezastąpiony jako źródło lekko przyswajalnego białka, we wszystkich kuracjach odchudzających oraz w odżywianiu dzieci, młodzieży i umysłowo pracujących (m.in. ze względu na zawartość fosforu i jodu)”.

Trochę w tym haśle z przewodnika kulinarnego wówczas obowiązującego języka (nowomowy). Autor pomija np. ludowe porzekadło, które przytaczam (cenzura by nie dopuściła do dyskredytowania dorsza!), a które obrazowało stosunek ludu do dorsza. Inteligencja pracująca, jak wtedy mówiono, do dorsza przekonała się szybciej niż ówcześni robotnicy i chłopi, pozostający oczywiście wtedy w sojuszu. Chociaż dorsze wciskano wszystkim i pewnie przez to wciskanie traktowano z rezerwą (na złość władzy). Oto śliczny obrazek i notka z tygodnika „Stolica”, data występuje w treści. Propaganda dorszowa w rozkwicie:

 

A ja dorsza usmażyłam. Bo przyznam, że lubię tę rybę właśnie w tej postaci. Smażoną. Przedtem jednak ją solę (zawsze delikatnie), skrapiam cytryną i obsypuję różnymi ziołami. Co najmniej na godzinę przed wrzuceniem na patelnię. Jakie zioła? A co mamy? Jeżeli tylko natkę – nie szkodzi. Bardzo pasuje do ryby. Jak i koperek. Ale mogą być zioła o smaku bardziej wyrazistym: szałwia lub rozmaryn, a może delikatniejsza bazylia czy specyficzna kolendra? Świeża mięta?  Eksperymentujmy. W zasadzie nic więcej nie potrzeba, ale możemy także rybę potraktować którąś z przypraw korzennych: tylko pieprzem (czarnym, białym lub kuleczkami zielonego), papryką (słodką, ostrą lub wędzoną), kolendrą sypką, imbirem, kuminem. Itd., itp.

 

Dorsza w ziołach panieruję i smażę na dość mocno rozgrzanym oleju. Panierowanie pozwala zachować zioła i nie palić ich podczas smażenia. Obtaczać rybę trzeba dokładnie, a można w mące (ryba na zdjęciu jaśniejsza) lub w tartej bułce (ryba ma piękniejszy złoty kolor):

 

Bogatszą warstwę na rybie zapewni panierka taka jak do kotletów schabowych: mąka, potem rozkłócone jajko, na końcu bułka tarta. A gdyby zamiast bułki wziąć żółty ser, mielone migdały albo ziarna sezamu ? Można te składniki do bułki dodać w dowolnej proporcji. I z banalnego smażonego dorsza zrobi się danie wykwintne. Bez kieliszka schłodzonego białego wina się nie obejdzie.

sobota, 11 maja 2013
Z brandy – na jeden z wieczorów weekendu

Skończyliśmy pewną intensywną pracę. Z głową jeszcze pełną korekt i poprawek wkraczamy w weekend. Chcemy się odprężyć, pogadać o czymś innym niż praca, pośmiać się, może obejrzeć jakiś film. Sięgamy po książeczkę Roba Chirico o koktajlach. Stwierdzamy, że to jest to. Znajdujemy opis, który nas utwierdza w naszym wyborze:

„W odróżnieniu od Bourbona, brandy [...] jest naturalnym dodatkiem do koktajli. Dr Samuel Johnson [angielski pisarz, twórca słownika, żył w latach 1709–1784] powiedział: Claret [taki Anglicy mówią o winach z Bordeaux] to napój dla chłopców, porto dla mężczyzn, a brandy dla prawdziwych bohaterów.” Rzuciliśmy się więc bohatersko w głęboką wodę, to jest napój dla bohaterów – brandy. Ponieważ koktajl był jeden, w dodatku zmieszany z innymi dodatkami, tę bitwę jakoś przeżyliśmy. Stwierdziłam, że to jeden z bardziej mi smakujących koktajli z tych ostatnio spożywanych. Dodatki nie przytłumiły naturalnego smaku brandy, czyli winiaku. Ale – uwaga dla prawdziwych mężczyzn, czy wszystkich, którzy nie przepadają za słodkim smakiem w alkoholu – ten koktajl jest słodki. Co odzwierciedla się już w nazwie, gdzie pada określenie – krusta. Krusta, czyli po angielsku crusta, co wyjaśnia autor, „znana jest od końca XIX wieku. Jej nazwa pochodzi od brzegu kieliszka obtoczonego w cukrze”. Widać ją na zdjęciu. Przepis cytuję wiernie:

 

Brandy Crusta

cukier do krustowania brzegu kieliszka

60 ml brandy

15 ml likieru maraschino

8–10 kropli bitters

15 ml triple sec lub curaçao

15 ml świeżego soku z cytryny

twist ze skórki cytrynowej

Pokrustuj brzeg kieliszka cukrem. W shakerze starannie wymieszaj brandy, likier maraschino, bitters, triple sec i sok cytrynowy z lodem. Przecedź drinka przez sitko do kieliszka i udekoruj skórką z cytryny.

Cukier wzięłam brązowy. Bardzo pasuje do napoju. Bitters stanowiła angostura. Mieliśmy curaçao. Kieliszki udekorowałam częścią plasterka cytryny. Poza tym, jak w przepisie. Pycha! Gdy mnie odwiedzą przyjaciółki, zapoznam je z tym koktajlem. Na pewno wprowadzi nas w beztroski nastrój.

Jako ilustrację do tematu „historia alkoholi” pokażę obrazek z ukazującego się w Poznaniu pisma przedwojennego o nazwie „Jlustracja Wielkopolska”. Jak sama nazwa mówi, składało się z wielu zdjęć. Jedno z nich przedstawia wyroby jednej z działających z powodzeniem w przedwojennej Polsce wytwórni wódek (mimo istnienia Monopolu Spirytusowego; jak dalej w tekście). Opis poda ich nazwy, dzisiaj nie występujące. Może sięgnąć po zapomniane przepisy? Czy ktoś zna na przykład recepturę sztandarowego wyrobu, owego likieru Iwan?

Zdjęcie pochodzi z roku 1929. Ukazuje stoisko firmy na Powszechnej Wystawie Krajowej, która odbyła się w Poznaniu w tymże roku. Tekst podaję wiernie, z zachowaniem pisowni:

 

Przed szeregiem lat nabył z rąk obcych p. W. Czajka w Kościanie fabrykę wódek i likierów firmy J. Russak i dzięki inwestycjom podniósł i rozszerzył produkcję, dzięki czemu jest to dziś poważana w kraju placówka przemysłu.

Dziś fabryka oprócz wódek i likierów deserowych wytwarza konjaki oraz winiaki lepsze od konjaków zagranicznych, tem też tłomaczy się stały jej rozrost wytwórczy, mimo, że przemysł ten w obliczu Monopolu Spirytusowego nie cieszy się naogół zbyt pomyślnemi warunkami rozwojowemi.

W fabryce tej firmy wyrabia się obecnie ogółem 68 gatunków likierów, konjaków i wódek, a ponadto wina owocowe oraz soki wszelkiego rodzaju. Do specjalności firmy należy likier gorzki „IWAN”, nalewka owocowa „Szambelanka”, likier owocowy „Nastójka”, likier deserowy „Beneditti”, krystalizowana „Lodówka”, likier deserowy „Aprikot Brandy”, biała „Creme de Mocca”, likier ponczowy „Curacao Blanc”, likier korzenny „Iwanko”, wódka żołądkowa „Boonekamp”, winiak firmowy, winiak mieszany, wypalanka winna, a ponadto soki owocowe i wina owocowe. Wyrobu dokonywa się w sposób naturalny przy użyciu najszlachetniejszych składników jak owoce, jagody, korzenie roślinne, zioła, soki owocowe, cukier rafinowany, woda destylowana, wreszcie najlepszy spirytus rektyfikowany. Nic też dziwnego, że wyroby te wolne od wszelkich sztucznych i dla zdrowia szkodliwych domieszek są wyborne w smaku i cieszą się jak najszerszem uznaniem i wziętością we wszystkich dzielnicach kraju, a likier żołądkowy „IWAN”, który przed wojną posiadał wielu odbiorców we wszystkich krajach Europy, zaczyna znów odzyskiwać przedwojenne rynki zbytu poza granicami.

Właściciel fabryki p. W. Czajka, bierze żywy udział w życiu organizacyjnem kupiectwa, jest członkiem Izby Handlowo-Przemysłowej w Poznaniu i cieszy się zaufaniem i poparciem kupiectwa, na które ze wszechmiar zasługuje.

Te „ręce obce”, od których Wawrzyniec Czajka nabył wytwórnię, to były ręce przedsiębiorcy żydowskiego z Kościana – Józefa Russaka. Jego pracy wytwórnia zawdzięczała sukces. Założył on (czy jego przodek?) zakład w roku 1861. Wyprowadził go na wielkie wody międzynarodowego rynku wyrobów alkoholowych. Sprzedawał wyroby nawet do USA. Jak podkreślano z uznaniem w latach 80. XIX wieku, „chociaż Żyd”, opatrywał etykiety polskimi napisami. To z jego receptury pochodził hit firmy: likier Iwan. Wytwórnię sprzedał w roku 1921 Wawrzyńcowi Czajce, miejscowemu właścicielowi hurtowni alkoholu. O losach pana Russaka i jego rodziny nie znalazłam nic w Sieci. Odnalazłam tylko informację, że w roku 1921 w Kościanie mieszkało 35 Żydów (4 proc. mieszkańców). Może Russakom po sprzedawniu fabryki udało się opuścić Kościan i Polskę?

Na kościańskiej stronie wyczytałam natomiast o życiu pana Czajki i przytaczam: „We wrześniu 1939 roku Wawrzyniec Czajka musiał uciekać z Kościana. Dotarł do Warszawy, gdzie założył sklep i hurtownię spożywczą. Fabrykę likierów i wódek odzyskał w 1945 roku, jednak nie na długo. W 1949 roku państwo przejęło sklep, a w 1952 roku – fabrykę. Odtąd Wawrzyniec Czajka pracował w biurze Powiatowego Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług w Kościanie. Zmarł 2 VI 1974 roku”.

Losy wielkopolskie. Jak czytam, dzisiaj w Kościanie w miejscu wytwórni Czajka d. Russak mieści się hipermarket. Znak czasu.

środa, 08 maja 2013
Na uroczyste okazje

Można kupić tort, ale można i sporządzić samemu. Kto nie ma czasu, może kupić dwa placki bezowe i małe beziki do przybrania. Resztę zrobi szybko i łatwo. Kto ma czasu więcej i zbierał w zamrażalniku białka, może upiec bezę samodzielnie. I solenizantowi podarować tort bezowo-owocowy. Będzie miał czym przyjmować gratulantów.

Dzisiaj imieniny majowe, słoneczne, pełne zieleni i kwitnących w tym roku późno drzewek owocowych. Bzy jeszcze śpią. O tych imieninach – i tym imieniu, w Polsce przez lata najpopularniejszym –  w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” z roku 1923 napisała znana przed wojną dziennikarka Jadwiga Migowa, podpisując się krótko Mig.:

 

„ – Stanisław z izby – Stanisław do izby” – powiada stare polskie przysłowie ludowe. Obok Jan najpopularniejsze to imię męskie w Polsce... Któraż Polka choć raz w życiu nie marzyła o jakimś Stachu, Stasiu czy Staszku... No, a panowie, przyznajcie się – czy tam każdy nie wynajdzie w swoich wspomnieniach jakiejś milutkiej Stasi?... To też dzisiaj, gdy Stachy, Stasie, Staszki obchodzą swoje imieniny – puka mocniej niejedno serce... Ta kocha dziarskiego Stacha, ów wspomina uroczą Stasię, a maj kwitnie wokoło rozsiewając na. cześć Staszków i Staszek upojne wonie bzów i czerem­chy...

Wiwat Stachy!... Stasie!... Staszki!...

W tym czasie postulowano – Konsystorz zwrócił się z tym do Rady Ministrów – aby dzień św. Stanisława, patrona Polski, stał się świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. Do jednak tego nie doszło. Jak widać, pomysły z III RP od tych z II RP nie odbiegają. Akurat te tradycje mnie nie cieszą.

Wróćmy jednak do kulinariów. Opisywałam już tutaj w zeszłym roku tort nazwany nazwiskiem największej tancerki początków wieku XX Anny Pawłowej. Podobno wymyślił go wielbiciel jej tańca w dalekiej Australii. Stąd tort w klasycznej wersji przybiera się owocami kiwi. Ale, jak to zwykle bywa, ten bardzo smaczny wypiek z samych białek ma wiele wersji, z różnymi owocami. Idea tylko zawsze ta sama: beza, bita śmietana i owoce.

 

Dzisiejszym Stasiom, Staśkom i Stachom życzę wszystkiego najlepszego i dedykuję im nieco zmienioną w stosunku do poprzedniej wersję tortu Pawłowej:

Tort Pavlova

6 białek

1 torebka cukru waniliowego

15 dag cukru

7 dag cukru pudru

4 łyżki mąki ziemniaczanej

owoce do przybrania

ew. łyżka mąki ziemniaczanej do polewy

kartonik śmietany kremówki 36 proc.

4 łyżki cukru pudru

Na papierze do pieczenia narysować dwa koła średnicy 24 cm (mała tortownica). Białka ubić z cukrem waniliowym. Nie przerywając ubijania, dodawać cukry zwykły i puder.

Do piany domieszać mąkę ziemniaczaną. Najpierw do mąki dodawać pianę po trochu, delikatnie wymieszać z pozostałą. Piec, a właściwie obsuszać w temperaturze 100 st. po wyłożeniu na wyrysowane kółka. Trwa to 1,5–2 godziny. Beza musi się nie kleić. Po obsuszeniu zostawić bezę na kwadrans w wyłączonym piekarniku.

Śmietanę ubijać samą, potem z cukrem pudrem.

Owoce umyć, ewentualnie pokroić, gdy są duże. Jeżeli się chce mieć polewę, zagrzać wodę z łyżką cukru, wmieszać w nią zawiesinę z mąki ziemniaczanej, aby powstał rzadki kisiel, włożyć część pokrojonych owoców, pogotować. Wystudzić.

Bezy przełożyć połową bitej śmietany, złożyć. Na wierzchu drugiej bezy rozłożyć pozostałą śmietanę, nałożyć na nią owoce i polać wystudzoną owocową polewą.

 

Do mojej Pavlovej wzięłam truskawki i rozmrożone maliny. Z części malin ugotowałam kisiel na polewę. Śmietanę ubiłam z cukrem pudrem kakaowym; taki można znaleźć (jest także o smaku cytrynowym). Owoce przybrałam listkami melisy, a obok tortu ułożyłam liście truskawek. Właściwie więc stworzyłam Pavlovą po mojemu. To wdzięczny tort do wymyślania własnych jego wersji. Kombinacje owoców, rodzaju śmietany (można do niej domieszać owoce przetarte) oraz przybrania mogą być bardzo zindywidualizowane. Można np. upiec małe beziki i obłożyć nimi wierzch tortu. Lub posypać owoce bezą rozkruszoną. A może do każdej porcji dodawać kulkę pasujących lodów? A może posypać truskawki startą czekoladą lub polać roztopioną? Wystarczy mieć pomysł i możliwości jego realizacji. No i wypytać: co nasz solenizant lubi.

środa, 01 maja 2013
Chudniemy przy sałatkach...

...ale czy tak jest zdrowo? Nie zawsze tak uważano. Odpowiedzi szukano już przed pierwszą wojną światową. Zastanawiano się: jak się odżywiać, aby być zdrowym. O odchudzaniu się jeszcze wtedy nie myślano. Chude lata miały nadejść. Chude i dosłownie, z wojennego głodu. Ale i potem, już po wojnie, z dyktatu Pani Mody, jak wtedy mawiano. Ale na razie jest rok 1913. Kończy się, tak naprawdę, wiek XIX. Nadchodzą nowe czasy i okrucieństwa wieku XX. Ale współcześni jeszcze tego nie wiedzą. Dlatego mogą beztrosko pochylać się nad takimi zaleceniami „dietetycznymi”, jakie przybliżył czytelnikom krakowski „Ilustrowany Kuryer Codzienny” na wiosnę tego roku, co podaję, jak zwykle, w pisowni oryginału. Tytuł intryguje. Tekst przekazuje nam opis tego, jak jedzono przed pierwszą wojną (przynajmniej, jak niektórzy jedli, ci zamożni):

 

Przed kilka dniami ukazała się w handlu księgarskim oryginalna wielce książka „The book of diet”, pióra angielskiego lekarza dra Chalmersa Watson’a, będąca jednym wielkim protestem przeciw przyjętej ogólnej zasadzie, że zbyt obfite jedzenie jest przyczyną wszystkich chorób i nieszczęść na świecie. „Lekarze twierdzą, że wogóle je się za wiele i przeważna część społeczeństwa powtarza to za nimi bezmyślnie, na szczęście jednakże opinia ta zawsze posiadać będzie charakter akademicki a ludzkość nigdy nie odzwyczai się od jedzenia”. – Dr. Watson twierdzi, że raczej trzeba zważać na jakość pożywienia, a nie jego ilość. Jeść można, bez najmniejszej szkody, o-wszem z namacalnym pożytkiem dla zdrowia – ile kto chce i może, segregując tylko potrawy według podanego przez niego przepisu.

Mięso wołowe jest najstosowniejsze dla dzieci, chociaż równie dobre jest i dla dorosłych o ile tylko jest tuczne. Cielęcina jest o wiele mniej pożywna, aniżeli mięso wołowe i trudniej znacznie strawna. Baranina i mięso królików co do wartości odżywczej przewyższa nawet mięso wołowe. Wbrew natomiast utartemu przekonaniu wcale nie są pożywne ostrygi. Tuzin ostryg nie jest żadnem pożywieniem dla organizmu; 80% ostrygi stanowi woda, a trzy ich tuziny zawiera zaledwie 166 gramów wartości odżywczych.

Człowiek potrzebuje dziennie dla swego organizmu około dwa litry płynów. Część tego spożywa w potrawach stałych, resztę musi przyjąć wprost przez picie.

Im ktoś starszy, tem bardziej umiarkowany, chociaż np. 60-letni mężczyzna wcale nie kwituje jeszcze z przyjemności życiowych, jak wskazuje następujący tryb życia ułożony dla niego przez dra Watsona : o godz. 6 rano filiżanka herbaty, czystej bez jadła; o 8,30 śniadanie, składające się z kawy lub herbaty, chleba, pieczywa, jaj, wędlin, ryb i pieczystego każdego rodzaju; unikać natomiast należy ciepłego pieczywa i świeżego chleba. Na godz. 1,30 w połu­dnie przypada drugie śniadanie, skromne zresztą – jak twierdzi dr. Watson; aby nie psuć apetytu – na obiad: mięso, ryba, sztuka drobiu, pudding lub legumina, biszkopty i ser. O 4-ej filiżanka herbaty, a o 7-ej wieczór obiad: zupa (chociaż dla starszych lepiej zupy nie jeść), ryby, dziczyzna i bezwarunkowo drób. Do tego dodać można 3–4 razy w tygodniu mięso półsurowe lub pieczone. Obiad kończy legumina, lekkie pieczywo i kompoty. O godz. 10 wieczór filiżanka zupy rybnej, bulionu lub rosołu i lekka przekąska. Oto wszystko. Apetyt młodszych zaspokajać się powinno obfitszą kolacyą. W zasadzie każdy powinien jeść ile chce tylko, bez obawy niezdrowia lub chorób.

Oto treść poglądów dra Watsona i jego teoryi. Czy należy ją wogóle brać seryo?

Oto jest pytanie. Już za rok z okładem miała wybuchnąć Wojna Światowa, nazywana Wielką Wojną. Czas dobrobytu i takiego nieumiarkowania w jedzeniu, jak opisane, miał się dla większości Europejczyków brutalnie skończyć. A już w dwadzieścia lat po tej Wielkiej Wojnie okazało się, że była zaledwie Pierwszą. Światu było za mało – Druga Wojna świat przeorała dokładniej.

Obfitość i obżarstwo miały ostatecznie zginąć, razem z erą wiktoriańską w Anglii, z panowaniem Francji nad intelektualistami świata, z prymatem mody europejskiej. Ton zaczęła nadawać Ameryka. Z jej praktycyzmem. Z modą na sport i szczupłe sylwetki. Wreszcie – z sałatkami powszechnie tam spożywanymi. I one wkroczyły do naszej Europy. Zagościły w niej po dzień dzisiejszy. Są zdrowe, szybkie do przyrządzenia. Surowe jarzyny i owoce, zmieszane z przyprawami, ale i z dodatkami treściwszymi, podajemy dziś na obiad. Już nie wrócą chyba nigdy obfite obiady składające się z zupy, ryby, drobiu, mięsa, leguminy, „lekkiego pieczywa” i kompotu na dokładkę, wedle zaleceń doktora Chalmersa Watsona.

Proponuję taki obiad sałatkowy. Będzie ukłonem w stronę kuchni greckiej z jej daniem uznanym za koronne – sałatką. Taka sałatka nazywana grecką jest znana i popularna na całych Bałkanach. Ale jakoś zwykle kojarzymy ją z Grecją. Niech będzie. Ja nieco ją zmieniłam i dlatego nazwałam ją:

 

Sałatka nibygrecka po mojemu

świeży szpinak, najlepiej młody (baby)

2 pomidory

duża czerwona papryka

ogórek świeży

czarne oliwki, najlepiej tzw. greckie

ser feta

oliwa

pieprz świeżo zmielony

świeże zioła: bazylia, oregano lub majeranek

Liście szpinaku myjemy, obsuszamy w suszarce do sałaty lub ściereczką, ew. rwiemy na kawałki. Pomidory kroimy na ćwiartki, paprykę w paski, ogórek w plasterki. Oliwki drylujemy, jeżeli użyliśmy greckich tzn. tych nie drylowanych, z solanki. Ser kroimy w drobną kostkę, o ile nie kupiliśmy już pokrojonego. Składniki umieszczamy w misce do sałaty warstwami, przesypując serem i oliwkami. Wierzch posypujemy ziołami i ostatnią warstwą fety. Skrapiamy oliwą i ucieramy nad sałatą pieprz. Mieszamy dopiero przy stole.

 

Kto szpinaku unika, niech weźmie po prostu sałatę. Jaką chce. Dzisiaj możemy wybierać między zwykłą, tzw. masłową z mięsistymi liśćmi, poprzez rukole, roszponki, endywie, aż po gorzkie sałaty dębowe czy fioletowe radicchio. Korzystajmy z tej rozmaitości.

sobota, 27 kwietnia 2013
Cocktail dla podróżujących

Jak pisze mój najnowszy autorytet w dziedzinie koktajlologii Rob Chirico, koktajl, po który sięgnęliśmy, należy do zagrożonych wyginięciem. Pochodzi z czasów przedwojennych i jest związany z podróżami lotniczymi. Chirico tłumaczy, że loty były wtedy wyjątkowym przeżyciem, które wymagało „godnego utrwalenia”. Wprawdzie nie mamy w planach podróży podniebnych, ale każdą można uznać za godne wydarzenie. Ne przykład – planowaną wyprawę wakacyjną. Rozmawiając o wakacjach, a może przypominając sobie któreś dawniejsze i oglądając wypstrykane zdjęcia, sięgnijmy po ten uroczo staroświecki koktajl. Jego nazwa odsyła nas na lotnisko. Jak pisze Autor, „dla tego drinka warto polecieć do Londynu lub Nowego Jorku o każdej porze roku”. Po jego dwóch łykach każdy pan może się poczuć „ubrany stylowo jak sam Fred Astaire”. Jeżeli nie mamy ochoty na oglądanie wakacyjnych zdjęć, nie szkodzi. Może obejrzymy do koktajlu któryś z filmów z Astairem i jego partnerką, na przykład złotowłosą Ginger Rogers. Oryginalna to zabawa, polecam!

Aviation

45 ml ginu

20 ml likieru maraschino

20 ml świeżego soku z cytryny

wisienka maraschino (opcjonalnie)

Starannie wymieszaj w shakerze gin, likier maraschino z lodem, a następnie przecedź przez sitko do kieliszka koktajlowego. Jeśli lubisz, udekoruj drinka wisienką maraschino.Opis poucza jeszcze, że „ten koktajl powinien być porządnie wstrząśnięty, tak aby po przelaniu do kieliszka pływały w nim drobinki lodu”. Jest i przestroga: „i niech nie kusi nikogo użycie lepkiego syropu ze słoika z wiśniami maraschino. Nie zastąpi on likieru”. A co do niego podać? „Najlepsze połączenie z Aviation stanowią klasyczne przekąski, takie jak krewetki koktajlowe lub jajka na ostro”. Koktajl z krewetek? Czemu nie? Dzisiaj to także przekąska staroświecka, modna na świecie jakieś pięćdziesiąt lat temu, a u nas – podawana na początku lat 90. minionego wieku, ze świeżo wtedy odkrywanymi krewetkami grenlandzkimi.

Jako stylowe uzupełnienie do staroświeckiego koktajlu podam wypatrzony przeze mnie opis paryskich barów i koktajli modnych w latach 30. XX wieku. Pochodzi z wydawanej w Krakowie gazety „Nowy Dziennik”. Była to gazeta żydowska, popularna wśród Żydów polskich, skłaniających się tak ku asymilacji, jak i ku syjonizmowi. Jego animatorem był słynny rabin Ozjasz Thon (1870–1936), który zamieszczał komentarze na aktualne tematy. Thon był także posłem na Sejm II RP, znanym publicystą i działaczem społecznym. Gazeta podawała obszernie wiadomości z całego świata i z kraju, ale pojawiały się w niej także teksty ciekawostkowe i porady, był kącik dla kobiet, dla młodych czytelników. Wśród ciekawostek znajdziemy tę o paryskich modach.

 Piękne panie i bogaci celebryci mogli się udać na lotnisko (Lot już istniał i prężnie działał, jego reklamy pojawiały się w wielu pismach przedwojennych), dla kurażu zamówić koktajl Aviation i polecieć do Paryża. Co tam zastali? Podaję w staroświeckiej ortografii oryginału, także francuskiej, barwny opis z życia przedwojennych celebrytów z koktajlami w tle:

 

Innego rodzaju rozrywek dostarczają znowu rozmaite lokale rozrywkowe. Nazywa się je barami. Wielkie i małe intymne, bardzo drogie, inne znów przystępne i dla średniej klasy. Szampan musiał prawie wszędzie ustąpić pierwszeństwa cocktailowi. Nie kosztuje 200 franków flaszka, ale 30 fr. kieliszek, co zresztą na jedno wychodzi. Najelegantszym i najmodniejszym barem jest obecnie bar byłego mistrza boksu Georga Carpentiera, i bar ekstancerza rewjowego Harry Pilcera. Trick Carpentiera polega zdaje się na tem, że strasznie dużo ludzi stara się umieścić w możliwie ciasnem lokalu, w możliwie najniewygodniejszy sposób. To się podoba. Eleganckim i modnym ludziom podoba się to siedzenie w ciasnym i dusznym i niewygodnym lokalu, to takie „bohemien” i takie „inne” niż w domu. Natomiast Harry Pilcer, ten wiecznie młody tancerz, („męska Mistinguette” [gwiazda kabaretów; na plakacie obok]) ma nadzwyczajnie obszerny lokal. Jeśli zejdzie się 500 osób, sala jeszcze zawsze wydaje się pusta.

 

Nowo powstające bary mają szalone powodzenie w dniu otwarcia i przez następnych kilka dni. Po tygodniu garderobiany w towarzystwie kelnerów piją cocktail, a gospodarz pociesza się jowialnie: „ca va et ca vient”. Idzie jakoś wprawdzie, ale co się tyczy tego „vient” to przychodzą nieliczni. Wyjątek stanowi tych dziesięć czy dwanaście lokali, które z jakiś tajemniczych powodów cieszą się niezmiennem powodzeniem i frekwencją. Francuzi mówią: „Ce sont des bares clasiques”. Na czem właściwie polega recepta dobrze prosperującego baru w Paryżu? Ciężko do zdefiniowania zewnętrzny pozór dobrego nastroju, kilku feministycznych mężczyzn [tak eufemistycznie określano gejów], ale nie więcej niż na to zezwala dobry gust, kilka wybitnych i znanych głów, n.p. Henri Duvernois i Maurice Dekobra [jeden modny dramaturg, drugi autor ówczesnych bestsellerów; obaj związani z filmem], dwie znane aktorki, dwóch do trzech senatorów (nie przebierać miary) i do tego jowialny gospodarz, Harry Georges, albo inny, „qui a la maniere” damy z półświatka ubrane zbytkownie, prawdziwe milionerki, które w skromnej sukni wypijają tylko jeden kieliszek, i kilku zgranych żigolo. Taksamo [!] jak przy cocktailu sztuka polega na dobrej mieszaninie. Ale wszystko w miarę i nic nie za mało, złoty środek.

Tekst pochodzi z roku 1936. Czy opis pasuje do tego, co można spotkać dzisiaj w modnych klubach? Nie wiem, bo do nich nie chodzę. Ale kto je odwiedza, lub choćby tylko czyta plotkarskie czasopisma – może porównać. Na koniec podam dwa dzisiaj modne miejsca, w których na pewno dostaniemy Aviation, co zaświadcza autor książeczki o koktajlach: Savoy w Londynie i Rainbow Room w Nowym Jorku. Może się skusimy?... Jeżeli nie, polecam kupienie likieru Maraschino we Włoszech, gdy zaplanujemy włoskie wakacje. Używa się go nie tylko do koktajli, ale i do wielu ciekawych deserów.

środa, 24 kwietnia 2013
Dla dzieci, dla niejadków i grymaśników

Jakiś czas temu pisałam o gotowaniu dla dzieci, ilustrując tekst przedwojennym felietonem. Dzisiaj także przedwojenne – sprzed II wojny światowej – rozważania na temat grymaszenia przy jedzeniu. Dzieciaki też są w nich uwzględnione, ale, jak się przekonamy, nie tylko. Niekiedy takie wybrzydzanie przy stole jest chorobą dobrobytu. Tekst pochodzi z lat 30. XX wieku. Za kilka lat miała zacząć się era głodu i nędzy oraz wojennych tułaczek. Grymaszenie radykalnie się skończyło. Warto to mieć na uwadze i dzisiaj, w naszych szczęśliwych czasach dobrobytu... no, względnego dobobytu. Gdy nam brakuje tego lub owego, to nie jest tragedią, ale niedogodnością. Uczmy dzieci zdrowego podejścia do jedzenia, a więc szacunku dla niego.

Tekst o grymaszeniu przytaczam, jak zwykle, z zachowaniem ortografii i interpunkcji przedwojennej. Pochodzi z tygodnika „Bluszcz”, wówczas czołowego pisma dla pań, istniejącego od lat 60. XIX wieku. Autorką jest Elżbieta Kiewnarska, podpisująca teksty jako Pani Elżbieta:

 

Są osoby, cierpiące na tak zwaną idiosynkrazję do pewnych pokarmów. Pokarmy te im szkodzą, nawet jeżeli wchodzą tylko jako części składowe do potraw i zostały spożyte nieświadomie.

Znam panią, której szkodzą poziomki, choruje ona, jeśli zje choćby ciastko z lukrem poziomkowym (które jej zresztą bardzo smakuje). Inna osoba brzęknie, puchnie po zjedzeniu raków; inna znów dostaje wysypki na całem ciele po spożyciu miodu. Są to stany chorobowe, w których nie pomaga nawet interwencja doktorów, i nie o takich wstrętach do pokarmów mam zamiar dzisiaj mówić. [To oczywiście opis alergii pokarmowej, wtedy jeszcze nie diagnozowanej]. 

Za czasów mojego dzieciństwa wychowywano nas znacznie surowiej, niż dzisiaj. Mimo ogromnego zbytku i wystawności nie mogło być mowy o tem, żeby dziecko zdrowe czegoś nie jadło. Przeciwnie: jeśli coś nam nie smakowało, dostawaliśmy to „coś” codziennie, tak długo, aż nauczyliśmy się je zjadać bez odrazy.

Pamiętam, że nie znosiłam czerniny. Ojciec kazał mi usiąść obok siebie i zjeść cały talerz. Przypłaciłam to gorączką, ale dziś nietylko jem czerninę, lecz nawet bardzo ją lubię. W sąsiedztwie naszem była dziewczynka, która nie chciała jeść szpinaku: przez tydzień podawano jej tylko szpinak, aż z głodu przyzwyczaiła się do niego.

Dzisiaj takie surowe metody wychowawcze wydają się czemś okropnem. A jednak jestem nieskończenie wdzięczna moim rodzicom, że nauczyli mnie jeść wszystko. Usunęło to wiele trudności z mojej drogi życiowej.

Może nie w tak ostry i bezwzględny sposób, jednak należy i obecnie przyzwyczajać dzieci do jedzenia wszystkiego, co im podają, bez grymasów i wybredzania. Mogą jedne dania lubić bardziej, inne mniej, ale powinny jeść wszystko. Należy przyzwyczajać je do tego systematycznie, od niemowlęctwa, możliwie urozmaicając ich jadłospisy, i w nagrodę za grzecznie zjedzone danie nielubiane dając następnie takie, które bardzo lubią. Dzieci nie powinny nawet dopuszczać myśli, że mogą nie zjeść czegoś, co im się podaje.

Niema nic okropniejszego dla gospodyni domu, niż odżywianie rodziny rozgrymaszonej. Znałam taką rodzinę, gdzie jedno dziecko nie jadło kurcząt, drugie kaczek, trzecie gęsi, wszystkie solidarnie nie znosiły gotowanego mięsa, a polędwicę i rostbef każde lubiło inaczej: jednio prawie zupełnie surowe, drugie – zupełnie wysmażone, trzecie – soczyste, ale już nie różowe. Jeżeli dodać do tego pana domu i ojca, któremu zasadniczo nie smakowało nic, co było w domu przyrządzone – nie rozumiem, jak pani domu i matka nie została jeszcze przewieziona do Tworek! (...)

A taki przykład. Młody człowiek, który nie je prosięcia, bo mu przypomina małe dziecko; zająca – bo to kot; ozora – bo to ktoś inny ‘miał w ustach’ i.t.d i.t.d. Prawie każde danie przypomina mu coś niemiłego. Na szczęście, bardzo lubi kotlety siekane (które wogóle nie są lubiane) – to jedno umożliwia żywienie grymaśnego młodzieńca.

Jeśli takie grymasy stanowią trudność w życiu codziennem, to stokroć gorsze mają w życiu masowem – na przykład w pensjonatach. (...) Sekretem monotonji odżywiania W większości pensjonatów jest właśnie niejedzenie szeregu dań przez gości. Zagranicą z takimi gośćmi nie robi się dużo ceremonji. Jadłospis jest taki, jaki daje się ułożyć stosownie do pory roku i możliwości rynkowych; kto czegoś z tych potraw jeść nie chce – może nie jeść i pozostać głodny, albo też obstalować sobie inne danie po znacznie wyższej cenie.

My, w imię tradycyjnej polskiej gościnności, niańczymy się z każdym gościem, stosujemy się do jego gustów, a nie mogąc robić kilku lub kilkunastu rozmaitych obiadów, czy kolacyj, powtarzamy wkółko te kilkanaście czy kilkadziesiąt dań, które już tak się utarły, że wszyscy je jedzą. To jest właśnie sekret gorącego krupniku w upalny dzień. (...) Za źle wychowanych cierpią dobrze wychowani.

Tak! niejedzenie szeregu potraw, niezakazanych przez lekarz jest prawie zawsze dowodem złego wychowania w domu, lub późniejszego – przez nas samych. Często bywa, że nie jemy jakiejś potrawy, ponieważ jej nigdy nie próbowaliśmy. Np. słyszałam nieraz:
– Nie znoszę ostryg!
– Czyż być może, aby pan i nie smakowały?
– Nie, ale nie mogę połykać żywego stworzenia, które piszczy w ustach!
– Ale ostryga jest tak mało żywa, że odcinana widelcem od skorupki wcale się nie rusza, nie tylko nie piszczy, jak nie piszczy i tatarski befsztyk, który też jemy na surowo!

Albo:
– Nie znoszę kawioru!
– Czy pani nie znosi kawioru świeżego, czy prasowanego?
– I jednego, i drugiego! Żadnego nie wzięłabym do ust, bo wyglądają obrzydliwie!

Ostatecznie, gdy ktoś nie jada ostryg i kawioru – artykułów, których przywóz jest u nas obecnie zabroniony – to już jego prywatna przykrość czy przyjemność; lecz jeśli tak na te przeciętne pensjonatowe trzydzieści osób, dziesięć nie jada baraniny, inne dziesięć wieprzowiny, inne dziesięć kapusty, już nie mówiąc o wyżej wspomnianym chłodniku i zupie owocowej [zamiast wyżej opisanego krupniku w upalny dzień] – to dziwnem jest, że właścicielki i kierowniczki pensjonatów nie siwieją w ciągu jednego sezonu.

I wymieniam tutaj najpospolitsze, najcodzienniejsze dania; cóż dopiero, jeżeli chcąc urozmaicić jadłospis, wprowadzi się do niego jakieś mniej znane danie, jakąś nową jarzynę, jakąś wyszukaną smakowo kombinację?!...

Tutaj mamy znów próbę wychowania: ludzie kulturalni kosztują to chętnie, i w dziewięciu wypadkach na dziesięć są z tej innowacji zadowoleni; ci inni – przeważnie robią miny niezadowolone i narzekają na zły stół, mając, jako probierz, domowe codzienne kluski i kasze lub niedzielne kotlety wieprzowe.

To sobie Pani Elżbieta użyła na grymaśnikach. Dzisiaj chyba jednak mamy ich mniej, choćby z racji częstszych podróży po świecie i otwierania się na kuchnie innych narodów. Ale przeboje z niejadkami są wiecznie żywe! Znam dom, gdzie jedno z dzieci jadło tylko zupę pomidorową, drugie – tylko rosół. I mama posłusznie obie zupy naraz im gotowała. Powszechne jest także niejedzenie przez dzieci surówek. Po prostu mało się ich je w domu i dzieci ich nie znają.

Jest jeszcze jeden aspekt sprawy, o którym Pani Elżbieta nie wspomina. Grymaśnik przy stole odbiera apetyt innym. Jeżeli już się czegoś nie je, można nie nakładać na talerz – nie demonstrując przy tym obrzydzenia. To już kwestia savoir vivre’u. Czy uczymy go dzieci?

Do dzieci wracając. Często są uczone jedzenia potraw wyłącznie słodkich. Te słodkości nie tylko wchodzą w nawyk, ale i w kilogramy, i w zęby. Pulchne i zabawnie pucołowate niemowlę może wyrosnąć na dziecko z nadwagą, chorowite, nielubiące ruchu, lubiące za to ciastka, czipsy i słodkie napoje. Dlatego zachęcam do wprowadzania do dziecięcej diety potraw o wyrazistych smakach. Można na przykład bawić się w kulinarne podróże po świecie. Dziecko wybiera na globusie lub mapie kraj, a my mu o nim opowiadamy i wspólnie przygotowujemy prostą potrawę z jego narodowej kuchni. Wybieram Włochy. I kluski, których nie sposób nie lubić (nieliczni na nie krecą nosem). Tyle że nie podawane z sosem pomidorowym (akurat zwykle dzieci go lubią), ale znacznie prościej – z ziołami i tartym serem.

 

To gnocchi. O tyle ciekawe, że w jednej z ich wersji robi się je tak, jak nasze kopytka. I tę wersję chcę podać, za książką „Kuchnia włoska” Alberto Massariego. Kluski są tak proste, że może je zagnieść nawet dziecko, z naszą pomocą.

Gnocci alla canella
Gnocchi z cynamonem

Na kluski:

800 g ziemniaków

300 g mąki

1 jajko

sól

Do zaprawienia klusek:

50 g cynamonu

tarty parmezan

50 g masła

cukier

Ziemniaki ugotować w skórkach, obrać je, przepuścić przez praskę. Zagnieść z mąką, jajkiem i szczyptą soli. Wyrabiać masę, aż do otrzymania dosyć twardego ciasta, dodając mąkę w miarę potrzeby. Z ciasta uformować wałeczki, kroić je na 2-cm kostki, z których można utoczyć owalne lub okrągłe kluski.

Kluski wrzucać do wrzącej osolonej wody, odcedzić po wypłynięciu na powierzchnię. Polać rozpuszczonym masłem, posypać drobno utartym serem i cynamonem, ew. niewielką ilością cukru.

Podobnie ugotowane kluski ja podałam con basilico, czyli z bazylią – bez cynamonu i cukru, tylko z oliwą (zamiast masła) i z tartym serem. Z przepisu podstawowego można zagnieść kluski, ugotować je, wymieszać z masłem lub oliwą i postawić na stole obok sera, młynka z cynamonem i cukierniczki oraz porwanych listków bazylii. Dzieci niech same wybiorą, czym swoje gnocchi doprawią.

Dla dopełnienia przytoczę przepis na gnocchi, jaki Pani Elżebieta podała w „Bluszczu” z roku 1930 przy okazji opisywania kuchni włoskiej:

 

Zamiast kaszki manny użyjmy kaszy kukurydzianej. Warto po nią sięgać, gdy się ma dzieci, jest zdrowa, a potrawy z niej robione mają apetyczny złoty kolorek.

piątek, 12 kwietnia 2013
Karp na szaro a nawet na czarno

Znałam karpia w polskim sosie tzw. szarym: słodkim, z rodzynkami. Ale sos czarny? Ten szary ma być słodki. Podawano go w wersji postnej do ryby, w wersji mięsnej do ozora wołowego. To potrawa rozkosznie staroświecka. Kto poszukuje ciekawych wrażeń i chce propagować kuchnię staropolską – niech po przepis sięgnie. Co z sosem czarnym?

Bardzo prostą jego formułę znalazłam w jednej najstarszych publikacji kulinarnych w języku polskim, którą Jarosław Dumanowski, znany badacz staropolskiej kuchni, wypatrzył w Archiwach Radziwiłłów. Podaję w jego wersji:

Karp czarno

Grzanek dwie z chleba rżanego ususzyć, utretować w tłustości, jabłek dwie kwaśnych usiekać drobno, miodowniku utrzeć, a pół wina, pół wody wziąwszy z tego wszystkiego zrobić podlewę albo juchę. Uwarzyć karpia, zalać tym i znowu przywarzyć.

Proste, prawda? Nie wiem, jaki to chleb „rżany” (ktoś wie?), ale może razowy? A może wziąć razowy na miodzie? Nieco inną odmianę tego przepisu znalazłam u Marii Disslowej, gospodyni lwowskiej. Nie wiem, czy nowoczesność zrobiła swoje (to już wiek XX), czy wschodnia kuchnia kresowa zmieniła danie. Przepis podaję w pisowni uwspółcześnionej:

Karp w czarnym sosie

1 kg karpia

po kawałku: marchwi, pietruszki

selera 2 cebule, liść bobkowy

po 10 ziarn ang, i gorzkiego pieprzu

szczypta imbiru, majeranku

1/4 l ciemnego piwa

4 dag masła

2 dag mąki

1 cytryna

1/16 l czerwonego wina

1 kostka cukru

6 dag orzechów

1 łyżeczka karmelu

Karpia oskrobać, obmyć z wierzchu. Wycisnąć cytrynę, na nią zaś krew z ryby. Karpia pokroić, nie myć w środku. Pokrojone jarzyny ugotować w małej ilości wody, z kawałkiem skórki z cytryny, korzeniami i cebulą. Miękkie przetrzeć przez sito (zmiksować). Do rondla z krwią włożyć dzwonka ryby, podlać piwem, dusić 10 minut. Masło zasmażyć z mąką, rozprowadzić winem, wlać do ryby z jarzynami. Doprawić do smaku cukrem, dodać orzechy.

 

Karp na szaro Disslowej jest bardzo podobny, choć bez piwa, tyle że dodaje się jeszcze piernik (5 dag), powidła śliwkowe, a zamiast orzechów rodzynki i migdały. I podobnego karpia przyrządziłam. Rybę obsmażyłam po obtoczeniu w mące, ale za to zrezygnowałam z zasmażki. Pominęłam proceder spuszczania krwi. Zwłaszcza że miałam filet z karpia, a nie całą rybę. Wino dałam białe. Poza tym wszystko podobnie. Łącznie ze startym ususzonym piernikiem. Powstał sos w smaku bardzo intrygujący. Obsmażone dzwonka ryby w nim poddusiłam.

Do dania z ryby podałam surówkę skomponowaną z kiszonej kapusty zaprawionej oliwą i pieprzem, wymieszanej z pokrojonymi daktylami. Smak słodko-kwaśny pasował do korzenno-słodkiego karpia.

 

Na koniec przedwigilijny obrazek ze „Światowida” z lat 30. XX wieku. Przedstawia tradycyjny stosunek do ryby, od którego dzisiaj się odchodzi. Tekścik jest podpisany inicjałem KUM.

– Jak się panu powodzi – zapytałem karpia, którego wyciągnięto właśnie sakiem z kadzi. – Dziękuję, doskonale, nareszcie przestałem „pływać” i jestem ustabilizowany. – Jakież są pańskie plany na najbliższą przyszłość? – To będzie zależało od wielu okoliczności, przedewszystkiem pójdę na lód, bo to przecież zima, a ja ogromnie lubię sporty zimowe.

– Z tym lodem, to będzie gorzej... – Następnie wybieram się z wizytą do pewnej zacnej familii, gdzie zarezerwowano dla mnie bardzo wygodną wannę a potem patelnię. Wigilię zaś spędzę na półmisku.

– No, to widzę, że pańska przyszłość zapowiada się różowo. – Co to, to nie, zupełnie szaro, postanowiono bowiem, że zostanę przyrządzony na „szaro”. – W każdym razie powinien pan być zadowolony, że w tak ciężkich czasach zasiądzie pan przy dobrze zastawionym stole. – Oczywiście. I dlatego cieszę się, jak... ów misjonarz, którego ludożercy zaprosili na wspaniały obiad, w charakterze doskonałej pieczeni.

Zatem do widzenia... na talerzu...

Co jest zdrowsze i bardziej zgodne z naturą? Karp wcześniej sfiletowany, sterylny, czy zabijany (tak, tak) przez kucharza, traktowany z szacunkiem, ale jako surowiec? Tego nie mam zamiaru rozstrzygać, ale  zastanowić się warto.

 

poniedziałek, 08 kwietnia 2013
Potrawa ekstremalna – flaczki

Niech nie czyta, kto ich nie je. A takich osób jest wiele. Dzisiaj, w dobie dobrobytu, jest ich zdecydowanie więcej niż dawniej, czyli w czasach, gdy każda część mięsa – dla pozyskania białka, ale i z szacunku dla zwierzęcia – była przerabiana i spożywana.

Flaki, czyli wnętrzności zwierząt, zawsze należało przyrządzić bardzo starannie. Myć, czyścić, gotować. Dzisiaj kupujemy flaczki obgotowane, ale potraktujmy to jako czynność wstępną. Warto je oczyścić (choćby z tłuszczu), obgotować w domu jeszcze raz i tę wodę odlać. Dobre flaczki mają smakować, a nie porażać zapachem. Smaku nadają flaczkom przyprawy. Zwykle mocno korzenne i mocno warzywne. Ten smak warzyw musi być w potrawie wyczuwalny. Kto lubi, flaczki przyprawia na ostro, ale nie jest to konieczne.

Zwykle nam się wydaje, że niektórych potraw nikt na świecie nie jada, tylko my, Polacy. Do takich potraw zaliczamy flaki. Błędnie. W moim blogu można znaleźć wymienione przez mnie flaczki francuskie (są tam nawet konfraternie, czyli bractwa ich wielbicieli), z Półwyspu Iberyjskiego, z Kaukazu. Dzisiaj wybrałam danie po włosku. Tam też znają flaki. Nazywane są busecca, co wywodzi się od niemieckiego słowa „Butze”, oznaczającego brzuch, co w dialekcie lombardzkim przeszło w „busa”. Nie wiem, czy etymologia jest prawdziwa. Drugim włoskiem określeniem jest trippa. Między dwiema nazwami jest taka różnica jak między naszymi flakami a flaczkami.

W solidnej książce Alberto Massariego przetłumaczonej na polski jest przepis na flaki (Busecca matta), we włoskiej książce „Ricettario Italiano”, przygotowanej przez Chiarę Scudelotti, są cztery przepisy na flaczki. Są więc flaczki z Florencji, z Mediolanu, z Orivieto oraz flaczki smażone.

Wybrałam te mediolańskie. W Mediolanie kiedyś były potrawą tak popularną, że samych mediolańczyków nazywano „busecca”. Lombardzcy chłopi podawali flaki tradycyjnie podczas Pasterki i innych świąt. Wersji potrawy jest wiele, zapewne tak wiele, jak odmian naszego bigosu. Zdecydowałam się na tę z fasolką, bo wydała mi się ciekawsza. Ale bez fasolki, z podobnym zestawem warzyw i przypraw, też będą mediolańskie.

 

Flaczki mediolańskie

Trippa alla Milanese

70–90 dag flaczków cielęcych obgotowanych i pokrojonych

10 dag wędzonego boczku (pancetta)

łyżka masła

marchew

seler naciowy

cebula

pomidory (3–4 łyżki)

goździki, jałowiec, pieprz

szałwia

20 dag białej fasoli z puszki (najlepiej borlotti)

tarty parmezan

Boczek pokroić w paski, obsmażyć na maśle. Dodać pokrojoną cebulę pokrojoną w kostkę. Marchew i seler posiekać. Dodać do boczku z pomidorami i przyprawami, podlać wodą w takiej ilości, aby warzywa się dusiły. Włożyć flaczki, gotować do miękkości. Fasolkę odcedzić, osuszyć, dodać do miękkich flaczków, pogotować razem. Podawać z tartym serem i pszennym pieczywem.

Kto chce, może podgotować danie z białym winem, na sposób florencki. Obok cebulki może dodać do niego czosnek. Ja, pod koniec gotowania, dorzuciłam drugą cienko pokrojoną marchewkę i gałązkę selera. Chodziło mi o odczuwanie chrupkości i świeżości warzyw przy miękkości mięsa i fasolki.

 

Na koniec, dla kontrastu, podam przepis bardzo polski. Pochodzi z „Bluszczu” z roku 1925. Autorka na początku się zastrzega: „Niech moje czytelniczki nie biorą mi za złe, że daję przepis tak pospolitej, tak znanej potrawy. Ale jeżeli się wszędzie gotuje i jada flaki, to jednak rzadko gdzie są one prawdziwie dobre. Dopiero teraz, po latach przeszło trzydziestu gospodarowania, nauczyłam się robić prawdziwie dobrze [...]”. Pomijam opis czyszczenia, moczenia i kilkugodzinnego wstępnego gotowania. Przytaczam od momentu, gdy są już miękkie:

 

Z obrzynków mięsa wołowego, kawałka rury ze szpikiem [czyli kości szpikowej] lub kruchej kostki i włoszczyzny ugotować lekki, lecz smaczny rosół. Flaki pokrajać jak drobne kluseczki, uważając aby ni było długich kawałków, któreby się ciągnęły za łyżką, i wrzucić je w rosół. Na dwa kilo flaków włożyć pół kilo marchwi i ćwierć kilo pietruszki pokrajanych w kostkę, włoszczyznę z rosołu także pokrajać, włożyć pieprzu w ziarnach, majeranu w gałązkach, ziela [angielskiego], listka [laurowego], osolić do smaku, aż marchew i pietruszka zmiękną, wtedy zaprawić pół szklanką mąki rozbitej z wodą, łyżką masła najlepszego, kawałkiem imbiru utartego na tarce, łyżeczką majeranku utartego, odrobiną pieprzu tłuczonego, zagotować raz jeszcze i podawać z pulpetami lub kaszką krakowską gotowaną z majerankiem, zastudzoną i pokrajaną w kostkę. Pulpety się robi ze szklanki bułeczki tartej, jajka, 200 g łoju nerkowego drobno siekanego, soli i majeranku. Zagniata się z tego twarde ciasto, formuje małe gałeczki i gotuje wraz z flakami lub oddzielnie w lekkim rosole. Okłada się niemi flaki na wydaniu. Gotują się najwyżej kwadrans.

Oczywiście, ostatnie zdanie dotyczy gotowania pulpetów. Same flaki, jeżeli się je kupi surowe, nie obgotowane, będą stały na ogniu co najmniej pięć godzin (!). Autorką, która po trzydziestu latach gospodarowania nauczyła się gotować flaki, była Elżbieta Kiewnarska, pisząca w „Bluszczu” jeszcze w latach 30. Takich bardzo polskich flaków z pulpetami chyba nigdzie się u nas już nie dostanie. Może więc warto kiedyś przyrządzić je w domu?...

sobota, 06 kwietnia 2013
Dzieci jako odbiorcy sztuki kulinarnej

Dzieci i jedzenie to temat rzeka. Z obserwacji znam niejadków i dzieci jedzące mniej więcej wszystko, wiem jak się zachowują grymaśnicy, a jak mali smakosze. Każde dziecko jest inne. U mnie było tak, że tylko jeden syn lubił omlet, a tylko drugi – kluski z serem. Nie pasłam więc ich na siłę nielubianą potrawą; chociaż zasadą było spróbowania choć jednej łyżki nowego dania. Potrawa bardzo lubiana była zaś niekiedy nagrodą, innym razem pocieszeniem lub po prostu zezwoleniem na łasuchowanie. Przedstawię, jak temat widziano przed wojną, w roku 1931. Odchodzono wtedy od surowego wychowania dziewiętnastowiecznego (będziesz tak długo siedział przy stole, aż wszystko zjesz). Pozostała zawsze aktualna kwestia dzieci bez apetytu. Które przecież jeść muszą, bo rosną.

„Ilustrowany Kuryer Codzienny” odpowiadał na pytanie dręczące wielu rodziców:

 

Dziecko powinno sobie samo nakryć do stołu. Przed jedzeniem powinno sobie umyć rączki. Powinno samo przynieść sobie do stołu jedzenie.

Nie opowiadaj zbyt dużo dziecku o tem, jak się powinno jeść – zbyt wiele przepisów szkodzi apetytowi.

Nie krzycz na dziecko, by jadło. Nie gań je. Nie groź. Nie upominaj by jadło.

Pomagaj niepostrzeżenie. Chwal każdy postęp. Jeśli musisz zganić, czyn to bardzo ostrożnie i oględnie. Chwal rzeczowo i często.

Czy chcesz koniecznie wychować tucznego wołu? Pamiętaj o tem, że jeszcze nigdy pozostawiony na stole obiad nie zaszkodził poważnie dziecku.

Patrz przez palce na błędy. Zabrudzony obrus jest lepszy niż nerwica żołądka u dziecka. Rozbity talerz jest mniejszem nieszczęściem, niż zbyt ostre zganienie dziecka.

Nie mów nigdy do dziecka: „Zanim nie zjesz, nie wolno Ci stąd odejść”. Albo: „nie odejdę od stołu, zanim nie zjesz”. Albo: „Proszę Cię, zjedz, zrób to dla mnie”. Albo : „Rozchoruję się z tego ciągłego, bezskutecznego upominania Ciebie”.

Unikaj bezwarunkowo wszelkiego przymusu: Nigdy nie okazuj tego dziecku, ze Ci zależy na tem, by ono zjadło obiad. Wręcz przeciwnie: Powtarzaj zawsze: „Zostaw na talerzu to, co Ci nie smakuje”. Pamiętaj o tem, że wszelki przymus mści się nieubłaganie i nie prowadzi do celu.

Hm. Można się zastanawiać, w którym momencie przymus zaczyna być łamaniem charakteru, a w którym rozpoczęciem nauki, że są w życiu sytuacje, w których nie da się postawić na swoim. Na pewno dziecko warto uczyć czerpania przyjemności z jedzenia, a nie żeby traktowało obiad jako wypełnienie smutnego i ciężkiego obowiązku. Starsze dziecko, obok tej przyjemności, warto nauczyć, że aby dostało obiad, trzeba kupić wiele składników i je przygotować. A więc – szacunku do pracy. Najlepiej, gdy wdraża się malucha do pomocy. Tak więc, o ile samo zakończenie artykuliku napisałabym nieco inaczej (choć, oczywiście, w pełni się zgadzam, że krzyczenie na niejadka jest bezsensowne i szkodliwe!), o tyle początek – bardzo mi odpowiada. Dziecko nie powinno być w domu obsługiwanym królewiczem albo królewną, ale uczestnikiem życia rodziny. Także – asystującym i pomagającym przy zakupach, przy gotowaniu i nakrywaniu do stołu. Oczywiście, wszystko stosownie do wieku.

Jak wiadomo, dzieci mają swoje ulubione potrawy. Oto taka, która zapewne zasmakuje wszystkim; no, prawie. Delikatne i miękkie mięso z kurczaka, potraktowane łagodnymi ale wyraźnymi w smaku dodatkami, panierowane, obsmażone. Można je podać na obiad, ale można także jeść na zimno: w kanapkach lub zamiast nich, z warzywami czy owocami.

Potrawa jest wersją znanych z fastfoodów nuggetsów. Są one popularne nie bez powodu i lubiane między innymi przez dzieci. Ale ich prawdziwym wzorem są panierowane kotlety z kurzych piersi, czyli côtelettes de volaille. A więc danie eleganckie. Nasze nuggetsy odróżnia od nich to, że są smażone z piersi nie w całości, ale pokrojonych w paski, w kawałeczki w sam raz na dziecinne buzie.

Nuggetsy cytrynowe

piersi z kurczaka bez skóry

migdały mielone

cytryna: sok i skórka

gotowa przyprawa cytrynowo-pieprzowa

sól łagodna morska (tzw. kwiat soli)

jajko

bułka tarta

olej do smażenia

Umyte piersi z kurczaka pokroić na słupki mniej więcej jednakowej grubości. Lekko je posolić, posypać przyprawą i skórką startą z cytryny, skropić sokiem cytrynowym i natrzeć mielonymi migdałami. Odstawić na jakiś czas, co najmniej kwadrans.

 

Każdy kawałeczek panierować w roztrzepanym jajku i tartej bułce. Smażyć kolejno na oleju rozgrzanym, ale nie za mocno, aby się nie spaliły i „doszły” w środku.

 

Najmniej kłopotliwe jest smażenie w tzw. głębokim tłuszczu (a więc np. we frytkownicy). Jeżeli smażymy na patelni, trzeba wkładać na raz po kilka kawałków, nie za dużo, aby utrzymywała się ta sama temperatura i łatwo było pilnować smażenia. Kawałeczki muszą być obsmażone z każdej strony. Któryś z nich warto przekroić, aby zobaczyć, czy nie jest w środku surowy. Nuggetsy można odsączyć z tłuszczu - świeżo usmażone ułożyć na ręczniku kuchennym.

Zamiast gotowej przyprawy cytrynowo-pieprzowej (bardzo ją lubię), można zastosować jakieś zioła. Ale raczej delikatne, np. bazylię lub estragon. Kurczęta za sprawą cytryny i tak nie będą mdłe i pozbawione smaku. A właśnie takie potrawy są często praprzyczyną braku apetytu u dzieci.

piątek, 05 kwietnia 2013
Wykorzystanie resztek ciasta

Po wczoraj opisanych pomysłach na wykorzystanie resztek mięsnych, dzisiaj – sposób na słodkie. Zwłaszcza ten, kto ma obsuszoną babkę drożdżową, będzie mógł ją zjeść z apetytem, poprawiając sobie humor.

Najpierw mój pomysł. Taką babkę można podać na śniadanie, do porannej kawy, aby potem ze świeżo nabytą porcją energii śmiało iść w śnieg i deszcz.

Grzanki francuskie z babki drożdżowej

porcja babki lub innego suchego ciasta

jajko

nieco mleka

szczypta soli, pół łyżeczki cukru

olej lub masło do smażenia

cynamon

syrop klonowy, z agawy, miód lub dżem

Jajko wymieszać starannie z mlekiem (łyżka lub dwie), solą i cukrem. Kawałki babki zanurzyć w mieszaninie. Rozgrzać tłuszcz (masło ostrożnie, aby nie palić), wrzucić kawałki babki. Obsmażyć z każdej strony. Wyjąć na talerzyk (kto chce może najpierw odsączyć z tłuszczu na papierze kuchennym), posypać cynamonem, skropić syropem lub obłożyć dżemem.

 

Jeżeli zostanie jajko z mlekiem, smażymy z niego omleciki i układamy obok babki; dlatego zresztą nie dodajemy zbyt dużo mleka. Mamy śniadanie bardzo proste i szybkie, miło słodkie, wspaniałe do kawy. Ale i z popołudniową herbatą będzie smakować.

A teraz czas na sposób przedwojenny. Bardziej skomplikowany, ale wtedy było więcej czasu na krzątanie się po kuchni. Pozwala jednorazowo zużyć większą ilość pozostałych ciast i podać je jako sycący deser, czyli lubianą wtedy leguminę. Jak zwykle, podaję dokładnie tak, jak zapisano w „Bluszczu” z roku 1936; zwróćmy uwagę na inne niż dzisiaj pisanie łączne wyrazów – jest ich tu wyjątkowo wiele:

 

Kawałki od bab i placków, obrać ze skórki, lukru i t.p. ususzyć w gorącym piecu, utłuc. Na dwie szklanki utartej babki wlać gorącego mleka tyle, aby było po nasiąknięciu niezbyt gęste ciasto. Wbić 6 żółtek, jeśli w cieście nie było rodzynek ani migdałów, dodać ich potroszku, ocukrzyć tylko wrazie potrzeby, dodać łyżeczkę masła i nakoniec domieszać lekko pianę z 6 białek. Włożyć w formę z dziurką pośrodku, nakryć i gotować w wodnej kąpieli około półtorej godziny. Podawać z szodonem.

Ten szodon to staroświecki ciepły sos do deserów. Pochodzi od francuskiego słowa chaudeau. Oznaczało potrawę ciepłą, zwykle sos. Niegdyś szodony były bardzo popularne. Przyrządzało się je z żółtek ubijanych na parze z cukrem i winem. Lucyna Ćwierczakiewiczowa brała wina białe, francuskie. Maria Monatowa podaje aż sześć przepisów na słodkie szodony: z wina białego, z wina czerwonego, waniliowe, ponczowe, migdałowe i czekoladowe. Musiała je lubić.

Przyrządzając szodo warto posłuchać jej rad: „dolewając do żółtek wina należy bić mocno trzepaczką dopóki sos nie zgęstnieje i nie utworzy się gęsta piana. Uważać jednak, by żółtka się nie zważyły (sic!), najlepiej robić go na wydaniu w ostatniej chwili, gdyż jak długo stoi, to piana opada”. Mimo nazwy (chaud znaczy ciepły), szodo może być podawane na zimno. Monatowa ubijała je na lodzie. Marta Norkowska dopowiadała, że szodony „można również robić z win hiszpańskich jak z Malagi lub z Madery”. Wtedy chyba już ich nie dosładzała.

Sosy szodonowe, jak wspominałam, podawano do legumin. Dzisiaj, kto chce zadziwić gości lub dogodzić im, może podać szodo do galaretki czy sałatki owocowej. Warto jednak wiedzieć, iż np. „Larousse gastronomique” nie umieszcza wśród swych haseł żadnego szodonu. Czyżby były aż tak passé?

czwartek, 04 kwietnia 2013
Remanenty poświąteczne

Nie wątpię, że każdy, komu zostało coś ze świątecznych obiadów, zastanowił się już, jak ma resztki spożytkować. Co zjeść na kolejne obiady czy kolacje, co zamrozić. Może przydadzą się pomysły z „Bluszczu” z roku 1936. Jedna uwaga: nic nie może być nieświeże, zepsute. Dlatego pozostałości najlepiej zamrazać. Dzisiaj trzy pomysły na wykorzystanie pozostałości mięs z obiadów. Chyba do wykorzystania i dzisiaj, choć można w nich dostrzec i urok staroświeckości. Przedłużmy sobie święta za sprawą resztek. Z oszczędności i dla... dobrego smaku. Przepisy podam, jak zwykle, w pisowni przedwojennej.

 

Ładniejsze kawałki mięsa pokrajać w kostkę, dodać kilka korniszonów bez octu albo twardej części ogórka kwaszonego, ugotowaną niezbyt miękką marchewkę w talarkach. Indyk, sztufada, cielęcina, ozór, szynka, wszystko się tu przyda.

Zagotować dwie szklanki wody z 5 ziarnami pieprzu, kawałkiem chrzanu, 10 ziarnami angielskiego ziela, kawałkiem listka bobkowego, dwoma gwoździkami [!]. Wymoczyć 7–8 listków żelatyny w zimnej wodzie, gdy zbrzękną, przełożyć w smak z korzeni, zagotować, mieszając, doprawić solą, sokiem z cytryny i cukrem. Ostudzić.

Mięso wyłożyć w salaterkę lub foremkę i zalać smakiem prawie kiedy już ma skrzepnąć, żeby mięso długo nie mokło. Wystawić na chłód.

Zamiast korzennej galarety można zrobić dobry buljon [tak pisano] Maggi z kostek lub ekstraktu, niezasłony [!], dodać żelatyny jak wyżej.

 

Dwie szklanki ładnie utartych kartofli zmieszać z dwoma żółtkami, jednem jajkiem całem, łyżeczką masła, 2–3-ma łyżkami tartego szwajcarskiego sera. Zagnieść gładkie ciasto.

Resztki drobne mięsa i drobiu, wędliny i posiekane jajko na twardo mieszać, przesypać serem, obtoczyć masą kartoflaną, uformować owalny klopsik, posmarować rozbitem jajkiem, obtoczyć w tartej bułce i upiec w piecyku.

Klopsik możemy podać jak paszteciki do zupy, albo jako osobne danie z sosem korniszonowym, cytrynowym, pomidorowym i.t.p.

 

Z dużego święconego, gdy kawałków zbywa dużo, można zrobić pasztet. Na dno rondla wkroić tłuszczu od szynki, podrumienić, dodać okrawki, podsmażyć, podlać nieco wody i dusić do miękkości. Sosu powinno być możliwie mało.

W osobnym rondelku obrumienić na słonince wątroby wieprzowej lub cielęcej mniej więcej pół na pół, w stosunku do ilości mięsa, dodać cebulę, a gdy się ładnie zarumieni, dodać do duszącego się mięsa, kiedy będzie miękkie. Dodać wymoczoną i wyciśniętą czerstwą bułkę, w ilości nie większej niż szklankę na 6 szklanek mięsa. Wymieszać, zagotować, przepuścić przez maszynkę. Masa powinna być gęstawa jak na ciasto. Wbić kilka całych jajek, doprawić do smaku solą i pieprzem, miałkiem angielskiem zielem i zapiec w wysypanej bułką formie. Jeżeli masa nie jest zbyt tłusta, czego należy unikać, można rondelek zamiast wysypywać bułką wyłożyć plasterkami cienko pokrajanej słoniny od szynki.

Tyle wykorzystanie mięs przez „Bluszcz”. Innym razem podam jeszcze ciekawy sposób na wykorzystanie resztek słodkich.

Ale wróćmy do mięsa. Gdy została pieczeń, proponuję pokroić ją w paseczki, jak na strogonowa, podsmażyć na drobno pokrojonej cebulce (kto lubi, doda i czosnek), zalać szklaneczką bulionu, doprawić do smaku ziołami lub przyprawami korzennymi i dusić. Nie za długo, bo przecież pieczeń nie była twarda. Na końcu sos zaprawiamy śmietaną, ewentualnie łyżką koncentratu pomidorowego. Ma mieć smak lekko kwaskowy, z nutą śmietanową.

 

Do tego fałszywego strogonowa ja dodałam pod koniec duszenia słoiczek grzybków (były to kurki). Ale znakomitym dodatkiem będą pokrojone w plasterki ogórki konserwowe lub kiszone, podduszone pieczarki, suszone śliwki (wcześniej namoczone) albo oliwki. Każdy dodatek nada daniu innego charakteru, który warto podkreślić przyprawami. I tak: do ogórków i śliwek można dodać majeranek, do pieczarek curry, do oliwek – oregano lub rozmaryn. Przy tym do wyboru: nuta pieprzu lub papryki.

środa, 03 kwietnia 2013
Zapiekanka z ziemniaków

Do bogatej rodziny zapiekanek dołączę przepis na tę, która urozmaiciła nam odświętny obiad. Przygotowałam ją przy okazji gotowania ziemniaków w mundurkach do tradycyjnej jarzynowej sałatki majonezowej. Po prostu – wzięłam ich więcej. Pokrojone w plasterki połączyłam z podduszonymi w oliwie szalotkami. Plasterki ziemniaków i szalotki warstwami ułożyłam w foremce na babkę. Wysmarowałam ją oliwą. Każdą warstwę przesypywałam koperkiem (mogą być świeże zioła lub natka) i świeżo zmielonym pieprzem. Zalałam lekko posoloną śmietaną wymieszaną z łyżką oliwy. Zapiekanka była w piecu 40 minut. Gdy się do śmietany doda jajko, a ziemniaki mocno dociśnie i ostrożnie wyjmie, otrzyma się efektowną kartoflaną babkę. Podając, warto ją posypać zastosowaną zieleniną.

 

Te zapiekankę, jak i wiele jej odmian przygotowywanych z ziemniaków – w przepisach celuje Szwajcaria, dlatego niektóre są z żółtym serem – można przyrządzić z resztek pozostałych po obiedzie. Oczywiście tych, które były gotowane w całości. Kroimy je w plastry lub słupki. Ale najlepiej, gdy zastosuje się ziemniaki półtwarde, ugotowane specjalnie do zapiekanki. Zamiast szalotek duszonych w całości można wziąć cebulę pokrojoną w ćwiartki lub plasterki, a także, dodatkowo, podduszony czosnek. Kto chce danie wzbogacić, może przełożyć resztkami gotowanej lub pieczonej ryby, tuńczyka z puszki duszonego z cebulką, wędlin, a także plasterkami gotowanych na twardo jaj.

Zapiekanka może stanowić dodatek, a może być i samodzielnym daniem, podanym np. do mleka czy kefiru. Nie bojący się dodatkowych kalorii mogą na stole podać oddzielnie śmietanę, wymieszaną z solą, pieprzem i zieleniną. Ta zapiekanka jest nie tylko smaczna, ale i cieszy oczy.

A na koniec dobra rada z "Dobrej Gospodyni" z roku, bodajże, 1902. Kto po świętach jest zmęczony, a musi pokonywać wysokie schody, może z niej skorzysta:

 Dobrych rad nigdy za wiele; prawda? A ta wydaje mi się szczególnie urokliwa.

poniedziałek, 01 kwietnia 2013
Wielkanocny misz-masz

Określenie tytułowe już dzisiaj chyba nie jest używane. Słowa też się starzeją i wypadają z obiegu (jak i przepisy na potrawy). W przedwojennej prasie na określenie takiej pomieszanej różnorodności stosowano jeszcze francuskie: pêle-mêle, czyli bezładna mieszanina albo – „groch z kapustą”. Jak groch z kapustą, to prawie Wigilia Bożego Narodzenia, a nie Wielkanoc, co zresztą z pogodą się zgadza. Taki widzę świat za oknem, a datę wstawiam w zdjęcie nieprzypadkowo:

 

A przecież życie musi się obudzić. Wiosna musi nadejść. Śnieg musi zniknąć. W tym roku trudno uwierzyć w to, co pisała autorka warszawskiego tygodnika „Dobra Gospodyni”, ukazującego się od roku 1901 do 1925. Pismo było wybitnie pozytywistyczne, nastawione na podawanie wiadomości konkretnych, dotyczących higieny życia codziennego, gospodarstwa, ogrodnictwa i hodowli, organizacji pracy w domu itp. Bez kuchni nie mogło się obejść, jak zresztą i bez mody (ale w aspekcie praktycznym). Pod koniec istnienia poszło także w literaturę. Ale na ogół zamieszczało ciekawe porady i przepisy, nadsyłane zresztą przez czytelniczki. Jak widać z listów, odpowiedzi redakcji były kierowane w różne części głównie... Imperium Rosyjskiego. Polacy przebywali wszędzie: że w Kijowie, na Podolu i Wołyniu czy Kownie, to zrozumiałe, ale w Archangielsku, Noworosyjsku, Taszkiencie, Irkucku, Selengińsku, obwód Zabajkalski, Tyflisie... Nie mówiąc, oczywiście, o Warszawie, Starachowicach, Piotrkowie, Kutnie. Pojawiały się i czytelniczki z austriackich Krakowa czy Lwowa lub Wielkiego Księstwa Poznańskiego, a nawet z miast głęboko niemieckich. Wśród pytających o porady była p. baronowa Taube z Motyżyna, w guberni kijowskiej (rodzina Jarosława Iwaszkiewicza), sama pani Iwaszkiewiczowa (chyba matka poety, bo kilka numerów dalej jest odpowiedź dla adresatki z Kalnika, gdzie rodzina Iwaszkiewiczów mieszkała) oraz Z. hr. Komorowski z Kowaliszek w guberni kowieńskiej i Michałowa hr. Komorowska (czyżby przodkowie obecnego pana prezydenta?).

Ale wróćmy do naszych świąt wielkanocnych. Autorka podpisana Szczęsna pisała pod pięknym tytułem:

 

I dziś to samo się dzieje... Rozkwita na nowo, zmartwychwstaje życie przyrody i powtarza się wśród wiernych pamiątka największego cudu Boskiego, ludzie idą o. grobu Zbawiciela wynurzyć swoje żale i niepokoje, a potem serce im uderza radosną pogodą na odgłos dzwonów niedzielnych głoszących nowe – Alleluja!

Na przekór pogodzie. Czego wszystkim życzę.

W części kulinarnej bloga zamieszczę kilka przepisów, jakie to pismo podawało na mazurki. Czy muszą one być prostokątne? Nie muszą. Ale przy okrągłych babach i tortach takie wyglądały ciekawiej i lepiej się kroiły. Nie zapomnijmy przy tym, że pochodziły one od słodkości tureckich, wschodnich. Stąd więc ich nadmierna słodycz i właśnie taki kształt, jaki ma np. bakława.

Pewnie każdy już ma jakiś mazurek, jeśli nie własnoręcznie upieczony, to jakoś tam uzyskany. A kto nie ma, może się jeszcze namyśli i upiecze? Oto propozycje „Dobrej Gospodyni” z roku 1904. Podaję je w pisowni oryginalnej, z epoki, oraz opatruję inicjałami autorek (bo to chyba nie panowie byli autorami przepisów):

 Mazurki z winem

Wziąć kwartę kwaśnej świeżej śmietany, 1 f. cukru, 5 jaj, sok z jednej cytryny i skórkę od niej utartą na cukrze, 1/2 butelki wina i tyle mąki, ile zabierze ciasto nie bardzo gęste, wyrabiać to wszystko na zimnie, a gdy ciasto będzie dostatecznie wyrobione wykładać mazurki na papierze, posmarowanym masłem i wysypanym mąką, posmarować z wierzchu dobrem winem, osypać grubo tłuczonym cukrem z krajanemi migdałami i upiec w niebardzo gorącym piecu.
K. M.

 Mazurki szwajcarskie

Trzy kwaterki masła klarowanego i ostudzonego wiercić w donicy aż do białości, potem dodać po łyżce 2 f. mąki i 2 f. cukru i po jednem żółtku aż do 20-u, a w końcu jeszcze 10 całych jaj i wiercić jeszcze najmniej pół godziny, bo jeśli masę tę za mało kręcić wałkiem, to mazurki nie udadzą się. Do połowy można dodać pół funta tartej czekolady, a drugą zrobić z zapachem wanilji, lub skórki cytrynowej. Porobić foremki z papieru na blachach, ponalewać w nie, urównać nożem i wsunąć natychmiast w piec wypalony jak na bułki, lub w piec po babach.

 Mazurki cygańskie

5 jaj utrzeć w donicy, dosypując po trochu 3 filiżanki cukru, 1-ą filiżankę mąki, w końcu dodać 2-ie filiżanki drobnych czarnych rodzynków, 2-ie filiżanki sułtańskich, 2-ie filiżanki grubo krajanych nieobieranych wytartych tylko migdałów i 2-ie filiżanki skórki pomarańczowej smażonej w cukrze drobno krajanej. Wymieszać to wszystko dobrze i układać na blachę, wyłożoną papierem, wysmarowanym masłem.

Te dwa mazurki: szwajcarski i cygański bardzo się nadają do połączenia ich razem; trzeba tylko posmarować każdy jaką galaretką owocową i włożyć razem tak, żeby cygański stanowił wierzch, który można ubrać lukrem białym za pomocą tutki papierowej według gustu i zręczności.
L. K. D.

 

Dodatkowo podam przepis na wypiek innego rodzaju, opatrzony rysunkami pewnie odautorskimi:

To także nazwisko znane. Czyżby autorka była z kolei prababcią Jerzego Ciemniewskiego, ministra w rządzie premiera Mazowieckiego?... Zakład przez nią wspomniany mieszczący się w zakopiańskich Kuźnicach był bardzo znaną szkołą gospodarstwa, prowadzoną przez hrabinę Zamoyską. Panienki z dobrych domów uczyły się tam sztuki zarządzania gospodarstwem. Aby dobrze rządzić służbą, należało wszystko umieć robić i samodzielnie. Taka nauka przydała się zresztą bardzo w wieku XX, gdy historia zrujnowała i zabrała majątki, a życie trafiło w zupełnie nowe koleiny. Co warto wziąć pod uwagę i dzisiaj.

A na zakończenie apel z pisma, zawsze nam bliski:

 

Wobec ogólnego prądu, dążącego do zaniechania wszystkiego, co trąci niemczyzną, p. N. Dzierzkówna proponuje za naszem pośrednictwem, aby Sz. Panie, oraz właściciele cukierni zechcieli zmienić obcą nam, choć zwyczajem utartą nazwę „baumkuchenów” na więcej swojską. Słusznie zatem pisze panna D., że „przecież język nasz jest dość bogaty, aby się zdobyć na własny, odpowiedni wyraz.” Wobec tego prosimy nasze Sz. Czytelniczki i Czytelników o łaskawe nadsyłanie nam odpowiednich swojskich nazw, któremi możnaby zamienić dotychczasową niemiecką.

I taka nazwa powstała (albo się odnalazła). Jaka to nazwa? Ktoś wie? Nagrodą dla czytelniczek tygodnika były książki. A ja mogę oferować dla wszystkowiedzących - ciekawy przepis na życzenie.

niedziela, 31 marca 2013
Obyczaj wielkanocny

Tradycję obchodzenia świąt wynosi się z domu. Nasze Mamy zapewne tak dekorowały stół, dobierały potrawy, jak nauczyły je ich matki. I tak wstecz. Jakkolwiek czas robi swoje. Nadchodzą nowości, jest łączenie tradycji obu rodzin: po kądzieli, ale i po mieczu. Każdy dom świętuje więc zarazem na swój sposób. Zarazem do zanikania niektórych obyczajów przyczyniła się historia. Wojny i kolejne kryzysy odbijały się i na obchodzeniu, czyli jak mówiono w staropolszczyźnie, obserwowaniu świąt.

Dzisiaj zamieszczę coś do poczytania po świątecznym śniadaniu lub obiedzie. O tradycji polskich świąt Wielkiej Nocy. Oto, jak ją widział „Ilustrowany Kuryer Codzienny” w ostatnią Wielkanoc przed Wielką Wojną. Ta wojna, którą my nazywamy pierwszą światową, zakończyła wiek XIX w symboliczny sposób, hekatombą. To był wiek złudzeń na temat postępu. Wiek XX na dobre się rozpędzał. Bez złudzeń. Coraz okrutniej. W ostatnie miesiące pokoju w Krakowie, bo tam ukazywał się IKC, chętnie obracano się wstecz. Z nostalgią opisywano, jak to w dawnej Polsce bywało. W dawnej, bo w wolnej. Podaję tekst wiernie, z zachowaniem pisowni. Dopiero w wolnej Polsce, którą przynieść miała nadciągająca zawierucha, unormowano i zreformowano ortografię. W roku 1914 była jeszcze dziewiętnastowieczna, podobnie jak i obyczaj. Mimo że i on się zmieniał. Świat się rozpędzał. Coraz szybsze tempo życia upraszczało wiele spraw stopniowo, także świąteczne zwyczaje ulegały uproszczeniu. W tekście nie sposób nie zauważyć gorzkiej refleksji na temat skutków reguły "zastaw się, a postaw się". Mam nadzieję, ze dzisiaj jest ona w zaniku. Zwłaszcza że wiąże się zwykle bezpośrednio z marnotrawstwem.

 

Może żadne ze świąt w ciągu roku nie obchodzono z taką uroczystością i staraniami, jak Wielkanoc w dawnej Polsce. Nie tylko kościół, ale i wszystkie stany brały w tem święcie żywy udział. Bawiono się zawsze szczerze a rozgłośnie. Boć i sama pora radosna, gdy śniegi topnieją, a wszystko poczyna się zielenić i kwitnąć, a i staropolska wesołość szlachecka z całem zadowoleniem korzystała z nadarzonej sposobności.

Domy polskich możnowładców i zamożniejszych z braci Szlachty, prześcigiwały się w wystawnem i hojnem urządzeniu Święconego. Przechowały się z czasów tych dawnych ciekawe relacye, które pozwalają nam odtworzyć sobie choć w przybliżeniu całą świetność stołowej zastawy.

Około okrągłych stołów biesiadnych setki osób mogły się pomieścić. A na stołach moc ciast przeróżnego rodzaju, wśród których miały pierwszeństwo baby szafranowe, placki, mazurki i stosy pieczonego mięsiwa. Szynki wędzone, surowe i gotowane, szczególniej z dzików, wiodły rej; pieczeni grubej zwierzyny, jak łosie, jelenie i sarnie, nie brakło ich zaś nigdy, bo pełne tego zwierza były zapadłe knieje, a dla zamiłowanej w łowach szlachty polskiej, zdobycz grubej zwierzyny nie była zbyt trudną.

O ile można polegać na niektórych relacyach z XVI wieku, było to staropolskie święcone istotnie kunsztowne. Ustawiano na stole biesiadnym figurki z ciasta, nieraz bardzo zabawne. Więc np. Herod wyjmował kiełbasę z kieszeni Mahometowi, co miało być uciesznym epigramem na ich zwyczaj niejadania wieprzowiny. Na środku ustawiano przepięknego baranka z masła naturalnej wielkości, o oczach wielce kosztownych, bo brylantowych. A dalej bańki srebrne, pozłociste z octem, oliwą i kruże wielkie starego miodu, na srebrnych tacach złoconych, obstawionych złoconemi czarami! Następnie srebrne łódeczki z konfektami wszelkich owoców i wino w gąsiorkach szklanych, lecz gładkiej roboty, a w srebrnych koszykach.

A kołacze! Niektóre miewały obwodu i 8 łokci nawet, a po brzegach jego stały figurki św. Apostołów, doskonale udane. Placki również przedstawiały różne zabawne sceny. Więc jeden miał w środku sadzawkę z białego miodu, a wyglą­dały z niej rybki i nimfy kąpiące, a Kupido strzelał do nich z łuku, ale „zamiast w serca, to im bezecnik, Panie odpuść, mierzył w śliczne pączki, które zasłaniały sobie od wstydu!”. W otwartości i afekcie odbywało się to święcone. Z czasem jednak wyrodziło się w pewien zbytni przepych, prawdziwie rozrzutny. I w XVII wieku opisy już znacznie pyszniejsze. „Stały więc np. cztery przeogromne dziki, jako symbol czterech pór roku, a każdy dzik miał w sobie w wieprzowinę, tj. szynki, kiełbasy, prosiątka. Kuchmistrz cudownej dokonywał sztuki w upieczeniu całkowitem tych odyńców. Stało dalej 12 jeleni całkowicie pieczonych, ze złocistymi rogami, nadzianych rozmaity zwierzyną, jak zające, cietrzewie, dropie i pazdury. Te jelenie wyrażały 12 miesięcy. Naokoło wznosiły się sążniste ciasta w liczbie 52, to jest tyle, ile tygodni w roku; przeróżne placki, mazurki, żmudzkie pierogi, a wszystkie wysadzane bakalią. Za niemi było 365 babek, to jest tyle, ile jest dni w roku, a zdobione tak pięknie inskrypcyami i floreskami, że niejeden więcej patrzał i czytał, aniżeli jadł.

Podobnie symbolicznie rozdzielano napoje. – A więc cztery puhary [tak pisano!] exemplum czterech pór roku, napełnione winem jeszcze od króla Stefana, 12 srebrnych konewek z winem po królu Zygmuncie, exemplum 12 miesięcy, 52 baryłek srebrnych z winem cypryjskiem, hiszpańskiem i włoskiem, in gratiam 52 tygodni, 365 gąsiorków z winem węgierskim, więc tyle, ile dni w roku, a dla czeladzi dworskiej 8760 kwart miodu, ile godzin w roku”.

W tem przepysznem święconem Wielkiej Nocy było może wiele stron ujemnych, boć marnowała się wskutek tego nieraz ojcowizna, a i zwada niejedna, wynikła przy ogólnem podnieceniu starym węgrzynem. Ale odgrywały też święta niemałą rolę w życiu społecznem, gdyż przed spowiedzią wielkanocną, podług obyczajów ojców, zawzięci wrogowie nawet się godzili. Nikt bowiem z żalem w sercu, lub ukrytą nienawiścią nie śmiał się dzielić jajkiem święconem. W dziejach i podaniach życia domowego naszych przodków, znajdujemy wiele przykładów pięknych, łaskawie udzielonego przebaczenia przy dzieleniu się święconem.

Dziś zmieniły się czasy, inne już dzisiejsze pokolenie. Upadł dawny zwyczaj, przekształciła się staropolska tradycya. Życie towarzyskie, pełne swobody, uległo zasadniczym zmianom. I Wielkanoc też straciła swój dawny, patryarchalny wygląd. W swej pierwotnej postaci utrzymuje się jeszcze po bardzo nielicznych już dworkach staroszlacheckich na Podolu, Wołyniu, Ukrainie i Litwie. Tam można dziś jeszcze spotkać, jeśli nie tak wystawne staropolskie święcone, toć nieraz jeszcze pełne prawdziwie szczerej gościnności.

Ilustruję ten opis zdjęciami wytwornych stołów z lat 30. Tak wyglądała przedwojenna elegancja. Pokazywał ją ilustrowany krakowski tygodnik „Światowid”, należący do tego samego właściciela – Mariana Dąbrowskiego, króla przedwojennej prasy polskiej:

 

Aby tradycji stało się zadość, zamieszczam życzenia świąteczne dla wszystkich czytających mój blog. Pochodzą z roku 1936 z poznańskiego pisma pt. „Ilustracja Polska”. Dość interesowne te życzenia, prawda?

niedziela, 24 marca 2013
Odświętne pieczyste z kaczki

W okolicach każdych świąt wiele osób szuka przepisów na potrawy, którymi można zabłysnąć przed gośćmi. Zestaw podstawowych potraw świątecznych mamy zwykle ten sam, który wynieśliśmy z rodzinnych domów. Ale do tego niekiedy chciałoby się dodać atrakcyjne ciasto, ciekawą pieczeń, nowy sposób podania drobiu. Proponuję świąteczną kaczkę. Podam dwa przepisy. Pierwszy będzie mój, drugi będzie pochodził z tygodnika „Bluszcz” z roku 1930.

Przypomnę, że kącik kulinarny prowadziła tam Elżbieta Kiewnarska, poznanianka, podpisująca się jako Pani Elżbieta. Nie unikała ona nowinek, choć zwykle proponowała potrawy polskie, mocno osadzone w tradycji. Podany przez nią sposób na kaczkę pochodził z tradycji francuskiej. Polskie mistrzynie rondla i patelni, a zarazem autorki popularnych książek kucharskich, z Lucyną Ćwierczakiewiczową na czele, tak podanej kaczki, z pomarańczami, nie opisywały. W ogóle kaczki nie były – sądząc z ilości opisów w książkach – chętnie podawane, pewnie dlatego, że dawne gatunki miały mało mięsa, nie były więc specjalnie atrakcyjne. Dzisiejsze odmiany kaczek są zdecydowanie bardziej mięsne. A jeżeli chcemy je jeszcze „powiększyć” – możemy je nadziać np. mieloną indyczyną, wołowiną lub mieszaniną mięs. Wtedy musimy je piec w całości, a kroić przed podaniem.

Ale najpierw przepis mój. Ta kaczka z mandarynkami należy do pieczystych, które się poddaje długiemu pieczeniu w niskiej temperaturze po uprzednim obsmażeniu. Ten rodzaj pieczeni jest atrakcyjny, bo nie absorbuje. Można się zająć innymi czynnościami wokół obiadu lub... wyjść z gośćmi na spacer. Kaczka upiecze się „sama". Wróćmy tylko jakieś czterdzieści minut przed jej podaniem, aby nadać jej ostatni szlif.

 

Kaczka z mandarynkami po mojemu

3 udka kacze

przyprawy korzenne: francuska mieszanka Quatre épices (pieprz czarny, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki) i biały pieprz

sól

mała cebulka

rozmaryn

2 mandarynki

likier pomarańczowy lub sok z jednej mandarynki

olej do obsmażenia

łyżeczka miodu

skórka z mandarynki lub suszone skórki z pomarańczy

Udka opalić, oczyścić, obmyć, dokładnie osuszyć. Natrzeć przyprawami korzennymi i solą. Odstawić na godzinkę.

 

Olej rozgrzać na patelni, obsmażyć dokładnie udka, pod koniec dorzucić pokrojoną cebulkę. Patelnię z resztkami po obsmażeniu pozostawić.

 

Obsmażone udka przełożyć do naczynia, w którym je upieczemy, posypać rozmarynem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 80 stopni. Piec 4–6 godzin. Pół godziny przed zakończeniem pieczenia obłożyć kaczkę plasterkami mandarynek i podlać sosem sporządzonym ze zdeglasowania patelni po obsmażeniu. W tym celu na rozgrzaną patelnię należy wlać nieco wody z dodatkiem likieru pomarańczowego i miodu, mieszać tak długo, aż resztki po smażeniu się rozpuszczą i połączą w sos. Tym sosem polać kaczkę. Zamiast likieru można dać sok wyciśnięty z dodatkowej mandarynki. Udka posypać skórką startą z mandarynki lub suszonymi skórkami pomarańczowymi.

Jeżeli chcemy mieć kaczkę po czterech godzinach, musimy w ostatniej godzinie zwiększyć temperaturę pieczenia, kaczkę dopiekać podlewając ją odrobiną wody i jej własnym sosem. Ale najlepiej piec pełne sześć godzin, będzie znakomicie miękka. Na ostatnie pięć–dziesięć minut można włączyć opiekacz, aby mieć chrupką skórkę. Po wyjęciu z piekarnika, kaczkę pozostawić na 10 minut np. pod przykryciem z folii al. Tak samo można przyrządzać całą kaczkę, pokrojoną na kawałki przed pieczeniem. Odpada uciążliwe krojenie przy stole, przed gośćmi. Zamiast mandarynek można oczywiście wziąć pomarańcze.

Albo upiec kaczkę wedle przepisu Pani Elżbiety z „Bluszczu”, który podaję w jej archaicznej pisowni:

 

Dużą kaczkę oprawić, jak zwykle, posolić zewnątrz i wewnątrz, potrzymać tak z godzinę. Tymczasem zdjąć jaknajdelikatniej [!] samą tylko żółtą skórkę z dwóch pomarańcz. Jedną z tych skórek drobno posiekać, drugą pozostawić w płatkach, uważając, aby nic białego nie pozostało przy żółtej skórce. Kaczkę starannie obetrzeć z soli. Delikatnie podnieść skórkę na piersiach i grzbiecie i tępym nożem pozasadzać wszędzie pod nią płatki pomarańczowej skórki. Posmarować masłem, ułożyć na brytfankę i piec bardzo wolno, podlewając często, aby nie wyschła. Gdy miękka, podzielić, jak zwykle, ułożyć na półmisku, pokryć i ubrać wkoło pokrojonemi na plastry pomarańczami. Do sosu, pozostałego na brytfannie, włożyć drobno posiekane skórki pomarańczowe, wlać kieliszek białego wina i wsypać mała łyżeczkę cukru. Zagotować raz tylko.
Przecedzić prze sitko. Częścią tego sosu polać kaczkę na półmisku, resztę podać w sosjerce
.

PS Zapraszam jutro na ciekawy dodatek do pieczonej kaczki. Będzie naprawdę oryginalnie!

sobota, 23 marca 2013
Aperitif na specjalne okazje

Świętujemy rocznicę lub radosne wydarzenie, witamy specjalnie miłych gości, a może po prostu chcemy spędzić niepowtarzalny wieczór? Przygotujmy więc niepowtarzalny aperitif. Na przykład Kir Royal.

„Larousse gastronomique” pod hasłem Kir daje krótką notkę, iż „jest to aperitif składający się z likieru z czarnej porzeczki (crème de cassis) i białego wina burgundzkiego (głównie z winogron aligoté)”. Nazwa wzięła się od nazwiska Feliksa Kir, księdza, bardzo popularnego i wieloletniego mera Dijon oraz deputowanego do Zgromadzenia Narodowego. To wprost niesamowicie barwna postać, znana m.in. z bliskich kontaktów z... Nikitą Chruszczowem (na jego zaproszenie pojechał do Moskwy!). Na posiedzenia parlamentu przynosił w torbie butelkę burgunda i cassisu. Oczywiście nie tylko po to, aby na nie patrzeć.

Dzisiaj nazwa Kir należy do jednej z kompanii wytwarzających likier cassis (chodzi o to, aby Kir był tylko z likieru ich wyrobu; mają na to papier podpisany przez pana Kira). Nie sprawdzałam, czy do niej należy butelka przywieziona przez nas z Francji. Nie wiem więc, czy nie popełniamy jakiegoś przestępstwa, delektując się aperitifem pod tą nazwą. Nazywam go więc na wszelki wypadek Domowy Kiér Królewski, ze staropolskim e pochylonym (nie czytało się go). Do tego prawdziwego Kir Royale, nie domowego, zamiast burgunda bierze się szampana. A my, w miejsce szampana, zadaliśmy sobie wytrawne alzackie wino musujące: Crémant d'Alsace.

Odkryliśmy je kilka lat temu. Będąc w Miluzie odwiedziliśmy któryś z hipermarketów. Gdy staliśmy w stoisku z winami obok półki musujących, podeszła do nas bardzo mocno starsza pani, drobniutka i elegancka, pokazała na butelki Cremanta i powiedziała: „Warto kupić, jest lepszy od szampana”. Kupiliśmy i, gdy tylko możemy, kupujemy nadal. A pojawiło się i w naszych sklepach. Starsza pani miała rację z jego oceną. Do naszego domowego aperitifu przygotowaliśmy więc likier z czarnej porzeczki i schłodzone wino musujące:

 

Do wysmukłego kieliszka do szampana wlewa się likier, dopełnia „bąbelkami”. Proporcje aperitifu, zwłaszcza w wersji domowej, są dowolne. Likier jest bardzo słodki, co warto mieć na uwadze:

 

Do kieliszka z aperitifem wrzuciłam malinę, drugą ozdobiłam brzeg kieliszka. Maliny do tego aperitifu pasują, moim zdaniem, znacznie lepiej niż jeżyny, które często widzę na zdjęciach Kiru Royal. Teraz są mrożone, co akurat nie szkodzi. Miseczkę z malinami można postawić na stole. Znikną na pewno!

 

Dopełnię jeszcze informację o aperitifie. Istnieje jego wersja z winem czerwonym w miejsce białego, ma wdzięczną nazwę „communard”. Kir Communard – może kiedyś go spróbujemy.

Co podać na zakończenie pięknego wieczoru? Nie każdy chce przed nocą pić kawę. Jest na to rada. Znalazłam ją w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” z roku 1913. A więc sprzed stu lat, Podaję w ówczesnej pisowni:

 

Od pewnego czasu coraz więcej wzmaga się w Paryżu „bankructwo” czarnej kawy! Dzisiaj nie należy już więcej do warunków dobrego tonu, aby koniecznie wypić po jedzeniu filiżankę „czarnej” . We wszystkich prawie wykwintniejszych domach, gospodynie starają się zastąpić ją herbatą lub nawet innemi ingrediencyami. W wielu miejscach, na zakończenie uczty czy biesiady, a w ogóle przyjęcia, podają nawet napoje lecznicze, co uchodzi za ostatni wykwint mody. Winne temu ustawiczna pogoń za nowością i oryginalnością i staranie wprowadzenia w uczty możliwie jaknajwięcej [!] odmiany. Pewną, chociaż stosunkowo niezbyt wielką rolę odgrywa w tem także i hygiena. Ten ostatni wzgląd wywołał także dekadencyę wina i uczty bezalkoholowe.

Te względy wpłynęły na modę podawania obecnie u stołu napojów leczniczych, które przyrządza się w dziesiątkach odmian. Najzwyklejsze z nich, to: herbata lipowa lub bratkowa, doskonałe środki dla uspokojenia nerwów, żołądka i pobudzenia snu. Również podaje się wyciąg z fiołków, zaprawiony dla smaku kwiatem pomarańczowym.

Bardziej „pobudzające” są napoje cytrynowe i miętowe, a te ostatnio zwłaszcza, posiadają wielu amatorów. Oprócz wymienionych powyżej, często napotkać można bezalkoholowe nalewki borówczane, nadzwyczaj podobno skutecznie działające na cyrkulacyę krwi, eukaliptusowe, skuteczne przy zaziębieniach i katarze.

Wielkiem wzięciem cieszą, się również napoje, będące mieszaniną kilkunastu innych, tak, że trudno im nawet nadać zdecydowaną, a uzasadnioną nazwę. Możliwą i miłą w smaku mieszaninę tworzy kombinacya kwiatu lipowego i mięty, lub kwiatu pomarańczowego i rozmarynu. Do wymogów mody należy także, aby wszystkie rośliny, użyte do wyrobu napojów, pochodziły z własnego ogrodu gospodarza i były owocem kultury pani lub córki domu.

Kto chce, może ususzyć własne zioła, uprawiane na parapecie kuchennym. Ale na szczęście wybór herbat owocowych i ziołowych jest dzisiaj potężny. A kto nam zabroni do zaparzonego z torebki naparu lipy lub melisy (działa lekko nasennie) dorzucić świeżą gałązkę rozmarynu z własnej doniczki?

sobota, 02 marca 2013
Ryba stołówkowo-restauracyjna

O dorszu i jego roli w żywieniu zbiorowym i indywidualnym w czasach PRL-u już tu kilka razy pisałam. Przed wojną – jak wszystkie ryby morskie – był traktowany nieufnie, o ile w ogóle był znany. Nie będę cytowała znanego porzekadła dosadnie opisującego stosunek Polaków do tej ryby ("Jedzcie dorsze"...), kto chce, na pewno je znajdzie.

Jakkolwiek niektóre autorki kulinarne w książkach lub czasopismach z uznaniem opisywały białe mięso tej ryby, znanej i cenionej choćby w kuchni francuskiej, to jednak najczęściej podnosiły jego morski, tranowy posmak i opisywały sposoby, jak się go pozbyć. Zalecano np. moczenie w wodzie z węglem drzewnym.

Po wojnie, gdy Polska uzyskała szerszy dostęp do morza, w rybach bałtyckich zaczęto upatrywać cennego źródła taniego białka. Bo ryby były wtedy tańsze od mięsa zwierząt innych niż ryby. A tego mięsa od początków PRL-u po jego kres zawsze było za mało. Nie miejsce tu, aby szeroko wyjaśniać, dlaczego.

Dni bezmięsne wprowadzono w roku 1946. Początkowo trzy (!): wtorki, środy i czwartki. Nie przebiegało to łatwo. Od początku sobie z nich dworowano. Dowodem notka z gazety codziennej „Dziennik Polski”, ukazującej się we Krakowie od prawie pierwszych dni powojennych, bo od lutego roku 1945. Współpracowało z dziennikiem wielu znakomitych przedwojennych dziennikarzy i literatów, nie tylko krakowskich. Dołączyli do nich też liczni przybysze z popowstańczej Warszawy, zakotwiczeni wtedy w Krakowie, np. felietony publikował Czesław Miłosz. Choć to nie on napisał reporterski obrazek z dni bezmięsnych, na których temat można było jeszcze żartować, a które były jeszcze wtedy usprawiedliwione niedawną wojną. Notka ukazała się 20 marca 1946:

 

W roku 1947, jeszcze w prywatnym, nieupaństwowionym wydawnictwie Eugeniusza Kuthana, wyszła na świat kolejna edycja „Współczesnej kuchni domowej” Aliny Gniewkowskiej, opisana jako VI poprawiona. Wydanie pierwsze ukazało się w roku 1917 w Kijowie. Jak widać, autorka miała szczęście czy nieszczęście wspierać radą gospodynie – bo do nich się zwraca – w bardzo ciężkich czasach. Proponuje więc kuchnię oszczędną, zachowującą jednak pewne wymagane standardy tego, co uważano na zdrowe, pożywne, ale i eleganckie.

W wydaniu pierwszym, a nawet trzecim z roku 1927, którego reprint mam, nie ma potraw z dorsza. Jedyną opisaną rybą morską był śledź. Ale już w roku 1947 dorsz się pojawia, odpowiadając na głos czasu, a raczej propagandy, która za wszelką cenę zachęcała obywateli do jedzenia morskich ryb, tak przez nich nielubianych. Oto jak Alina Gniewkowska podeszła do tematu w przepisie o prostej nazwie:

Dorsz smażony

Dorsze coraz częściej są u nas używane, gdyż kosztują taniej od mięsa. Dorsza oczyścić, ściągnąć wewnętrzną grubą błonę, potem sparzyć gorącą wodą i zedrzeć z niego skórę. Pokrajać na dowolnej wielkości kawałki, posolić na 2 godziny i obłożyć plasterkami cebuli (niektórzy nacierają dorsza imbirem). Przed smażeniem cebulę odrzucić, maczać w jajku, posypać bułeczką zmieszaną z mąką i smażyć na maśle lub smalcu. Ubrać na półmisku cytryną, podać purée z kartofli, sałatkę z kwaszonej lub czerwonej kapusty.

Uwaga. Dorsza można jak suma upiec w piecyku, należy go tylko obłożyć cebulką i skropić cytryną, Z dorsza są również doskonałe kotlety.

Drugi przepis przybliża nas do tematu i dzisiejszej propozycji kulinarnej, to

Dorsz na przekąskę

Przyrządzonego, jak powiedziano w poprzednim przepisie, dorsza zalać ostudzonym smakiem, wygotowanym z włoszczyzny, cebuli i korzeni, zagotować, a potem odsunąć go na brzeg kuchni – niech się wolniutko dogotowuje; nabiera on w ten sposób smaku. Po ugotowaniu dorsza ostrożnie wyciągnąć na półmisek. Na kilo dorsza wziąć dwie bardzo duże marchwie i drobniutko je pokrajać, zalać smakiem z dorsza tyle, aby marchew przykryło i gotować, aż będzie zupełnie miękka, wtedy dodać purée z pomidorów, ostudzić i zalać dorsza na półmisku.

Tak, tak, przepis jest forpocztą potrawy znanej ze stołówek i restauracji PRL-u: sławnego dorsza po grecku. Kto wymyślił tę nazwę, nie wiadomo. Jak już sprawdziłam i opisałam, taki przepis był znany przed wojną, ale wtedy dotyczył karpia. Ryby po grecku w kuchni polskiej oznaczają tyle, że się je smaży lub gotuje (jak widać wyżej), a następnie łączy z duszonymi jarzynami. I zwykle jest to dorsz. Recepturę takiego dorsza, którego robiła moja Mama, podam. Zapisałam ją kiedyś i wiernie odtwarzam. Rybę można jeść na ciepło lub na zimno:

 

Dorsz po grecku à la PRL

filety dorsza ze skórą lub bez niej

włoszczyzna: 2 marchwie, pietruszka, kawałek selera

2 duże cebule

koncentrat pomidorowy

sól, pieprz, cukier do smaku

olej do smażenia ryby

ew. łyżka mąki do zagęszczenia warzyw

Dorsza pokroić, posolić, osuszyć przed smażeniem. Omączone filety smażyć partiami na rozgrzanym oleju, odkładać na papier kuchenny.

Warzywa i cebulę zetrzeć na grubej tarce. Olej rozgrzać, dorzucić do niego warzywa, nieco podlać wodą (nie za dużo) i dusić z pół godziny pod przykryciem, pod koniec duszenia domieszać koncentrat pomidorowy. W razie potrzeby dodawać wody. Przyprawić do smaku. Kto lubi warzywa gęste, może je zagęścić mąką.

Usmażoną rybę dodać do warzyw, ostrożnie przemieszać. Poddusić jeszcze 15–20 minut.

Zwłaszcza dodatek mąki spowoduje, że ta skądinąd smaczna potrawa uzyska prawdziwy smak PRL-u. Dzisiaj dorsza rozdrabniam w robocie kuchennym, a zamiast koncentratu pomidorowego daję pomidory z puszki. Kto nie chce wypełnić domu zapachem smażonej ryby, może filety zapiec w piekarniku. Warzywa można, oczywiście, doprawić przyprawami, których w PRL-u raczej nie było: papryką ostrą lub słodką, a nawet oregano czy bazylią. Wtedy nabierze smaku jakby bardziej greckiego. Bo, cokolwiek powiedzieć, daniem z kuchni greckiej zdecydowanie nie jest.

A tym, którzy wolą potrawy pikantniejsze, polecam zmodernizowaną wersję tego dania. W pikantnym hiszpańskim sosie z pomidorów i papryki:

 

Dorsz w sofrito

filety z dorsza

duża cebula

kilka ząbków czosnku

dwie czerwone papryki

papryczka chili

pomidory z puszki

oliwa

sól, papryka mielona

Rybę usmażyć jak powyżej.

Paprykę opiec w piekarniku, najlepiej pod opiekaczem, do przypalenia skórki, zdjąć ją (najlepiej włożyć na chwilę do torebki, skórka po chwili zejdzie bez trudu). Na sos: w oliwie zmiękczyć pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Dodać opieczoną paprykę pokrojoną w paski, pomidory i chili (świeże lub suszone). Doprawić do smaku, poddusić do uzyskania gęstego, aromatycznego sosu.

Nieco sosu wlać do salaterki, ułożyć na nim kawałki dorsza, zalać sosem. Układać tak kolejne warstwy. Wstawić na 10–15 minut do piekarnika.

Podobnie jak typowego dorsza po grecku, tego bardziej oryginalnego dorsza po hiszpańsku można jeść na ciepło, ale i na zimno. Czyli w charakterze zakąski. Może do kieliszka żubrówki? Może zmrożonej czystej wódki? Na pewno warto podawać tę zakąskę z dobrym pieczywem. Nie wygląda efektownie, ale jest bardzo smaczna i lubiana. A ile wywołuje wspomnień stołówek - szkolnych czy pracowniczych - lub nieistniejących już dziś takich restauracji rybnych, jak warszawskie „Delfin” lub „Mesa”...

wtorek, 26 lutego 2013
Obiad w 10 minut

Intensywnie pracujecie, wracacie do domu późno i bardzo zmęczeni? Coś trzeba zjeść. Proponuję zrelaksować się kuchni przyrządzając posiłek niezwykle prosty. Nie ma potrzeby zamawiania pizzy do domu, czy kupowania po drodze chińszczyzny (jakkolwiek to lubimy i czasem warto z tych opcji korzystać!). Zapobiegliwie kupmy wcześniej ciasto na włoską foccacię i trzymajmy w lodówce. A gdy dodatkowo wyciągniemy z lodówki sałatę, posiłek zdrowo dopełnimy.

Zrobiłam tak: poprosiłam domowego sommeliera o nalanie mi lampki sherry, czyli hiszpańskiego wina jerez (a nie „cherry” czyli wiśniówki, jak niektórym się myli). Wyjęłam z piekarnika blaszkę, wyłożyłam ją papierem do pieczenia. Ciasto na focaccię odpakowałam, ułożyłam na blaszce. Wypiłam kolejny łyk sherry. Ciasto posmarowałam oliwą, nałożyłam na nie czarne oliwki pokrojone w krążki – można takie kupić gotowe, są nawet tańsze od całych. Całość posypałam grubą solą morską oraz suszonymi ziołami. Było to oregano, ale może być rozmaryn lub inne zioła; może być ostra papryka. To wszystko. Piekłam zgodnie z przepisem na opakowaniu.

 

Wypijając kolejny łyk sherry, przyrządziłam sałatę. Była to roszponka, czyli po francusku mâche. Ma drobne zaokrąglone listki, a smak bardzo przyjemny. Jest jak aksamit. Bajkę o roszponce znamy z kart baśni braci Grimm. W moim blogu jest już dokładniej opisana, można odnaleźć. Umytą i dokładnie wysuszoną roszponkę skropiłam oliwą i kilkoma kropelkami balsamico z Modeny. Pieprz, odrobina soli w ostatniej chwili przed podaniem, bo ta sałata jest bardzo delikatna i od octu oraz soli szybko więdnie.

 

Ostatni łyk sherry. Focaccia upieczona. Sałata na stole.

 

A może podać do tego piwo? Oczywiście schłodzone, broń Boże ciepłe. O piwie pomyślałam wtedy, gdy w „Przekroju” wypatrzyłam legendarną jego reklamę, zdaje się że wymyślił ją „przekrojowy” Jan Kamyczek, specjalista od savoir vivre’u, czyli Janina Ipohorska, niezwykle zdolna i inteligentna graficzka i redaktorka. Reklama dyskretnie podkreśli nam porę roku. Za pasem marzec, podobno koty zaczynają harcować. A gdy to sobie uświadomimy, pomyślimy, że zima się kończy. Zmęczenie po ciężkim dniu zniknie, mimo zabawy w kucharzenie, a może dzięki niej. Ręczę za to. Przygotowanie tego obiadu trwa dziesięć minut, placek pieczemy minut dwadzieścia. Jeżeli chcemy, możemy jego wierzch przybrać inaczej, np. wzbogacić pożywność, posypując startym serem.

poniedziałek, 25 lutego 2013
Resztki na stoły!

Potrawy z kuchni stołówkowej lub restauracyjnej, w których spożytkowywano kilka ostatnich obiadów czy kolacji, nazywano kiedyś przeglądem tygodnia. Brzmi to dość pogardliwie, ale ja wyłapuję z tym nutę cieplejszą. W dodatku takie postępowanie jest zgodne z najnowszym trendem polegającym na niemarnowaniu resztek jedzenia. Przetwarzając je – zmniejszamy góry śmieci, kupujemy mniej, a więc i mniej wydajemy na codzienne posiłki, oszczędzamy czas przeznaczony na zakupy i, jak zobaczymy, gotowanie. Resztki są już częściowo przetworzone, przygotowanie z nich smacznego dnia idzie więc naprawdę szybko. A w ogóle: dania z resztek są bardzo smaczne. Pod warunkiem oczywiście, że nie są robione ze składników nieświeżych. Trzymamy je zawsze w lodówce, nie za długo. Na dłuższe przechowanie większość resztek daje się zamrozić – korzystajmy z zamrażalników, bardzo ułatwiają życie. Resztki zawinięte w folię lub włożone do specjalnych pudełek (można wykorzystać te po lodach) pomogą nam bardzo w okresie intensywnej pracy, egzaminów, chorób w domu itp. kataklizmów, z okresowym brakiem gotówki na zakupy włącznie. Trzeba tylko opisać, np. foliopisem lub na karteczce, co i kiedy mrozimy.

Dodatkiem do resztek jest jakiś podkład, który pomoże je ciekawie podać. Bo znakomitą formą przyrządzania takich potraw są zapiekanki. Resztki mięsa czy warzyw – a o tych dzisiaj piszę – można połączyć ziemniakami, ryżem, makaronem lub innym ciastem. Na przykład francuskim lub naleśnikowym.

Zapiekanka na cieście francuskim po mojemu

ciasto francuskie (mrożone lub z chłodni)

resztki pieczeni

cebula

ew. 2-4 ząbki czosnek

oliwki

oregano lub rozmaryn

oliwa

ew. sól, pieprz

Ciasto rozmrażamy, układamy na papierze do pieczenia rozłożonym na blaszce. Cebulę cienko kroimy, dusimy na oliwie pilnując, aby się nie zarumieniła. Przyprawiamy lekko solą, pieprzymy. Pieczeń cienko kroimy. Duszoną cebulę rozkładamy na cieście (można je posmarować oliwą). Dokładamy oliwki, posypujemy przyprawami i pieprzem. Zapiekamy ok. 20 minut (czas jest zwykle podany  na opakowaniu ciasta).

 

Na drugą zapiekankę wykorzystujemy naleśniki. Można je usmażyć samemu, ale można i kupić gotowe (mogą to być meksykańskie tortille). Naleśniki są surowcem bardzo wdzięcznym: można je nadziewać i składać na różne sposoby. Jeden z nich znalazłam w „Przekroju” z roku 1959. Nieprzypadkowo w winiecie do tekściku o nich znalazł się „poniedziałek”. Resztki często zostają po posiłkach świątecznych lub sobotnio-niedzielnych, gdy zapraszamy gości i jedzenia przygotowujemy więcej. Pod ślicznym wytworem przekrojowego grafika, ciekawy przepis, który cytuję w całości, z moimi uwagami w nawiasach kwadratowych.

 

Naleśniki z mięsem

(przepis podał nam szef kuchni „Ermitażu” p. Palmowski)

Proporcja na 5 osób

Ciasto:

25 dkg [taki był wtedy skrót] mąki 50-procentowej

1/4 l mleka

1 jajko

1 dkg słoniny do smarowania patelni

soli do smaku

Nadzienie:

1/4 kg gotowanej [lub pieczonej] wołowiny

10 dkg mąki pszennej

2 dkg tłuszczu

2 dkg cebuli

soli i pieprzu do smaku

Do panierowania:

1 jajko

7 dkg bułki tartej

tłuszcz do smażenia

Sposób przyrządzenia: mąkę do naleśników przesiać przez sito. Włożyć do garnka mąkę, dodać mleko, sól, jajko – wszystko rozbić mątewką na jednolitą masę. Rozgrzać patelnie (naleśniki najlepiej smażyć na dwóch lub paru patelniach), nadziać słoninę na widelec, posmarować [rozgrzaną] patelnię i nalać cienką warstwę ciasta rozprowadzając równomiernie łyżką. Uwaga: naleśniki smaży się nie na wolnym ogniu, ale na płycie. Po usmażeniu naleśników (z jednej tylko strony) wykładać je na stolnicę.

Bułkę rozmoczyć w wodzie, odcisnąć ją, cebulę przysmażyć na tłuszczu i wraz z mięsem zemleć w maszynce. Do masy dodać soli i pieprzu do smaku, jeżeli za gęsta – rozpuścić trochę rosołem. Tą masą nadziewać naleśniki, zwijając je w ruloniki lub na płasko składając, jak chusteczkę. Panierować w jajku i bułce tartej, smażyć z obydwu stron.

Do naleśników można podawać surówki, ćwikłę lub sałatę.

 

Mój sposób jest prostszy. Naleśniki układam w stos, smarując każdy farszem. Wypełniam nimi okrągłe naczynie żaroodporne wysmarowane tłuszczem (olej, oliwa, masło), ostatni posypuję startym serem, posypuję ziołami (np. oregano), na wierzchu skrapiam znowu tłuszczem i zapiekam (20–30 minut w średnio nagrzanym piekarniku). Do farszu zawsze lubię dodać pomidory (przecier lub krojone). Mięsa nie ma potrzeby mleć, wystarczy je posiekać. Chodzi o to, aby naprawdę oszczędzić czas i wysilić się jak najmniej.

 

Do zapiekanek proponuję podać właśnie sałatę. Oczywiście, także z resztek. Np. taką: z kilku listków którejś z sałat, cząstek pomarańczy lub mandarynki, grubego szczypioru. Z oliwą, gęstym sosem balsamicznym, solą i pieprzem. Składniki zależą od zawartości chłodziarki. Zamiast owoców mogą być pomidory lub papryka słodka. Zamiast szczypioru inna zielenina lub cebulka. Dodatkowo: papryczka chili, pestki dyni, orzechy, migdały, rodzynki, suszona żurawina.

A na deser podaję coś bardzo smacznego, choć tylko do poczytania. Wśród odpowiedzi czytelnikom „P” z roku 1946 znalazła się taka:

 

Ale śmiała aluzja. Musiała wielu czytających szczerze rozbawić. A może i niektórych przestraszyć?

| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zakładki:
Ulubione
Tagi
Treść i zdjęcia objęte prawem autorskim. Publikacja jedynie za zezwoleniem autorki. myTaste.pl