O sztuce dobrego gotowania, jedzenia, czytania, oglądania i życia.

Wpisy z tagiem: stare gazety

niedziela, 31 marca 2013
Obyczaj wielkanocny

Tradycję obchodzenia świąt wynosi się z domu. Nasze Mamy zapewne tak dekorowały stół, dobierały potrawy, jak nauczyły je ich matki. I tak wstecz. Jakkolwiek czas robi swoje. Nadchodzą nowości, jest łączenie tradycji obu rodzin: po kądzieli, ale i po mieczu. Każdy dom świętuje więc zarazem na swój sposób. Zarazem do zanikania niektórych obyczajów przyczyniła się historia. Wojny i kolejne kryzysy odbijały się i na obchodzeniu, czyli jak mówiono w staropolszczyźnie, obserwowaniu świąt.

Dzisiaj zamieszczę coś do poczytania po świątecznym śniadaniu lub obiedzie. O tradycji polskich świąt Wielkiej Nocy. Oto, jak ją widział „Ilustrowany Kuryer Codzienny” w ostatnią Wielkanoc przed Wielką Wojną. Ta wojna, którą my nazywamy pierwszą światową, zakończyła wiek XIX w symboliczny sposób, hekatombą. To był wiek złudzeń na temat postępu. Wiek XX na dobre się rozpędzał. Bez złudzeń. Coraz okrutniej. W ostatnie miesiące pokoju w Krakowie, bo tam ukazywał się IKC, chętnie obracano się wstecz. Z nostalgią opisywano, jak to w dawnej Polsce bywało. W dawnej, bo w wolnej. Podaję tekst wiernie, z zachowaniem pisowni. Dopiero w wolnej Polsce, którą przynieść miała nadciągająca zawierucha, unormowano i zreformowano ortografię. W roku 1914 była jeszcze dziewiętnastowieczna, podobnie jak i obyczaj. Mimo że i on się zmieniał. Świat się rozpędzał. Coraz szybsze tempo życia upraszczało wiele spraw stopniowo, także świąteczne zwyczaje ulegały uproszczeniu. W tekście nie sposób nie zauważyć gorzkiej refleksji na temat skutków reguły "zastaw się, a postaw się". Mam nadzieję, ze dzisiaj jest ona w zaniku. Zwłaszcza że wiąże się zwykle bezpośrednio z marnotrawstwem.

 

Może żadne ze świąt w ciągu roku nie obchodzono z taką uroczystością i staraniami, jak Wielkanoc w dawnej Polsce. Nie tylko kościół, ale i wszystkie stany brały w tem święcie żywy udział. Bawiono się zawsze szczerze a rozgłośnie. Boć i sama pora radosna, gdy śniegi topnieją, a wszystko poczyna się zielenić i kwitnąć, a i staropolska wesołość szlachecka z całem zadowoleniem korzystała z nadarzonej sposobności.

Domy polskich możnowładców i zamożniejszych z braci Szlachty, prześcigiwały się w wystawnem i hojnem urządzeniu Święconego. Przechowały się z czasów tych dawnych ciekawe relacye, które pozwalają nam odtworzyć sobie choć w przybliżeniu całą świetność stołowej zastawy.

Około okrągłych stołów biesiadnych setki osób mogły się pomieścić. A na stołach moc ciast przeróżnego rodzaju, wśród których miały pierwszeństwo baby szafranowe, placki, mazurki i stosy pieczonego mięsiwa. Szynki wędzone, surowe i gotowane, szczególniej z dzików, wiodły rej; pieczeni grubej zwierzyny, jak łosie, jelenie i sarnie, nie brakło ich zaś nigdy, bo pełne tego zwierza były zapadłe knieje, a dla zamiłowanej w łowach szlachty polskiej, zdobycz grubej zwierzyny nie była zbyt trudną.

O ile można polegać na niektórych relacyach z XVI wieku, było to staropolskie święcone istotnie kunsztowne. Ustawiano na stole biesiadnym figurki z ciasta, nieraz bardzo zabawne. Więc np. Herod wyjmował kiełbasę z kieszeni Mahometowi, co miało być uciesznym epigramem na ich zwyczaj niejadania wieprzowiny. Na środku ustawiano przepięknego baranka z masła naturalnej wielkości, o oczach wielce kosztownych, bo brylantowych. A dalej bańki srebrne, pozłociste z octem, oliwą i kruże wielkie starego miodu, na srebrnych tacach złoconych, obstawionych złoconemi czarami! Następnie srebrne łódeczki z konfektami wszelkich owoców i wino w gąsiorkach szklanych, lecz gładkiej roboty, a w srebrnych koszykach.

A kołacze! Niektóre miewały obwodu i 8 łokci nawet, a po brzegach jego stały figurki św. Apostołów, doskonale udane. Placki również przedstawiały różne zabawne sceny. Więc jeden miał w środku sadzawkę z białego miodu, a wyglą­dały z niej rybki i nimfy kąpiące, a Kupido strzelał do nich z łuku, ale „zamiast w serca, to im bezecnik, Panie odpuść, mierzył w śliczne pączki, które zasłaniały sobie od wstydu!”. W otwartości i afekcie odbywało się to święcone. Z czasem jednak wyrodziło się w pewien zbytni przepych, prawdziwie rozrzutny. I w XVII wieku opisy już znacznie pyszniejsze. „Stały więc np. cztery przeogromne dziki, jako symbol czterech pór roku, a każdy dzik miał w sobie w wieprzowinę, tj. szynki, kiełbasy, prosiątka. Kuchmistrz cudownej dokonywał sztuki w upieczeniu całkowitem tych odyńców. Stało dalej 12 jeleni całkowicie pieczonych, ze złocistymi rogami, nadzianych rozmaity zwierzyną, jak zające, cietrzewie, dropie i pazdury. Te jelenie wyrażały 12 miesięcy. Naokoło wznosiły się sążniste ciasta w liczbie 52, to jest tyle, ile tygodni w roku; przeróżne placki, mazurki, żmudzkie pierogi, a wszystkie wysadzane bakalią. Za niemi było 365 babek, to jest tyle, ile jest dni w roku, a zdobione tak pięknie inskrypcyami i floreskami, że niejeden więcej patrzał i czytał, aniżeli jadł.

Podobnie symbolicznie rozdzielano napoje. – A więc cztery puhary [tak pisano!] exemplum czterech pór roku, napełnione winem jeszcze od króla Stefana, 12 srebrnych konewek z winem po królu Zygmuncie, exemplum 12 miesięcy, 52 baryłek srebrnych z winem cypryjskiem, hiszpańskiem i włoskiem, in gratiam 52 tygodni, 365 gąsiorków z winem węgierskim, więc tyle, ile dni w roku, a dla czeladzi dworskiej 8760 kwart miodu, ile godzin w roku”.

W tem przepysznem święconem Wielkiej Nocy było może wiele stron ujemnych, boć marnowała się wskutek tego nieraz ojcowizna, a i zwada niejedna, wynikła przy ogólnem podnieceniu starym węgrzynem. Ale odgrywały też święta niemałą rolę w życiu społecznem, gdyż przed spowiedzią wielkanocną, podług obyczajów ojców, zawzięci wrogowie nawet się godzili. Nikt bowiem z żalem w sercu, lub ukrytą nienawiścią nie śmiał się dzielić jajkiem święconem. W dziejach i podaniach życia domowego naszych przodków, znajdujemy wiele przykładów pięknych, łaskawie udzielonego przebaczenia przy dzieleniu się święconem.

Dziś zmieniły się czasy, inne już dzisiejsze pokolenie. Upadł dawny zwyczaj, przekształciła się staropolska tradycya. Życie towarzyskie, pełne swobody, uległo zasadniczym zmianom. I Wielkanoc też straciła swój dawny, patryarchalny wygląd. W swej pierwotnej postaci utrzymuje się jeszcze po bardzo nielicznych już dworkach staroszlacheckich na Podolu, Wołyniu, Ukrainie i Litwie. Tam można dziś jeszcze spotkać, jeśli nie tak wystawne staropolskie święcone, toć nieraz jeszcze pełne prawdziwie szczerej gościnności.

Ilustruję ten opis zdjęciami wytwornych stołów z lat 30. Tak wyglądała przedwojenna elegancja. Pokazywał ją ilustrowany krakowski tygodnik „Światowid”, należący do tego samego właściciela – Mariana Dąbrowskiego, króla przedwojennej prasy polskiej:

 

Aby tradycji stało się zadość, zamieszczam życzenia świąteczne dla wszystkich czytających mój blog. Pochodzą z roku 1936 z poznańskiego pisma pt. „Ilustracja Polska”. Dość interesowne te życzenia, prawda?

niedziela, 24 marca 2013
Odświętne pieczyste z kaczki

W okolicach każdych świąt wiele osób szuka przepisów na potrawy, którymi można zabłysnąć przed gośćmi. Zestaw podstawowych potraw świątecznych mamy zwykle ten sam, który wynieśliśmy z rodzinnych domów. Ale do tego niekiedy chciałoby się dodać atrakcyjne ciasto, ciekawą pieczeń, nowy sposób podania drobiu. Proponuję świąteczną kaczkę. Podam dwa przepisy. Pierwszy będzie mój, drugi będzie pochodził z tygodnika „Bluszcz” z roku 1930.

Przypomnę, że kącik kulinarny prowadziła tam Elżbieta Kiewnarska, poznanianka, podpisująca się jako Pani Elżbieta. Nie unikała ona nowinek, choć zwykle proponowała potrawy polskie, mocno osadzone w tradycji. Podany przez nią sposób na kaczkę pochodził z tradycji francuskiej. Polskie mistrzynie rondla i patelni, a zarazem autorki popularnych książek kucharskich, z Lucyną Ćwierczakiewiczową na czele, tak podanej kaczki, z pomarańczami, nie opisywały. W ogóle kaczki nie były – sądząc z ilości opisów w książkach – chętnie podawane, pewnie dlatego, że dawne gatunki miały mało mięsa, nie były więc specjalnie atrakcyjne. Dzisiejsze odmiany kaczek są zdecydowanie bardziej mięsne. A jeżeli chcemy je jeszcze „powiększyć” – możemy je nadziać np. mieloną indyczyną, wołowiną lub mieszaniną mięs. Wtedy musimy je piec w całości, a kroić przed podaniem.

Ale najpierw przepis mój. Ta kaczka z mandarynkami należy do pieczystych, które się poddaje długiemu pieczeniu w niskiej temperaturze po uprzednim obsmażeniu. Ten rodzaj pieczeni jest atrakcyjny, bo nie absorbuje. Można się zająć innymi czynnościami wokół obiadu lub... wyjść z gośćmi na spacer. Kaczka upiecze się „sama". Wróćmy tylko jakieś czterdzieści minut przed jej podaniem, aby nadać jej ostatni szlif.

 

Kaczka z mandarynkami po mojemu

3 udka kacze

przyprawy korzenne: francuska mieszanka Quatre épices (pieprz czarny, cynamon, gałka muszkatołowa, goździki) i biały pieprz

sól

mała cebulka

rozmaryn

2 mandarynki

likier pomarańczowy lub sok z jednej mandarynki

olej do obsmażenia

łyżeczka miodu

skórka z mandarynki lub suszone skórki z pomarańczy

Udka opalić, oczyścić, obmyć, dokładnie osuszyć. Natrzeć przyprawami korzennymi i solą. Odstawić na godzinkę.

 

Olej rozgrzać na patelni, obsmażyć dokładnie udka, pod koniec dorzucić pokrojoną cebulkę. Patelnię z resztkami po obsmażeniu pozostawić.

 

Obsmażone udka przełożyć do naczynia, w którym je upieczemy, posypać rozmarynem. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 80 stopni. Piec 4–6 godzin. Pół godziny przed zakończeniem pieczenia obłożyć kaczkę plasterkami mandarynek i podlać sosem sporządzonym ze zdeglasowania patelni po obsmażeniu. W tym celu na rozgrzaną patelnię należy wlać nieco wody z dodatkiem likieru pomarańczowego i miodu, mieszać tak długo, aż resztki po smażeniu się rozpuszczą i połączą w sos. Tym sosem polać kaczkę. Zamiast likieru można dać sok wyciśnięty z dodatkowej mandarynki. Udka posypać skórką startą z mandarynki lub suszonymi skórkami pomarańczowymi.

Jeżeli chcemy mieć kaczkę po czterech godzinach, musimy w ostatniej godzinie zwiększyć temperaturę pieczenia, kaczkę dopiekać podlewając ją odrobiną wody i jej własnym sosem. Ale najlepiej piec pełne sześć godzin, będzie znakomicie miękka. Na ostatnie pięć–dziesięć minut można włączyć opiekacz, aby mieć chrupką skórkę. Po wyjęciu z piekarnika, kaczkę pozostawić na 10 minut np. pod przykryciem z folii al. Tak samo można przyrządzać całą kaczkę, pokrojoną na kawałki przed pieczeniem. Odpada uciążliwe krojenie przy stole, przed gośćmi. Zamiast mandarynek można oczywiście wziąć pomarańcze.

Albo upiec kaczkę wedle przepisu Pani Elżbiety z „Bluszczu”, który podaję w jej archaicznej pisowni:

 

Dużą kaczkę oprawić, jak zwykle, posolić zewnątrz i wewnątrz, potrzymać tak z godzinę. Tymczasem zdjąć jaknajdelikatniej [!] samą tylko żółtą skórkę z dwóch pomarańcz. Jedną z tych skórek drobno posiekać, drugą pozostawić w płatkach, uważając, aby nic białego nie pozostało przy żółtej skórce. Kaczkę starannie obetrzeć z soli. Delikatnie podnieść skórkę na piersiach i grzbiecie i tępym nożem pozasadzać wszędzie pod nią płatki pomarańczowej skórki. Posmarować masłem, ułożyć na brytfankę i piec bardzo wolno, podlewając często, aby nie wyschła. Gdy miękka, podzielić, jak zwykle, ułożyć na półmisku, pokryć i ubrać wkoło pokrojonemi na plastry pomarańczami. Do sosu, pozostałego na brytfannie, włożyć drobno posiekane skórki pomarańczowe, wlać kieliszek białego wina i wsypać mała łyżeczkę cukru. Zagotować raz tylko.
Przecedzić prze sitko. Częścią tego sosu polać kaczkę na półmisku, resztę podać w sosjerce
.

PS Zapraszam jutro na ciekawy dodatek do pieczonej kaczki. Będzie naprawdę oryginalnie!

sobota, 23 marca 2013
Aperitif na specjalne okazje

Świętujemy rocznicę lub radosne wydarzenie, witamy specjalnie miłych gości, a może po prostu chcemy spędzić niepowtarzalny wieczór? Przygotujmy więc niepowtarzalny aperitif. Na przykład Kir Royal.

„Larousse gastronomique” pod hasłem Kir daje krótką notkę, iż „jest to aperitif składający się z likieru z czarnej porzeczki (crème de cassis) i białego wina burgundzkiego (głównie z winogron aligoté)”. Nazwa wzięła się od nazwiska Feliksa Kir, księdza, bardzo popularnego i wieloletniego mera Dijon oraz deputowanego do Zgromadzenia Narodowego. To wprost niesamowicie barwna postać, znana m.in. z bliskich kontaktów z... Nikitą Chruszczowem (na jego zaproszenie pojechał do Moskwy!). Na posiedzenia parlamentu przynosił w torbie butelkę burgunda i cassisu. Oczywiście nie tylko po to, aby na nie patrzeć.

Dzisiaj nazwa Kir należy do jednej z kompanii wytwarzających likier cassis (chodzi o to, aby Kir był tylko z likieru ich wyrobu; mają na to papier podpisany przez pana Kira). Nie sprawdzałam, czy do niej należy butelka przywieziona przez nas z Francji. Nie wiem więc, czy nie popełniamy jakiegoś przestępstwa, delektując się aperitifem pod tą nazwą. Nazywam go więc na wszelki wypadek Domowy Kiér Królewski, ze staropolskim e pochylonym (nie czytało się go). Do tego prawdziwego Kir Royale, nie domowego, zamiast burgunda bierze się szampana. A my, w miejsce szampana, zadaliśmy sobie wytrawne alzackie wino musujące: Crémant d'Alsace.

Odkryliśmy je kilka lat temu. Będąc w Miluzie odwiedziliśmy któryś z hipermarketów. Gdy staliśmy w stoisku z winami obok półki musujących, podeszła do nas bardzo mocno starsza pani, drobniutka i elegancka, pokazała na butelki Cremanta i powiedziała: „Warto kupić, jest lepszy od szampana”. Kupiliśmy i, gdy tylko możemy, kupujemy nadal. A pojawiło się i w naszych sklepach. Starsza pani miała rację z jego oceną. Do naszego domowego aperitifu przygotowaliśmy więc likier z czarnej porzeczki i schłodzone wino musujące:

 

Do wysmukłego kieliszka do szampana wlewa się likier, dopełnia „bąbelkami”. Proporcje aperitifu, zwłaszcza w wersji domowej, są dowolne. Likier jest bardzo słodki, co warto mieć na uwadze:

 

Do kieliszka z aperitifem wrzuciłam malinę, drugą ozdobiłam brzeg kieliszka. Maliny do tego aperitifu pasują, moim zdaniem, znacznie lepiej niż jeżyny, które często widzę na zdjęciach Kiru Royal. Teraz są mrożone, co akurat nie szkodzi. Miseczkę z malinami można postawić na stole. Znikną na pewno!

 

Dopełnię jeszcze informację o aperitifie. Istnieje jego wersja z winem czerwonym w miejsce białego, ma wdzięczną nazwę „communard”. Kir Communard – może kiedyś go spróbujemy.

Co podać na zakończenie pięknego wieczoru? Nie każdy chce przed nocą pić kawę. Jest na to rada. Znalazłam ją w „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym” z roku 1913. A więc sprzed stu lat, Podaję w ówczesnej pisowni:

 

Od pewnego czasu coraz więcej wzmaga się w Paryżu „bankructwo” czarnej kawy! Dzisiaj nie należy już więcej do warunków dobrego tonu, aby koniecznie wypić po jedzeniu filiżankę „czarnej” . We wszystkich prawie wykwintniejszych domach, gospodynie starają się zastąpić ją herbatą lub nawet innemi ingrediencyami. W wielu miejscach, na zakończenie uczty czy biesiady, a w ogóle przyjęcia, podają nawet napoje lecznicze, co uchodzi za ostatni wykwint mody. Winne temu ustawiczna pogoń za nowością i oryginalnością i staranie wprowadzenia w uczty możliwie jaknajwięcej [!] odmiany. Pewną, chociaż stosunkowo niezbyt wielką rolę odgrywa w tem także i hygiena. Ten ostatni wzgląd wywołał także dekadencyę wina i uczty bezalkoholowe.

Te względy wpłynęły na modę podawania obecnie u stołu napojów leczniczych, które przyrządza się w dziesiątkach odmian. Najzwyklejsze z nich, to: herbata lipowa lub bratkowa, doskonałe środki dla uspokojenia nerwów, żołądka i pobudzenia snu. Również podaje się wyciąg z fiołków, zaprawiony dla smaku kwiatem pomarańczowym.

Bardziej „pobudzające” są napoje cytrynowe i miętowe, a te ostatnio zwłaszcza, posiadają wielu amatorów. Oprócz wymienionych powyżej, często napotkać można bezalkoholowe nalewki borówczane, nadzwyczaj podobno skutecznie działające na cyrkulacyę krwi, eukaliptusowe, skuteczne przy zaziębieniach i katarze.

Wielkiem wzięciem cieszą, się również napoje, będące mieszaniną kilkunastu innych, tak, że trudno im nawet nadać zdecydowaną, a uzasadnioną nazwę. Możliwą i miłą w smaku mieszaninę tworzy kombinacya kwiatu lipowego i mięty, lub kwiatu pomarańczowego i rozmarynu. Do wymogów mody należy także, aby wszystkie rośliny, użyte do wyrobu napojów, pochodziły z własnego ogrodu gospodarza i były owocem kultury pani lub córki domu.

Kto chce, może ususzyć własne zioła, uprawiane na parapecie kuchennym. Ale na szczęście wybór herbat owocowych i ziołowych jest dzisiaj potężny. A kto nam zabroni do zaparzonego z torebki naparu lipy lub melisy (działa lekko nasennie) dorzucić świeżą gałązkę rozmarynu z własnej doniczki?

sobota, 02 marca 2013
Ryba stołówkowo-restauracyjna

O dorszu i jego roli w żywieniu zbiorowym i indywidualnym w czasach PRL-u już tu kilka razy pisałam. Przed wojną – jak wszystkie ryby morskie – był traktowany nieufnie, o ile w ogóle był znany. Nie będę cytowała znanego porzekadła dosadnie opisującego stosunek Polaków do tej ryby ("Jedzcie dorsze"...), kto chce, na pewno je znajdzie.

Jakkolwiek niektóre autorki kulinarne w książkach lub czasopismach z uznaniem opisywały białe mięso tej ryby, znanej i cenionej choćby w kuchni francuskiej, to jednak najczęściej podnosiły jego morski, tranowy posmak i opisywały sposoby, jak się go pozbyć. Zalecano np. moczenie w wodzie z węglem drzewnym.

Po wojnie, gdy Polska uzyskała szerszy dostęp do morza, w rybach bałtyckich zaczęto upatrywać cennego źródła taniego białka. Bo ryby były wtedy tańsze od mięsa zwierząt innych niż ryby. A tego mięsa od początków PRL-u po jego kres zawsze było za mało. Nie miejsce tu, aby szeroko wyjaśniać, dlaczego.

Dni bezmięsne wprowadzono w roku 1946. Początkowo trzy (!): wtorki, środy i czwartki. Nie przebiegało to łatwo. Od początku sobie z nich dworowano. Dowodem notka z gazety codziennej „Dziennik Polski”, ukazującej się we Krakowie od prawie pierwszych dni powojennych, bo od lutego roku 1945. Współpracowało z dziennikiem wielu znakomitych przedwojennych dziennikarzy i literatów, nie tylko krakowskich. Dołączyli do nich też liczni przybysze z popowstańczej Warszawy, zakotwiczeni wtedy w Krakowie, np. felietony publikował Czesław Miłosz. Choć to nie on napisał reporterski obrazek z dni bezmięsnych, na których temat można było jeszcze żartować, a które były jeszcze wtedy usprawiedliwione niedawną wojną. Notka ukazała się 20 marca 1946:

 

W roku 1947, jeszcze w prywatnym, nieupaństwowionym wydawnictwie Eugeniusza Kuthana, wyszła na świat kolejna edycja „Współczesnej kuchni domowej” Aliny Gniewkowskiej, opisana jako VI poprawiona. Wydanie pierwsze ukazało się w roku 1917 w Kijowie. Jak widać, autorka miała szczęście czy nieszczęście wspierać radą gospodynie – bo do nich się zwraca – w bardzo ciężkich czasach. Proponuje więc kuchnię oszczędną, zachowującą jednak pewne wymagane standardy tego, co uważano na zdrowe, pożywne, ale i eleganckie.

W wydaniu pierwszym, a nawet trzecim z roku 1927, którego reprint mam, nie ma potraw z dorsza. Jedyną opisaną rybą morską był śledź. Ale już w roku 1947 dorsz się pojawia, odpowiadając na głos czasu, a raczej propagandy, która za wszelką cenę zachęcała obywateli do jedzenia morskich ryb, tak przez nich nielubianych. Oto jak Alina Gniewkowska podeszła do tematu w przepisie o prostej nazwie:

Dorsz smażony

Dorsze coraz częściej są u nas używane, gdyż kosztują taniej od mięsa. Dorsza oczyścić, ściągnąć wewnętrzną grubą błonę, potem sparzyć gorącą wodą i zedrzeć z niego skórę. Pokrajać na dowolnej wielkości kawałki, posolić na 2 godziny i obłożyć plasterkami cebuli (niektórzy nacierają dorsza imbirem). Przed smażeniem cebulę odrzucić, maczać w jajku, posypać bułeczką zmieszaną z mąką i smażyć na maśle lub smalcu. Ubrać na półmisku cytryną, podać purée z kartofli, sałatkę z kwaszonej lub czerwonej kapusty.

Uwaga. Dorsza można jak suma upiec w piecyku, należy go tylko obłożyć cebulką i skropić cytryną, Z dorsza są również doskonałe kotlety.

Drugi przepis przybliża nas do tematu i dzisiejszej propozycji kulinarnej, to

Dorsz na przekąskę

Przyrządzonego, jak powiedziano w poprzednim przepisie, dorsza zalać ostudzonym smakiem, wygotowanym z włoszczyzny, cebuli i korzeni, zagotować, a potem odsunąć go na brzeg kuchni – niech się wolniutko dogotowuje; nabiera on w ten sposób smaku. Po ugotowaniu dorsza ostrożnie wyciągnąć na półmisek. Na kilo dorsza wziąć dwie bardzo duże marchwie i drobniutko je pokrajać, zalać smakiem z dorsza tyle, aby marchew przykryło i gotować, aż będzie zupełnie miękka, wtedy dodać purée z pomidorów, ostudzić i zalać dorsza na półmisku.

Tak, tak, przepis jest forpocztą potrawy znanej ze stołówek i restauracji PRL-u: sławnego dorsza po grecku. Kto wymyślił tę nazwę, nie wiadomo. Jak już sprawdziłam i opisałam, taki przepis był znany przed wojną, ale wtedy dotyczył karpia. Ryby po grecku w kuchni polskiej oznaczają tyle, że się je smaży lub gotuje (jak widać wyżej), a następnie łączy z duszonymi jarzynami. I zwykle jest to dorsz. Recepturę takiego dorsza, którego robiła moja Mama, podam. Zapisałam ją kiedyś i wiernie odtwarzam. Rybę można jeść na ciepło lub na zimno:

 

Dorsz po grecku à la PRL

filety dorsza ze skórą lub bez niej

włoszczyzna: 2 marchwie, pietruszka, kawałek selera

2 duże cebule

koncentrat pomidorowy

sól, pieprz, cukier do smaku

olej do smażenia ryby

ew. łyżka mąki do zagęszczenia warzyw

Dorsza pokroić, posolić, osuszyć przed smażeniem. Omączone filety smażyć partiami na rozgrzanym oleju, odkładać na papier kuchenny.

Warzywa i cebulę zetrzeć na grubej tarce. Olej rozgrzać, dorzucić do niego warzywa, nieco podlać wodą (nie za dużo) i dusić z pół godziny pod przykryciem, pod koniec duszenia domieszać koncentrat pomidorowy. W razie potrzeby dodawać wody. Przyprawić do smaku. Kto lubi warzywa gęste, może je zagęścić mąką.

Usmażoną rybę dodać do warzyw, ostrożnie przemieszać. Poddusić jeszcze 15–20 minut.

Zwłaszcza dodatek mąki spowoduje, że ta skądinąd smaczna potrawa uzyska prawdziwy smak PRL-u. Dzisiaj dorsza rozdrabniam w robocie kuchennym, a zamiast koncentratu pomidorowego daję pomidory z puszki. Kto nie chce wypełnić domu zapachem smażonej ryby, może filety zapiec w piekarniku. Warzywa można, oczywiście, doprawić przyprawami, których w PRL-u raczej nie było: papryką ostrą lub słodką, a nawet oregano czy bazylią. Wtedy nabierze smaku jakby bardziej greckiego. Bo, cokolwiek powiedzieć, daniem z kuchni greckiej zdecydowanie nie jest.

A tym, którzy wolą potrawy pikantniejsze, polecam zmodernizowaną wersję tego dania. W pikantnym hiszpańskim sosie z pomidorów i papryki:

 

Dorsz w sofrito

filety z dorsza

duża cebula

kilka ząbków czosnku

dwie czerwone papryki

papryczka chili

pomidory z puszki

oliwa

sól, papryka mielona

Rybę usmażyć jak powyżej.

Paprykę opiec w piekarniku, najlepiej pod opiekaczem, do przypalenia skórki, zdjąć ją (najlepiej włożyć na chwilę do torebki, skórka po chwili zejdzie bez trudu). Na sos: w oliwie zmiękczyć pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Dodać opieczoną paprykę pokrojoną w paski, pomidory i chili (świeże lub suszone). Doprawić do smaku, poddusić do uzyskania gęstego, aromatycznego sosu.

Nieco sosu wlać do salaterki, ułożyć na nim kawałki dorsza, zalać sosem. Układać tak kolejne warstwy. Wstawić na 10–15 minut do piekarnika.

Podobnie jak typowego dorsza po grecku, tego bardziej oryginalnego dorsza po hiszpańsku można jeść na ciepło, ale i na zimno. Czyli w charakterze zakąski. Może do kieliszka żubrówki? Może zmrożonej czystej wódki? Na pewno warto podawać tę zakąskę z dobrym pieczywem. Nie wygląda efektownie, ale jest bardzo smaczna i lubiana. A ile wywołuje wspomnień stołówek - szkolnych czy pracowniczych - lub nieistniejących już dziś takich restauracji rybnych, jak warszawskie „Delfin” lub „Mesa”...

wtorek, 26 lutego 2013
Obiad w 10 minut

Intensywnie pracujecie, wracacie do domu późno i bardzo zmęczeni? Coś trzeba zjeść. Proponuję zrelaksować się kuchni przyrządzając posiłek niezwykle prosty. Nie ma potrzeby zamawiania pizzy do domu, czy kupowania po drodze chińszczyzny (jakkolwiek to lubimy i czasem warto z tych opcji korzystać!). Zapobiegliwie kupmy wcześniej ciasto na włoską foccacię i trzymajmy w lodówce. A gdy dodatkowo wyciągniemy z lodówki sałatę, posiłek zdrowo dopełnimy.

Zrobiłam tak: poprosiłam domowego sommeliera o nalanie mi lampki sherry, czyli hiszpańskiego wina jerez (a nie „cherry” czyli wiśniówki, jak niektórym się myli). Wyjęłam z piekarnika blaszkę, wyłożyłam ją papierem do pieczenia. Ciasto na focaccię odpakowałam, ułożyłam na blaszce. Wypiłam kolejny łyk sherry. Ciasto posmarowałam oliwą, nałożyłam na nie czarne oliwki pokrojone w krążki – można takie kupić gotowe, są nawet tańsze od całych. Całość posypałam grubą solą morską oraz suszonymi ziołami. Było to oregano, ale może być rozmaryn lub inne zioła; może być ostra papryka. To wszystko. Piekłam zgodnie z przepisem na opakowaniu.

 

Wypijając kolejny łyk sherry, przyrządziłam sałatę. Była to roszponka, czyli po francusku mâche. Ma drobne zaokrąglone listki, a smak bardzo przyjemny. Jest jak aksamit. Bajkę o roszponce znamy z kart baśni braci Grimm. W moim blogu jest już dokładniej opisana, można odnaleźć. Umytą i dokładnie wysuszoną roszponkę skropiłam oliwą i kilkoma kropelkami balsamico z Modeny. Pieprz, odrobina soli w ostatniej chwili przed podaniem, bo ta sałata jest bardzo delikatna i od octu oraz soli szybko więdnie.

 

Ostatni łyk sherry. Focaccia upieczona. Sałata na stole.

 

A może podać do tego piwo? Oczywiście schłodzone, broń Boże ciepłe. O piwie pomyślałam wtedy, gdy w „Przekroju” wypatrzyłam legendarną jego reklamę, zdaje się że wymyślił ją „przekrojowy” Jan Kamyczek, specjalista od savoir vivre’u, czyli Janina Ipohorska, niezwykle zdolna i inteligentna graficzka i redaktorka. Reklama dyskretnie podkreśli nam porę roku. Za pasem marzec, podobno koty zaczynają harcować. A gdy to sobie uświadomimy, pomyślimy, że zima się kończy. Zmęczenie po ciężkim dniu zniknie, mimo zabawy w kucharzenie, a może dzięki niej. Ręczę za to. Przygotowanie tego obiadu trwa dziesięć minut, placek pieczemy minut dwadzieścia. Jeżeli chcemy, możemy jego wierzch przybrać inaczej, np. wzbogacić pożywność, posypując startym serem.

poniedziałek, 25 lutego 2013
Resztki na stoły!

Potrawy z kuchni stołówkowej lub restauracyjnej, w których spożytkowywano kilka ostatnich obiadów czy kolacji, nazywano kiedyś przeglądem tygodnia. Brzmi to dość pogardliwie, ale ja wyłapuję z tym nutę cieplejszą. W dodatku takie postępowanie jest zgodne z najnowszym trendem polegającym na niemarnowaniu resztek jedzenia. Przetwarzając je – zmniejszamy góry śmieci, kupujemy mniej, a więc i mniej wydajemy na codzienne posiłki, oszczędzamy czas przeznaczony na zakupy i, jak zobaczymy, gotowanie. Resztki są już częściowo przetworzone, przygotowanie z nich smacznego dnia idzie więc naprawdę szybko. A w ogóle: dania z resztek są bardzo smaczne. Pod warunkiem oczywiście, że nie są robione ze składników nieświeżych. Trzymamy je zawsze w lodówce, nie za długo. Na dłuższe przechowanie większość resztek daje się zamrozić – korzystajmy z zamrażalników, bardzo ułatwiają życie. Resztki zawinięte w folię lub włożone do specjalnych pudełek (można wykorzystać te po lodach) pomogą nam bardzo w okresie intensywnej pracy, egzaminów, chorób w domu itp. kataklizmów, z okresowym brakiem gotówki na zakupy włącznie. Trzeba tylko opisać, np. foliopisem lub na karteczce, co i kiedy mrozimy.

Dodatkiem do resztek jest jakiś podkład, który pomoże je ciekawie podać. Bo znakomitą formą przyrządzania takich potraw są zapiekanki. Resztki mięsa czy warzyw – a o tych dzisiaj piszę – można połączyć ziemniakami, ryżem, makaronem lub innym ciastem. Na przykład francuskim lub naleśnikowym.

Zapiekanka na cieście francuskim po mojemu

ciasto francuskie (mrożone lub z chłodni)

resztki pieczeni

cebula

ew. 2-4 ząbki czosnek

oliwki

oregano lub rozmaryn

oliwa

ew. sól, pieprz

Ciasto rozmrażamy, układamy na papierze do pieczenia rozłożonym na blaszce. Cebulę cienko kroimy, dusimy na oliwie pilnując, aby się nie zarumieniła. Przyprawiamy lekko solą, pieprzymy. Pieczeń cienko kroimy. Duszoną cebulę rozkładamy na cieście (można je posmarować oliwą). Dokładamy oliwki, posypujemy przyprawami i pieprzem. Zapiekamy ok. 20 minut (czas jest zwykle podany  na opakowaniu ciasta).

 

Na drugą zapiekankę wykorzystujemy naleśniki. Można je usmażyć samemu, ale można i kupić gotowe (mogą to być meksykańskie tortille). Naleśniki są surowcem bardzo wdzięcznym: można je nadziewać i składać na różne sposoby. Jeden z nich znalazłam w „Przekroju” z roku 1959. Nieprzypadkowo w winiecie do tekściku o nich znalazł się „poniedziałek”. Resztki często zostają po posiłkach świątecznych lub sobotnio-niedzielnych, gdy zapraszamy gości i jedzenia przygotowujemy więcej. Pod ślicznym wytworem przekrojowego grafika, ciekawy przepis, który cytuję w całości, z moimi uwagami w nawiasach kwadratowych.

 

Naleśniki z mięsem

(przepis podał nam szef kuchni „Ermitażu” p. Palmowski)

Proporcja na 5 osób

Ciasto:

25 dkg [taki był wtedy skrót] mąki 50-procentowej

1/4 l mleka

1 jajko

1 dkg słoniny do smarowania patelni

soli do smaku

Nadzienie:

1/4 kg gotowanej [lub pieczonej] wołowiny

10 dkg mąki pszennej

2 dkg tłuszczu

2 dkg cebuli

soli i pieprzu do smaku

Do panierowania:

1 jajko

7 dkg bułki tartej

tłuszcz do smażenia

Sposób przyrządzenia: mąkę do naleśników przesiać przez sito. Włożyć do garnka mąkę, dodać mleko, sól, jajko – wszystko rozbić mątewką na jednolitą masę. Rozgrzać patelnie (naleśniki najlepiej smażyć na dwóch lub paru patelniach), nadziać słoninę na widelec, posmarować [rozgrzaną] patelnię i nalać cienką warstwę ciasta rozprowadzając równomiernie łyżką. Uwaga: naleśniki smaży się nie na wolnym ogniu, ale na płycie. Po usmażeniu naleśników (z jednej tylko strony) wykładać je na stolnicę.

Bułkę rozmoczyć w wodzie, odcisnąć ją, cebulę przysmażyć na tłuszczu i wraz z mięsem zemleć w maszynce. Do masy dodać soli i pieprzu do smaku, jeżeli za gęsta – rozpuścić trochę rosołem. Tą masą nadziewać naleśniki, zwijając je w ruloniki lub na płasko składając, jak chusteczkę. Panierować w jajku i bułce tartej, smażyć z obydwu stron.

Do naleśników można podawać surówki, ćwikłę lub sałatę.

 

Mój sposób jest prostszy. Naleśniki układam w stos, smarując każdy farszem. Wypełniam nimi okrągłe naczynie żaroodporne wysmarowane tłuszczem (olej, oliwa, masło), ostatni posypuję startym serem, posypuję ziołami (np. oregano), na wierzchu skrapiam znowu tłuszczem i zapiekam (20–30 minut w średnio nagrzanym piekarniku). Do farszu zawsze lubię dodać pomidory (przecier lub krojone). Mięsa nie ma potrzeby mleć, wystarczy je posiekać. Chodzi o to, aby naprawdę oszczędzić czas i wysilić się jak najmniej.

 

Do zapiekanek proponuję podać właśnie sałatę. Oczywiście, także z resztek. Np. taką: z kilku listków którejś z sałat, cząstek pomarańczy lub mandarynki, grubego szczypioru. Z oliwą, gęstym sosem balsamicznym, solą i pieprzem. Składniki zależą od zawartości chłodziarki. Zamiast owoców mogą być pomidory lub papryka słodka. Zamiast szczypioru inna zielenina lub cebulka. Dodatkowo: papryczka chili, pestki dyni, orzechy, migdały, rodzynki, suszona żurawina.

A na deser podaję coś bardzo smacznego, choć tylko do poczytania. Wśród odpowiedzi czytelnikom „P” z roku 1946 znalazła się taka:

 

Ale śmiała aluzja. Musiała wielu czytających szczerze rozbawić. A może i niektórych przestraszyć?

środa, 20 lutego 2013
Nie są to zwykłe kanapki

Kromka chleba i coś na niej; czy może być banalniej? Chyba nie. Ale może być wymyślniej. Bogaciej. Efektowniej. No i bardzo smacznie. Wystarczy wysilić fantazję. Albo wziąć przykład z kuchni, która z podawania kanapek uczyniła sztukę. To kuchnia duńska.

Dania kojarzy się ze znakomitym nabiałem. I z wysokiej jakości wieprzowiną, w tym z szynką. Ale ma także wiele gatunków pieczywa i to właśnie ono jest podstawą duńskiej sztuki przygotowywania kanapek. Tę sztukę zauważono przed wojną w łódzkiej gazecie „Głos Poranny”. W numerze z lutego 1939 opisywała to zjawisko – bo to już wtedy nie było po prostu krojenie chleba i obkładanie go dodatkami – zjawisko fascynujące smakoszy Europy.

„Głos Poranny. Dziennik społeczny, polityczny i literacki” był gazetą bardzo popularną. Mimo ambicji wyrażonych w podtytule opisywał i sensacje, posługując się językiem nie bardzo starannym, co widać w wiernie przytoczonej notatce. Zamieszczał jednak także poważne analizy polityczne i opisywał stan gospodarki kraju, zwłaszcza Łodzi z jej bogatym wówczas przemysłem. Redaktorem naczelnym pisma był Jan Urbach (1895–1987), jeden z wybitniejszych łódzkich przedwojennych dziennikarzy, działacz PPS (co wpływało na charakter gazety); prywatnie – ojciec Jerzego Urbana. Ciekawa jest powojenna historia gazety. Zmieniono jej tytuł na „Głos Robotniczy” i stała się organem PZPR, nadal pozostając w czołówce najbardziej poczytnych gazet łódzkich. Na początku lat 90., a więc po zmianie ustrojowej z roku 1989, gazecie przywrócono tytuł przedwojenny. Niestety, czytelnicy tego nie zaakceptowali. Tytuł zniknął z rynku, pozostał w historii.

 

Czołówka gazety z numeru, po który sięgnęłam, obrazuje sposób opisywania w niej wydarzeń. Pokazuje także los wielu gazet wówczas, zmagających się z konfiskatami dokonywanymi przez cenzurę. Tu wykasowała ona fragmenty tekstu przedstawiającego intencje i poczynania Niemców w Gdańsku. Wojna wisiała już na włosku, a cenzor łagodził akcenty antyniemieckie. Dobrze, że zachował antyhitlerowski dowcip rysunkowy, który znalazł się obok opisu duńskich kanapek (szkoda, że ich nie ukazano). Rysownik nabija się w nim z kłopotów żywnościowych w III Rzeszy. Niemcy zbroili się, oszczędzając na jedzeniu. Śmiech z gospodyń niemieckich zakończyć się miał już we wrześniu.

Artykulik o duńskich kanapkach pochodzi z niedzielnego numeru gazety. Wydania codzienne miały 12 stron, niedzielne zaś aż 32 strony. Przynosiło nie tylko informacje, ale teksty literackie (np. drukowano fragmenty prozy Karola Capka) i ogólnokulturowe. Jak właśnie ten:

 

W dawnych czasach władcy podnosili swych poddanych do godności rycerskiej za dzielność na polu walki. Jeżeli rycerz był w dalszym ciągu odważny i nieustraszony, król nadawał mu tytuł barona, lub hrabiego. A za podanie królowi wody na pustyni i w okresie pochodów krzyżowych – rycerz otrzymywał ziemię w lenno i wielkie odznaczenia. W naszych zmaterializowanych czasach władcy nadają szlachectwo osobom, które wykazały dzielność na innych polach. Zresztą całkiem słuszne jest, że prace pionierskie i zasługi na polu gospodarczym odznaczone godnościami szlacheckimi. Ale nawet z punktu widzenia materializmu, osobliwy jest czyn króla duńskiego, który uczynił jednego ze swych poddanych parem, tylko dlatego, że robi on najlepsze sandwiche na świecie.

Zresztą wydaje się to dziwne tylko cudzoziemcom, bowiem naród duński uważa to za całkiem naturalne. „DAVIDSEN” należy do Kopenhagi tak samo, jak jej główna ulica: Kongens Nytoro, lub pomnik Andersena. Jest więc całkiem naturalne, że pan AXEL SVENSSON, szef firmy Davidsen, został odznaczony wszystkimi honorami, którymi rozporządza król.

Poza tym sandwich w Danii jest nie tylko sandwichem. Jest narodowym urządzeniem. – „Smoerrebroed” jest specjalnością całej Skandynawii.

Sandwich, podany na stół w najrozmaitszych odmianach, – jest środkiem odżywczym, „smoerrebroed” w restauracji Davidsena jest prawdziwą sztuką, a nawet wielką wiedzą.

Choć u Davidsena nie podaje się nic, prócz sandwichów, wybór wcale nie jest monotonny. Takiej osobliwości, jak karta potraw u Davidsena nie ma na całym świecie. Ma ona yard długości: istnieją w niej 183 rodzaje kanapek na pięciu gatunkach chleba. Gość może zamówić sobie „krzyżówkę” pięć rzędów chleba z dołu do góry i 183 rzędy z lewej strony ku prawej – w rozmaity sposób obłożonych. Gość ma wówczas na jednym „smoerrebroed” narodowy spis potraw duńskich. Jak widzimy, „smoerrebroed” może być zakąską, ale również obfitym posiłkiem.

Od wczesnego przedpołudnia do późnej nocy, specjalnie po zakończeniu przedstawień w teatrach, pełno jest gości w małych salkach. Davidsen jest całkiem demokratyczny, jak zresztą winna być każda instytucja narodowa. Publiczność rekrutuje się ze wszystkich warstw społecznych. – Istnieje tylko jeden przepis: trzeba być smakoszem i umieć ocenić wszystkie te delikatesy, które Davidsen oferuje. W jego restauracji zaleźć można studenta obok służącej, eleganckich cudzoziemców obok skromnych przybyszów z prowincji, człowieka z peryferii miasta, obok gwiazdy teatralnej wszyscy oni na pewno smakoszami.

Można by przypuszczać, że położenie pasty na kawałku chleba jest najprostszą rzeczą na świecie. Ale okazuje się, że tak nie jest. Bowiem gdyby tak było, Davidsen nie posyłał by samolotami sandwichów do Paryża, Londynu i innych stolic europejskich, w których istnieje sporo smakoszów. Bezwątpienia smoerrebroed przyczynia się do tego, że cudzoziemcy tak dobrze pamiętają Kopenhagę. Jeżeli ktoś przeprowadził by psycho-techniczne badanie ludzi, którzy zwiedzili Danię i zapytał by ich, co przychodzi im na myśl, gdy usłyszą nazwę stolicy tego kraju, 20 proc. powiedziałoby: Andersen, 10 procent – rowery, 15 procent Tivoli, 30 proc. powie: smoerrebroed, a wszyscy pozostali oświadczą natychmiast Davidsen.

Nie więc dziwnego, że król duński mianował pana Axela Swenson, szefa restauracji Davidsena „sandwichmana Kopenhagi” – rycerzem Orderu Danii.

Po tym tekście nie pozostaje nam nic innego jak przyrządzenie sobie porządnej kanapki. Kupujemy chleb razowy lub sami go pieczemy (w mojej kanapce wykorzystałam chleb grahama, którego pieczenie opisywałam). Kroimy resztki pieczeni upieczonej na niedzielę. Jedną kanapkę smarujemy majonezem, drugą dobrą musztardą z Dijon lub inną ulubioną. Na tym smarowidle ja ułożyłam liście świeżego szpinaku, ale można dać każdą sałatę. Potem poszły plastry zimnego mięsa. Na wierzch pieczeni kładziemy dodatki warzywne: wykorzystałam korniszony i marynowane gruszki. Dekoracja kleksem majonezu lub plasterkami jajka na twardo będzie koncesją na rzecz estetyki. Nie roszczę przy tym w tym względzie nawet cienia podobieństwa do kanapek duńskich. Ale sądzę, że moje smakiem im nie ustępują! Rzecz w wysokiej jakości składnikach, dobrze zestawionych. Taka kanapka podana z sałatą do szklaneczki piwa stanowi lunch lub kolację stawiającą na nogi i bardzo poprawiającą nastrój.

Do opisu duńskich i w ogóle skandynawskich cudów z pieczywa powrócę. I bardzo chciałabym odwiedzić słynną kopenhaską restaurację, bo ona nadal istnieje. Zdradzę, że Kopenhaga pozostaje na mojej podróżniczej mapie miastem, które wciąż planuję odwiedzić.

PS Uprzedzając ewentualne wpisy poprawiające pisownię, zwłaszcza duńskich wyrazów, proszę o wyrozumiałość dla przedwojennych redaktorów.

niedziela, 17 lutego 2013
Wiosna w kieliszku koktajlowym

Zima zimą, ale wiosna już musi być gdzieś blisko. Muszę w to wierzyć, aby nie zwariować. Nie wiem jeszcze, gdzie jej szukać za oknem, ale w naszym domu pojawiła się wieczorem, po lekturze marcowego egzemplarza „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z roku 1930.

Zgrabny felietonik pozostał tam jako ślad dziennikarskiej drogi Jana Lankaua (1890–1972). To bardzo ciekawa postać. Dziennikarz, ale i polityk. Krakus. Związany z PSL-em „Piast”, przyjaciel Witosa i Kiernika, działaczy chłopskich. Historyk sztuki, przez jakiś czas pracujący w zawodzie na stanowisku konserwatora zabytków w Toruniu. Był także radcą ministerialnym w stolicy, ale tego stanowiska pozbawiła go sanacja. Wrócił więc do Krakowa i zawodu: żył z pióra. Pozostawał w „stajni” dziennikarskiej Mariana Dąbrowskiego, polskiego Hearsta, wydawcy sztandarowej gazety codziennej jego koncernu, czyli „Kuryera”, ale i wielu innych pism. Był wśród nich ilustrowany tygodnik, a właściwie nowoczesny magazyn – „Światowid”. Poprowadził go właśnie Jan Lankau. Żywo i nowinkarsko, unikając raczej wielkiej polityki (choć w oczach mam numery z roku 1934 i bardzo smutny flirt z Niemcami: zdjęcia z wielkiego polowania ministra Becka z Goebbelsem, składania wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza przez oficerów ze swastykami na rękawach, powitania w Gdańsku Alberta Greisera jako przewodniczącego tamtejszego Senatu tytułem „Serdecznie witamy”).

Do tego miało jednak upłynąć kilka lat. W roku 1930 Jan Lankau zakotwiczał się dopiero w gazecie, po swojej karierze urzędniczej. W „Kuryerku” zamieścił ten nasz wiosenny, koktajlowy, lekki kawałek. Bardzo wdzięczny, prawda? Podpisał go imieniem i nazwiskiem, co w tej gazecie było nieczęste, zwłaszcza przy tak błahych notkach. Może szło o zaznaczenie, że odtąd tu będzie pisywał i pracował?

 

– Czy wiecie, co to jest cocktail? Jeżeli nie, to wam powiem. Otóż jest to mieszanina przeróżnych trunków. Bierze się więc naprzykład trochę szampana, trochę rumu, łut soku ananasowego, kilka kropel Benedyktynki, wszystko to razem miesza i cocktail gotowy. Można go potem nazwać: Tropikal, Nedbal, czy Horizontal, bo przy sporządzaniu tego najmodniejszego trunku nie kładzie się tamy pomysłowości, ani w dobrze ingredjencji, ani też nazw. Wolno tedy mieszać, co się chce i jak się chce, a potem chrzcić tę miksturę dowolnem mianem, oczywiście broń Boże bez wody.
Jan Lankau.

Korzystając z tych wskazówek zmieszaliśmy kilka składników, obywając się, jak autor notki każe, bez wody. Choć, jak wiadomo, przy koktajlach nie jest to wcale obowiązkowe, przeciwnie, wiele dopełnia się gazowaną wodą. Koktajl wymieszaliśmy korzystając z gotowej miarki wymalowanej na naszym shakerze. Nasze uprzyjemnienie wieczoru, sączone w intencji spokojnego oczekiwania na wiosnę, to była egzotyczna

Pinacolada

70 ml białego rumu

70 ml ciemnego rumu

210 ml soku ananasowego

70 ml mleczka kokosowego

Wlać schłodzone składniki do shakera, wstrząsać energicznie. Podawać w wysokim kieliszku. Przybraliśmy nasze kielichy zielonymi wisienkami koktajlowymi i do każdego dodaliśmy po kostce lodu.

 

Na koniec jeszcze nieco lektury. Amerykańskim korespondentem IKC-a był Wiktor Łabuński, znany wówczas pianista i pedagog fortepianu. Już o nim tutaj pisałam. Z jego korespondencji pochodzi fragment teoretycznego podkładu do tematu koktajlowego. Przypomnę go, zachowując pisownię oryginału. Tym razem z roku 1934:

Ciekawe jest pochodzenie nazwy koktajlu. W języku angielskim „Cock-tail hour”, czyli: „godzina koguciego ogona” – oznacza to, co u nas się zowie „szara, godzinka”, a co Francuzi mianują: „entre le chien et le loup”. Właśnie o tej szarej godzince podawane są koktajle – i stąd ta nazwa.

Przyrządzenie koktajlu – to cała nauka. Zasadniczo jest to mieszanka wódki (whisky lub ginu) z winem lub sokiem owocowym. Ale kombinacje są przeróżne i każda ma swoją nazwę, jak to: Manhattan, Martini, Orange Blossom (kwiat pomarańczowy), Palm Beach, Bronx itd. Bardzo to smaczne i bardzo zdradliwe. Wydaje się, ze to nic, lemonjadka, ale po małym kieliszku już się to czuje. A cóż dopiero po kilku. Czasem zamiast koktajlu podaje się „High-ball”. czyli poprostu whisky z wodą sodową. Na Południu jest bardzo rozpowszechniony „Mint-Julep”, specjalnie spreparowane whisky z liśćmi mięty i lodem tak, że szklanka jest obrośnięta szronem nazewnątrz [tak pisano!].

Zasady przyrządzania koktajli od tamtego czasu wiele się nie zmieniły. Pozostał także klasyczny zestaw koktajlowych przepisów. Pinacolada do niego należy.

środa, 13 lutego 2013
Piekę, ale nie na słodko. Chleb

Zabrałam się za pieczenie chleba. Kusiło mnie kupienie specjalnego urządzenia do jego wyrabiania i wypiekania. Uznałam jednak, że – jakkolwiek uwielbiam piec chleby, briosze czy bułki – nie robię tego na tyle często, aby zagracać kuchnię kolejnym sprzętem, potem rzadko używanym. Zagniatam ciasto normalnie, często nawet bez wspomagania się robotem, piekę w piekarniku. Formy silikonowe znakomicie wspierają to pieczenie. A chleb? To nie chleb, to poezja kulinarna.

Ostatnio zabrałam się za upieczenie chleba Grahama. Uważano go zawsze za dietetyczny, był bowiem wypiekany wyłącznie ze zdrowej mąki pszennej. Pszennej razowej. Pamiętam smak tego chleba z dzieciństwa. Jadałam go tylko z masłem. Tego smaku w dzisiejszych sklepowych grahamach nie odnajduję.

Nazwę wziął ten chleb od amerykańskiego pastora Sylvestra Grahama (1794–1851). Był jednym z pierwszych fanów, jak dziś byśmy powiedzieli, i propagatorów zdrowego żywienia. Wierzył zwłaszcza w dobroczynną moc otrąb, dlatego dodawał je do mąki własnego pomysłu. A była to mąka razowa, specjalnie mielona tak, aby nie traciła cennych składników. Wg dzisiejszych norm jest to mąka typu 1850. Do wypieku mojego chleba użyłam mąki orkiszowej razowej typ 2000, nadbużańskiej, jak głosi etykietka. Jest wartościowa, reguluje trawienie, dostarcza pożytecznych składników.

Już dość dawno temu znalazłam w miesięczniku „Bluszcz” z lat 30. XX wieku przepis, który miałam ochotę wypróbować. Wreszcie do tego doszło. Oddaję go wiernie, łącznie z pisownią. Podpisała go Pani Elżbieta, czyli wspominana na moim blogu Elżbieta Kiewnarska:

 

Używa się nań mąkę pszenną razową (z jednorazowego przemiału wraz z otrębami). Pół kilo maki takiej rozczynić dwiema szklankami letniej wody lub mleka i dwoma deka drożdży [wzięłam kostkę świeżych - 42 g]. Dać podrosnąć w cieple. Dodać drugie tyle mąki, lub nawet nieco więcej, aby się ciasto dało dobrze zamiesić; osolić dobrze. Ponieważ chleb taki łatwo i prędko czerstwieje, dobrze jest dodać przy mięszaniu łyżkę masła lub szmalcu [!], co mu doda kruchości [moja uwaga: wlałam do ciasta oliwę]. Wyrabiać, aż od rąk odstanie. Ułożyć ciasto w długie blaszane foremki, wysypane mąką. Dać podrosnąć powtórnie. Wsadzić w dobrze gorący piec, jak na chleb pytlowy. Piecze się około czterdziestu pięciu minut.

Chleb Grahama opisywała - i to dwa razy - w wydawanych przez siebie kalendarzach Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Te jej kalendarze gospodarskie ukazywały się w latach 70. do końca wieku XIX. Były bardzo popularne i kształtowały krajobraz, m.in. kulinarny, naszego kraju. Zawierały także ciekawostki i porady na inne tematy niż kuchnenne. Można powiedzieć, że w tej dziedzinie dały podwaliny kuchni nam współczesnej. Pani Lucyna była bowiem zapaloną entuzjastką nowości; w nich się mieściło m.in. zdrowe odżywianie. Chleb Grahama zdecydowanie należał do zdrowych składników diety. Pierwszy jej przepis przedstawiam jako obrazek o wartości historycznej. Nadaje się przy tym do piekarni bardziej niż domu, w którym wypieka się jeden bochenek, góra dwa.

Ale drugi - poza swoją staroświecką urodą - uzupełnia receptę Bluszczowej Pani Elżbiety praktycznymi poradami:

 

Połowa mąki pszennej razowej, połowa żytniej razowej, jedna i druga mąka powinna być przesiana przez przetak rzadki, podług wziętej ilości mąki, rozczynia się jedną połowę zmieszanej mąki wolnem słodkiem mlekiem, drożdżami i solą, gęstość rozczynu powinna być zwyczajnego razowego chleba. Gdy się rozczyn w ciepłej temperaturze dobrze wysuszy, dosypuje się drugą połowę mąki. Po dobrem półgodzinnem wymieszaniu zaraz wyrabia się bochenki, biorąc przy wyrabianiu na ręce dosyć mąki [bardzo przydatna rada, gdy nie używamy robota!]. Wyrobione bochenki kładą się w miseczki wysłane grubem płótnem i wysypane dobrze mąką, póki dobrze nie podrosną i z wierzchu popękają. Wtedy wyrzuca się bochenki na łopatę posypaną dobrze mąką i wstawia w gorący piec, mniej gorący jednak, niżeli na chleb razowy. Mąka do wyrabiania i  podsypywania powinna być zmieszana jak na chleb. Przed wsadzeniem do pieca bochenki posmarować jajkiem rozbitem z wodą. Proporcya mąki dowolna, ilość mleka i drożdży zastosować jak wyżej, tak, aby ciasto było gęstości razowego chleba, lepiej wolniejsze, niżeli za gęste. Na garniec mąki na chleb zwyczajna proporcya drożdży jest łutów cztery (doświadczone przeze mnie).

 

A czego ja doświadczyłam? Od końca: łut, jak przyjmujemy w uproszczeniu, to 12 gramów (było nieco więcej). Wierzch mojego chleba posmarowałam (i wygładziłam) tylko wodą i posypałam przyprawami. Ponieważ bochenki wyszły mi dwa, mogłam dać dwie różne posypki. Jeden bochenek posypałam czarnuszką i grubą solą, drugi – nasionami kopru włoskiego (można zastąpić anyżkiem), pokruszonym liściem laurowym i oregano. Uformowane bochenki, już w foremkach silikonowych, do podrośnięcia wstawiłam do mikrofalówki. Przedtem rozgrzałam w niej (przy 700 W) przez minutę szklankę wody. Chleb ma tam wyrastać przez godzinę do półtorej. Potem nacięłam każdy bochenek trzy razy, aby go odparować. Piekłam przez 5 minut w 250 st. C i 40 minut w 200 st. Czy znalazłam w nim smak dzieciństwa? Na pewno jest go tu więcej niż w grahamach ze sklepu.

poniedziałek, 04 lutego 2013
Z bananami, na słodko

Dawniej takie potrawy nazywano leguminami i nie wyobrażano sobie bez nich obiadu. Nawet skromniejszego. Były to desery, ale takie solidniejsze niż lody czy kompot. Zupa, danie główne, legumina – tak komponowała „Obiady skromne gospodarskie” Maria Monatowa. W młodych latach, gdy wróciłam ze szkoły smarowałam sobie chleb smalcem i, spożywając go, z lubością przeglądałam tworzone przez nią menu posiłków ułożone według pór roku. Oto przykładowe obiady – właśnie te skromne, gospodarskie – z zimy. Mnie wydawały się całkiem obfite i wręcz wytworne:

1. Zupa ogórkowa, Pieczeń wołowa z sardelami [wtedy nie wiedziałam, co to jest, brzmiało wytwornie], Legumina biszkoptowa zwijana; 5. Zupa kminkowa [bardzo lubię kminek kiedyś i namówiłam mamę do jej ugotowania – była paskudna], Pieczeń barania z sosem pomidorowym, Kompot lub suflet z jabłek; 12. Zupa z włoskiej kapusty, Pekelfleisz [także był tajemniczy] z kartoflami; Legumina cytrynowa.

Oczko wyżej stały „Obiady o czterech daniach”– np. taki: Zupa węgierska „gulyas”, Paszteciki z makaronem, Prosię pieczone, Legumina czekoladowa.

Jeszcze  wyżej, obfitsze i bardziej eleganckie: Zupa neapolitańska, Sandacz z wody z sosem tatarskim, Kaczki pieczone, Sałata – kompot, Kalafiory po holendersku, Krem czekoladowy, Owoce – deser.

Wreszcie były wielodaniowe (ile czasu przeznaczano na posiedzenie przy stole?) i bardzo wyrafinowane „Obiady wykwintne”, np. ten: Zupa „Ox-tail” [czyli ogonowa, przepis na nią jest w moim blogu], Auszpik z mózgów cielęcych, Kotlety z pulard z truflami, Purée z kasztanów, Poncz rzymski, Cietrzewie i kwiczoły, Sałata – kompot, Szparagi z bułeczką, Lody „tutti-frutti”, Owoce – deser. Każdy rodzaj obiadów podawany był także w wersji postnej.

Do gotowania obiadów była kucharka, do podawania do stołu pokojówka. W kuchni była jeszcze niekiedy pomywaczka. To wszystko, oczywiście, w zamożnych domach. O tych luksusach czytałam z zainteresowaniem, a potem wertowałam przepisy dowiadując się, co to auszpik, co suflet, co kwiczoły – na naszym rodzinnym stole nieobecne. Choć auszpik tak – okazał się galaretką. Suflet do pewnego stopnia też – w postaci ulubionego przeze mnie w dzieciństwie omletu-grzybka.

Rodzaj takiego omletu, tylko uproszczonego, bo bez ubijania białek, przyrządziłam z bananów. Może być deserem, może być całym daniem obiadowym (np. po treściwej zupie) lub kolacyjnym do herbaty. Podam go w wersji dla dorosłych, z zamiennikami dla dzieci. A powinien zasmakować wszystkim w zimowy, chłodny dzień.

 

Banany w cieście po mojemu

banany

mocny aromatyczny alkohol: rum, kirsch lub brandy

2–4 jajka

śmietana, najlepiej gęsta kremówka

mąka

szczypta soli

cukier

odrobina masła do wysmarowania foremki

ulubione dodatki korzenne: goździki, cynamon, kardamon, anyżek, anyż gwiazdkowy

ew. cukier do zapiekania

Banany skropić alkoholem. Odstawić i zająć się ciastem. Jajka rozkłócić ze śmietaną (na jedno jajko jedna łyżka), dosypać mąkę (pół łyżki na jajko), energicznie wymieszać sprężyną lub mikserem ze szczyptą soli i cukrem (sami regulujemy jego ilość; do środka dajemy mniej, jeżeli posypiemy naszą leguminę po wierzchu). Ciasto nie powinno być bardzo gęste. Foremkę do zapiekania wysmarować masłem, ułożyć banany, posypać je korzeniami, zlać ciastem. Wstawić do piekarnika. Piec 20 min. w 160 st. C. Podawać od razu.

 


Można naszą leguminę - pozostańmy przy tej starodawnej, zapomnianej nazwie - posypać cukrem pudrem, można skropić alkoholem, ale najlepiej posypać cukrem kryształem (może być ciemny) i podpiec posługując się opalarką. W wersji dla dzieci, rzecz jasna, unikamy alkoholu. Można go zastąpić sokiem, najlepiej o wyrazistym smaku.

Na koniec legumina szczególna, można rzec: królewska. Znalazłam ją w IKC-u z grudnia roku 1928. Przytaczam w pisowni oryginału:

Król Jan Sobieski przepadał za leguminą, której skład podały ówczesne kroniki. Legumina ta jest z rodzaju souffl’e. Oto recepta tej historycznej potrawy: „bierze się kwartę mleka kwaterkę młodej śmietany, 10 łyżek [UWAGA: chyba jajek], cukru dowoli z zapachem cytrynowym i wyciśnięty sok jednej cytryny. Wszystko to ubija się mocno i wlewa w formę, którą przedtem trzeba potoknąć (skropić) wodą różaną Leguminę gotuje się w gorącej wodzie lub parze. Po wyrzuceniu oblewa się kwaśną śmietaną z cukrem lub sokiem”.

niedziela, 03 lutego 2013
Pieczeń na niedzielę

Zacznę od wspomnień. Pierwszą książką kucharską jaką znałam, na której niemalże uczyłam się czytać, była mocno przedwojenna „Kuchnia Uniwersalna” Marii Ochorowicz-Monatowej. To od niej wzięło się moje zainteresowania kulinariami, ona pobudziła moją wyobraźnię ukazując regiony, o których w czasach PRL-u można było tylko marzyć. A niektórzy w ogóle nie wiedzieli, że one istnieją (i może nie wiedzą do dziś!). To była inna kultura, na co dzień nieobecna. A przecież – czułam intuicyjnie – nie mogła całkiem zaniknąć. Tropiłam ją więc w obyczaju domowym, w literaturze, filmie, życiu codziennym.

Gdy odnajdowałam postaci, publikacje, obrazy nawiązujące do tego, co można było nazwać przedwojennością, byłam szczęśliwa. Tę kulturę na pewno przechował i przekazywał „Przekrój” Mariana Eilego, odnajdowałam ją we wspomnieniach, biografiach ludzi z pokolenia moich rodziców. Rychło poznałam inne stare i młodsze książki kucharskie. Ale lubiłam także czytać o kuchni w czasopismach. Z „Przekrojem”, rzecz jasna, na czele. Aż kiedyś wpadło mi w ręce pismo „Ty i ja”.

Tygodnik znakomity graficznie (podpisywały go nazwiska czołowych plastyków; potem do pewnego stopnia równie wysmakowana była „Literatura”, wychodząca pod auspicjami Jerzego Putramenta). Świetny tekstowo. Rewelacją były dla mnie strony poświęcone kulinariom; mam kilka wyciętych i przechowanych. Z przepisami, ale takimi jakie lubię, oprócz receptur zawierającymi szersze tło. Była w nich erudycja, kultura, no i – dobry smak. Ciekawe pomysły. Potrawy ze wszystkich stron świata, ale i sięgające do polskiej tradycji. Kolumna kulinarna w „Ty i ja” – pamiętam np. cotygodniowe przepisy o nazwie „Nasz placek niedzielny” – była podpisana dwoma nazwiskami: Maria Lemnis i Henryk Vitry. Nazwiska wydawały się pseudonimem. I nim były, o czym dowiedziałam się po latach.

Autorem ukrywającym się pod tymi nazwiskami był Tadeusz Żakiej. Niesłychanie ciekawa postać. Żył w latach 1914–1994. Pochodził ze Lwowa. Studiował polonistykę na uniwersytecie Jana Kazimierza, a prywatnie muzykę u prof. Stefanii Łobaczewskiej. Był poetą, ogłaszał wiersze w wielu pismach. Udało mi się znaleźć te publikowane w różnych czasopismach lwowskich i ogólnopolskich (nawet w „Wiadomościach Literackich”). Debiutem być może były te zamieszczane przez niego w czasach szkolnych w skierowanym do młodzieży, interesującej się antykiem, znakomitym piśmie „Filomata”, prowadzonym przez Ryszarda Ganszyńca, potem profesora filologii klasycznej. Zygmunt Mycielski zanotował, że Żakiej „w latach młodzieńczych przeżył krótką, lecz emocjonalnie intensywną znajomość z Karolem Szymanowskim”. Podobno poznali się za pośrednictwem Anny Iwaszkiewiczowej w sierpniu 1934. Opisała go w swoim dzienniku czy korespondencji: „zjawił się niespodziewanie Żakiej. Siedział wczoraj cały dzień i dzisiaj rano pojechał z powrotem do Warszawy, gdzie ma zdawać egzaminy do szkoły dramatycznej. Zeza ma zoperowanego i całkiem przyzwoicie wygląda”.

Do szkoły dramatycznej chyba się nie dostał. Po wojnie był znany z incydentalnego i kompletnie nieudanego debiutu w „Kordianie”, wystawianym po raz pierwszy po wojnie bodajże na Śląsku. Pisał za to wiele o muzyce pod pseudonimem Tadeusz Marek.

Jak widać, miał szerokie aspiracje i talenty, ale ostatecznie zapisał się w literaturze... kuchennej. A pisał o niej jak nikt inny. Znakomicie. Pod wymienionym już intrygującym pseudonimem wydał trzy książki, które mam z tamtych czasów: „Książka kucharska dla samotnych i zakochanych” (to raczej książeczka, obiecuję ją szerzej opisać), Iskier przewodnik sztuki kulinarnej" (rodzaj słownika, też wart opisu i przypomnienia) oraz „W staropolskiej kuchni”. Bardzo je lubię do dziś. W tamtych czasach były niezastąpionym źródłem wiedzy kulinarnej. A przy tym wskazywały na sposób pisania o sprawach kuchennych jaki mało kto uprawiał (może autorzy „Przekrojowi”). Stanie przy garach nobilitował i przesuwał w kierunku sztuki, będąc jednocześnie znakomitą odtrutką na szarość peerelowskiego życia codziennego oraz wątpliwe uroki żywienia zbiorowego. Mogę dziś śmiało powiedzieć, że Tadeusz Żakiej jako Maria Lemnis i Henryk Vitry był moim Mistrzem.

Toteż, gdy zapragnęłam na zakończenie Karnawału (kto go jeszcze obchodzi?!) przyrządzić ciekawą pieczeń, sięgnęłam do „ich” książki. Szukałam pieczeni na dziko. Staropolska kuchnia lubiła się z dziczyzną. Nic dziwnego. Polska była krajem puszcz, nie tylko lasów. Zwierzyny było w bród. Ale czasem, gdy jej brakowało, a miało się ochotę na „dziki smak”, uciekano się do podstępu. Dzięki odpowiedniej technologii oraz dodatkowi przypraw (jałowiec!) otrzymywano mięsiwo zbliżone do smaku lasu. Aż dziwne, że kucharze polscy nie potrafią rozpropagować po świecie tak szlachetnej i ciekawej smakowo kuchni staropolskiej. Wiele  jej dań z powodzeniem można podawać tam, gdzie zależy na oryginalności i zindywidualizowaniu smaku.

 

Przepis z książki o kuchni staropolskiej przekazuję we własnym opracowaniu. Nic w nim nie zmieniam poza formą opisu; zachowuję autorskie proporcje. Oto

Pieczeń wieprzowa na dziko według Tadeusza Żakieja

1 1/2 chudej wieprzowiny

2 cebule

Marynata:

1/2 szklanki białego wytrwanego wina

sok z 1 cytryny

20 zgniecionych lekko jagód jałowca

10 ziarn [tak w oryginale] pieprzu

10 ziarn ziela angielskiego

2 goździki

1 listek laurowy

Do pieczenia:

6 dag smalcu

1 duża cebula

Do sosu:

1 łyżka marmolady głogowej lub wiśniowej albo powideł ze śliwek

1 łyżeczka mąki

1,5 szklanki bulionu

Mięso omyć, wysuszyć, uformować. Obłożyć plasterkami cebuli. Marynatę przygotować z zagotowanych składników. Wrzącą zalać mięso. Marynować często obracając (jest jej mało) przez 4 dni. Po wyjęciu z zalewy (zostawić ją) mięso natrzeć solą i zostawić w chłodnym miejscu przez godzinę. Obsmażyć na rumiano w rozgrzanym smalcu. Wstawić do piekarnika, dopiekać w średniej temperaturze. Podlewać tworzącym się sosem. Po półgodzinie pieczenia dodać cebulę pokrojoną w plasterki.

Gdy mięso jest miękkie, sos oprószyć mąką, przecedzając przez sitko dolać marynatę. Rozprowadzić sosem łyżkę marmolady lub powideł oraz bulionem.

 Do oryginalnego przepisu dodałam jeden „tajemny składnik", jak mówią kucharze: sos dusiłam z bouquet garni dedykowanym  wieprzowinie (już o nim pisałam, składa się m.in. z tymianku i liścia laurowego). Jak podaje autor, „pieczeń jest gotowa. Mięso krajemy na plastry i polewamy sosem. Do tej wieprzowej pieczeni najlepiej smakuje kasza gryczana wypiekana na sypko i klasyczne polskie buraczki, które można zaprawić śmietaną”.

 Skorzystałam z sugestii autora, a przepis na buraczki wzięłam też od niego. Podaję go w opracowaniu jak wyżej. Jak pisze autor: „buraczki, klasyczną w kuchni polskiej jarzynę do pieczeni, przeważnie podaje się podprawione śmietaną. Jednak do pieczeni baraniej przygotowuje się je w nieco odmienny sposób, bez śmietany”. I ja tak zdecydowanie wolę.

Buraczki do pieczeni wg T. Żakieja

1 kg buraków

Zasmażka:

5 dag masła

3 dag mąki

1 cebula

1/2 szklanki rosołu

1 ząbek czosnku

sól, cukier

sok z cytryny lub wytrawne czerwone wino

ew. śmietana

Buraki umyć, ugotować w skórkach do miękkości i obrać. Utrzeć ja na tarce o grubszych oczkach. Zasmażyć mąkę z masłem i drobno posiekaną cebulą. (Autor radzi: „można też cebulę przysmażyć na słoninie i gdy stanie się szklista, dodać mąkę. Z masłem są delikatniejsze, ze słoniną mają więcej charakteru”). Zasmażkę rozprowadzić rosołem, zagotować, dodać buraczki i posiekany ząbek czosnku. Posolić, dodać szczyptę cukru. Przed podaniem zakwasić sokiem cytryny lub czerwonym winem (wtedy je jeszcze poddusić 10 min.). Śmietaną zaprawić wtedy, gdy mięsa podaje się bez sosu lub jest go bardzo mało.

Buraki można także upiec. Niektórzy uważają, że wtedy mają pełniejszy smak. Dla porządku powiem, że - mając na uwadze upodobania jednego z domowników - buraczki starłam na drobnej tarce. Cytryną zaprawia się je tuż przed podaniem, aby nie  ściemniały. Z czosnku można zrezygnować lub... dać go więcej. A może lubimy kminek? Dajmy podprażony na suchej patelni i lekko zmiażdżony. Zamiast bulionu możemy wziąć po prostu wodę. Kto daje bulion, niech uważa z solą.

środa, 23 stycznia 2013
Cytrusowe szaleństwo

Deser, nawet malutki, który kończy obiad, choćby jednodaniowy, jest pomysłem bardzo dobrym. Ale można go podawać i później, do popołudniowej kawy lub herbaty. Nie musi to być zresztą kawał ciasta czy puchar kremu. Może być porcja owoców.

O tej porze roku instynkt każe nam sięgać po cytrusy. Mają witaminę C (m.in.), która wspomaga walkę z wirusami. A na pewno – przy przeziębieniach – poprawia nam byle jaki smak w ustach. A jak smak, to może i zimowy nastrój. Przy tym desery z owoców nie tuczą tak jak ciasta. Choć, oczywiście, mają w sobie cukry. A niekiedy o cukier je wzbogacamy. Na przykład wtedy, gdy przyrządzamy sałatki owocowe. Bardzo je lubię. Są proste, a zarazem eleganckie. Można je szybko przyrządzać codziennie lub przygotować na wielkie przyjęcia. A ilość cukru można w nich regulować.

Przedstawię dwa moje pomysły na takie proste, świeże i pyszne zwieńczenie obiadu. Zwłaszcza po porcji zimowego mięsiwa podajmy taki lekki deser.

Sałatka z pomelo i banana po mojemu

pomelo

banan

kilka pianek marshmallows

ew. cukier

Pomelo obieramy z grubej skóry. Spośród błonek wyjmujemy sam miąższ. Dzielimy na zgrabne cząstki. Kto uzna, że dla niego owoc za kwaśny lub bez smaku, może go dosłodzić. Dodajemy plasterki banana. Dokładamy kilka marshmallows, przypiekamy je opalarką. Kto jej nie ma, może ułożyć warstwę tych pianek (można i u nas upolować ten amerykański słodki smakołyk!) i naczynie z sałatką krótko wstawić do piekarnika pod opiekacz.

Amatorzy mogą skropić pomelo jakimś alkoholem, najlepiej mocnym: rumem, brandy, kirschem, gruszkówką, mocnym likierem o wyrazistym smaku. Druga sałatka jest właśnie z alkoholem:

Sałatka z pomelo, ananasa i mandarynek po mojemu

1 pomelo

mały ananas

2–3 mandarynki

likier cointreau

anyż

Pomelo przygotować jak wyżej. Świeżego ananasa okroić ze skóry, przekroić na pół, usunąć twardy środek, pokroić w plasterki, a potem w mniejsze cząstki. Mandarynki obrać, w miarę możliwości także z wewnętrznych błonek. Owoce wymieszać. Skropić dość obficie likierem, posypać ziarnkami anyżku. Gdy się je upraży – przez moment na suchej patelni – będą bardziej aromatyczne.

Można się zastanawiać, czy cytrusy i likier pomarańczowy nie stanowią zbyt monotonnej całości. Moim zdaniem, nie. Alkohol podkreśli i zwiąże różne ich smaki. Komu nie pasuje, niech dadzą brandy. A kto alkoholu unika, niech z niego zrezygnuje i spokojnie potraktuje owoce tylko anyżkiem. Jest znakomicie zdrowy: polecany i na trawienie, i np. na kaszel.

A na koniec tekstu o cytrusach zajrzyjmy do starej gazety. Przed wojną na łamach gazet codziennych i czasopism trwała walka o to, aby cytrusy, zwłaszcza pomarańcze, sprowadzane do Polski były tańsze. Chodziło o mniejsze cło oraz o wyeliminowanie pośredników. Akcja przyniosła rezultaty. Pomarańcze powoli taniały (jakkolwiek pozostawały delikatesem). Cieszył się z tego krakowski „Ilustrowany Kuryer Codzienny”, przypisujący sobie główne zasługi w tym względzie. Objawiała się w tym charakterystyczna dla tej gazety megalomania, z której powodu koledzy-dziennikarze z innych tytułów akurat tej gazety, bardzo popularnej i działającej w amerykańskim stylu, po prostu nie trawili.

Notkę o cytrusach i garść ciekawych przepisów w starym stylu podpisała redaktorka o inicjałach In. K. Zachowuję, jak zwykle, przedwojenną pisownię. Podaję pełny zestaw przepisów, może kogoś zainspirują. Była zima roku 1935:

 A więc doczekaliśmy się dzięki wytrwałej akcji „II.Kuryera” względnie tanich pomarańcz, które przyniosły prócz witamin tak pożądaną odmianę w „repertuarze” kuchennym. Z przyjemnością sięgnęłam do moich dawnych zapomnianych przepisów („dawnych” nie znaczy, by to były przepisy odziedziczone po babkach, np. w tym guście: „weź kopę pomarańcz, pół kopy jaj, 10 funtów cukru i garniec mąki”); są to przepisy z ostatnich czasów, które jednak niestety mogły być stosowane tylko zagranicą, gdzie rozporządzają taniemi pomarańczami; u nas nie miały chwilowo zastosowania. A więc:

TANI TORCIK ZE SKÓREK POMARAŃCZOWYCH. Skórki z czterech średnich pomarańcz (wraz z białym miąższem) nalać wodą i gotować do zupełnej miękkości, odlewając kilka razy wodę. Zlać potem wodę i odcedzone skórki ucierać w donicy, wsypując po trosze 1/2 kg miałkiego cukru. Gdy masa ta już dobrze utarta, wsypać 10 dkg zmielonych orzechów włoskich lub 6 dg oparzonych i zmielonych migdałów, wcisnąć sok z jednej całej cytryny, dodać łyżkę esencji rumowej Oetkera, poczem wszystko razem zasmażyć, mieszając ciągle, żeby się masa nie przypaliła. Gdy dostatecznie zgęstnieje, odstawić, by ostygła, wreszcie jeszcze letnią nałożyć na andrut i przykryć drugim andrutem.

PLACEK KRUCHY Z POMARAŃCZAMI. 12 dkg masła, 14 dkg mąki, 4 dkg cukru zagnieść razem i dobrze wyrobić; rozwałkować ciasto, włożyć do tortownicy, założyć mały „rancik” i upiec w rurze, uważając, by się placek zbyt nie przyrumienił. Dwie całe pomarańcze (w skórce) ugotować w wodzie, odlewając parę razy wodę. Odcedzone i wystygnięte pomarańcze pokrajać w plastry, zrobić dosyć gesty syrop i podsmażyć w nim pomarańcze. Następnie ułożyć je na upieczonym placku, posypać grubo siekanemi, parzonymi migdałkami i wstawić na chwilę do rury [czyli piekarnika] dla obsuszenia. Podawać na gorąco lub na zimno.

TORT POMARAŃCZOWY. 25 dkg migdałów sparzonych wytrzeć w serwetce i zemleć na młynku. Wcisnąć sok z 2 pomarańcz i jednej dużej cytryny do 37 dkg cukru i smażyć ten syrop, nie dodając wody. Następnie wsypać do syropu migdały, dodać utartej na tarku skórki z jednej cytryny i z jednej pomarańczy, a jeżeli masa za wolna, jeszcze ją trochę dęstować [może gęstować, czyli zagęścić], poczem masę jeszcze ciepłą włożyć na opłatek lub andrut w formie tortu. Lukier do tegoż: 20 kostek cukru niekrystalicznego otrzeć o pomarańcze i zalać trochę wodą Ugotować gęsty syrop (żeby się ciągnął), wcisnąć do niego sok z jednej cytryny i utrzeć jak zwykle lukier pomadkowy, dodawszy do niego 1/2 łyżeczki masła.

KREM POMARAŃCZOWY. Ubić razem do białości sześć żółtek z 25 dkg cukru, wcisnąć sok z czterech pomarańcz i jednej cytryny i postawić garnek na kuchni, wstawiwszy go do rynki z gorącą wodą, poczem ubijać dalej trzepaczką, dopóki nie zgęstnieje. Potem odstawić i przestudzić. Rozpuścić niecałe 3 dkg (2.8) żelatyny w 1/4 szklanki letniej wody i wlewać przecedzoną po trochę do kremu, ubijając w dalszym ciągu. Dodać sztywno ubitą piane z pięciu białek, wymieszać dobrze i wlać do formy.

ANGIELSKI „JAM” POMARAŃCZOWY. Na każdy kilogram pomarańcz bierze się 70 dkg cukru. Skórki z pomarańcz oczyszcza się dokładnie nożykiem z białego miąższu, nalewa wodą i gotuje, odlewając parę razy wodę (kto woli, by „jam” miał smak gorzkawy, może zaniechać odlewania wody). Po ugotowaniu kładzie się skórki na sito, żeby woda z nich ściekła, poczem przepuszcza się je przez maszynkę do siekania mięsa. Pomarańcze obrane należy również dokładnie oczyścić z miąższu i wybrać z nich pestki; pokrajać na nieduże kawałki, włożyć do rynki i wsypać przepisaną ilość cukru oraz przyrządzone j. w. skórki. Wszystko razem smażyć mniej więcej przez pół godziny (do odpowiedniej gęstości) i jeszcze na ciepło składać do słoików. Słoiki pozostawić otwarte, dopóki „jam” zupełnie nie wystygnie, poczem szczelnie je nakryć i owiązać. „Jam” ten trzyma się bardzo dobrze przez długi czas.

MARMELADA POMARAŃCZOWA. 1/2 kilograma pomarańcz obrać ze skórki, rozdzielić, wybrać pestki. Skórki nieoczyszczone z białego miąższu pokrajać w drobne paseczki i razem z pomarańczami gotować zalawszy je litrem wody przez 2–3 godzin, dopóki skórki zupełnie nie zmiękną. Dodać następnie 1/2 do 3/4 kg cukru i dalej gotować przez godzinę, względnie dopóki marmelada ostatecznie nie zgęstnieje. Po ostygnięciu składać do słoików i szczelnie zawiązać.

niedziela, 20 stycznia 2013
Na Karnawał albo tylko przyjemny wieczór we dwoje

Dawniej, zwłaszcza jeszcze przed wojną, Karnawał obchodzono solennie. Co sobota były bale, maskarady lub choćby tylko „wieczorki tańcujące” w mieszkaniach. Dziś aż tylu nie ma. Zwłaszcza kultura balów upadła. Może żal?

Kto wyprawia zabawę domową, z kilkoma zaprzyjaźnionymi parami, musi przygotować jakieś potrawy, jakieś napoje. Na taką okazję podam kilka przepisów na koktajle. Czym są, nie ma co opisywać. „Przekrój” z roku 1957 wyjaśniał to dokładnie i już to tutaj przytoczyłam. Jak pisałam, podejrzewam, że autorką niepodpisanego tekstu przybliżającego czytelnikom te napoje alkoholowe była Maria Zientarowa, autorka felietonów i dowcipnych książek (moja ulubiona: „Drobne ustroje”), czyli „w cywilu” Mira Michałowska, żona ówczesnego polskiego ambasadora w USA.

Oto jakie koktajle i jak opisywała. Sięgnęła do najbardziej znanych, barowych klasyków (proszę się nie dziwić pisowni, podaję ją wiernie):

 

Wytrawny Martini: Klasyczny, najszerzej znany coctail: 2 części wytrawnego białego vermouthu marki Martini, l część ginu (wódki), wymieszać z lodem (można zakropić sokiem z cytryny i odrobiną gorzkiej. Do kieliszka wrzucić oliwkę, albo mały skrawek świeżej skórki cytrynowej. Ponieważ wytrawnego vermouthu nie można u nas dostać, klasycznym coctailem w naszych warunkach będzie: POZYTYWNY: 2 części vermouthu Gancia, 1 część jałowcówki albo myśliwskiej, sporo soku cytrynowego, wymieszać z lodem, do kieliszka pół plasterka cytryny.

 

Inny klasyczny coctail: 1 część whisky i 2 części vermouthu słodkiego, zakropić gorzką, na dno kieliszka włożyć wiśnię z syropu, z ogonkiem. W braku whisky, odpowiednikiem tego coctailu będzie: MANHATTAN Z KOŁOMYI: 1 część wytrawnej śliwowicy, 2 części słodkiego vermouthu, lód, gorzka, na dno kieliszka wiśnia z nalewki na spirytusie.

 

2 części ginu (wódki), 1 część vermouthu, 1 część soku z pomarańczy, lód.

 

Śrubociąg: trunek w Ameryce niezwykle teraz popularny: do dużej szklanki włożyć spore kawałki lodu, wlać kieliszek wódki, dopełnić sokiem z grape-fruita albo pomarańczy, ewentualnie dodać wody sodowej. [Od siebie dodam, że w latach 60.-70. taki napój nazywano "harcerzykiem"]. 

Jak widać, receptura jest  do peerelowskiej rzeczywistości dostosowana bardzo pomysłowo. Tak trzeba sobie było radzić, gdy chciało się być światowym. Dzisiaj z tym łatwiej. Można tworzyć własne kompozycje smakowo-alkoholowe, z alkoholi, jakie sobie wymarzymy, a nie jakie „rzucili” do „Delikatesów”. I tak uczyniliśmy. Wieczór nam umilił koktajl

Tequila Cointerau po naszemu

3 porcje brązowej tequili

1 porcja cointerau

sok z limonki

sok pomarańczowy

skórka starta z limonki

lód

Odciąć z wyszorowanej limonki tyle plasterków, ile szklanek. Wycisnąć z pozostałych połówek sok. Tequilę i cointreau wymieszać w shakerze z sokiem z limonki. Do wysokich szklanek włożyć po trzy kostki lodu, zalać alkoholem. Dopełnić sokiem pomarańczowym, posypać startą skórką z limonki. Szklanki przybrać pozostawionymi plasterkami.

Ja też napiszę w duchu „co w zamian”. Cointerau może zastąpić każdy likier pomarańczowy. Zamiast limonki można wziąć cytrynę. Sok pomarańczowy najlepiej świeżo wyciśnięty; my mieliśmy jednak "kartonowy", co jednak obniża jakość trunku. Oby jednak tylko takie mieć zmartwienia.

Jak na obrazku widać, podałam te koktajle z crème brûlée. Przepis można znaleźć u mnie w blogu. Osłodźmy sobie życie. A – jak pisał Stanisław Grochowiak w pięknym wierszu o śpiewach porannych (choć nasze wieczorne...) – „alkohol poza tym”.

piątek, 18 stycznia 2013
Jaja na stole. Plus brukselka

Kto żyje na tyle długo, aby pamiętać PRL, na pewno nie zapomniał poniedziałku, który był przez pewien czas urzędowo zatwierdzonym dniem bezmięsnym. Nie chodziło przy tym, aby uzdrowić społeczeństwo, spożywające za dużo mięsa. Szło o to, aby wygłodniałych ludzi pozbawić jednej w tygodniu porcji deficytowego towaru, jakim wtedy mięso było. Rzecz jasna, w domach można było gotować, co się chciało, kuchni domowych milicja nie kontrolowała. Ale sklepy mięsne były zamknięte, a dania bez mięsa przygotowywały wszystkie placówki zbiorowego żywienia. Nie tylko restauracje, ale także stołówki.

Z racji wieku, pamiętam moją cudowną stołówkę ze szkoły przy ul. Bednarskiej w Warszawie. Panie kucharki, nazywane ciociami, zupą i chlebem karmiły nie tylko tych, którzy obiady wykupili, dawały dokładki i były bardzo opiekuńcze. A jakość tego jedzenia... Wspomnienia... W domu NIC takiego nie miałam. Jedzenie stołówkowe było zaskakującą nowością, znacznie poszerzającą to, co dotąd o kuchni i smaku wiedziałam.

Jedną z moich ulubionych potraw były poniedziałkowe jaja na twardo w sosie chrzanowym. Jaj na twardo mama nam nigdy nie podawała. Były niesamowite. Sos bardzo gęsty, zdaje się składający się głównie z mąki, z delikatnym posmakiem chrzanu, miał dziwny szarawy kolor, ale... bardzo mi smakował. Podawane to było z pecyną tłuczonych ziemniaków. Bodajże do tego szła surówka z marchwi. A że obiady były jedzone z doborowym towarzystwie, smakowały niebiańsko.

No cóż, nie była to kuchnia wyrafinowana. Ale obiady bezmięsne wcale nie musiały i nie muszą takie być! Kuchnia jarska, czyli bezmięsna, ma w Polsce długą i dobrą tradycję. Może nie była bardzo popularna, ale wiele osób – niektóre ze względów zdrowotnych – ją stosowało. Książki na temat tej kuchni ukazywały się już w wieku XIX.

Oto, jak do tematu jaj podchodził redaktor kulinarny „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” podpisujący się Sc. Ko. W roku 1936, na wiosnę, ale... wiosna blisko! Dzisiaj zresztą nie jesteśmy ograniczeni – jak było przed wojną – zimowym niedoborem świeżych jaj (przechowywano je np. w wapnie; nie dawały się jeść te wapniaki!). Wtedy czekano więc na wiosnę jak na zbawienie, aby tylko kury zaczęły się nieść. Wszystko dlatego, że nie było przemysłowych ferm drobiu. Za to smak jaj był na pewno lepszy. No cóż, coś za coś. W tekście o jajach zachowuję, jak zwykle, pisownię oryginału; zwracam uwagę na piękne słownictwo autora (Kresy wschodnie?...):

 

Lekarze zalecają zupełną zmianę sposobu odżywiania się przynajmniej raz do roku. Na wiosnę sam organizm upomina się o to. Potrawy mięsne nie pociągają nas, wolelibyśmy coś lżejszego. Jarzyn świeżych mamy mało, są drogie, nie każdemu domowi dostępne. Jedzmy więc tanie obecnie jaja. Możemy je w tysiączne sposoby przyprawiać, tak, że się prędko nie uprzykrzą.

Najłatwiejszym sposobem przyrządzania jaj są gotowane na miękko lub twardo. Sposoby znane ogólnie. Dodamy tylko dla mniej obeznanych z kuchnią, że jaja gotowane na miękło wymagają trzech minut od zagotowania się wody – na twardo zaś 5 minut gotowania, następnie powinny być pozostawione w gorącej wodzie pod przykryciem dalsze 5 minut. Przed ołupaniem należy je polać zimną wodą. Poniżej podajemy inne sposoby przyrządzania jaj.

Jaja w koszulkach czyli perduty. Zagotowuje się w rondelku wodę osoloną z łyżeczką octu, następnie wpuszcza się ostrożnie jajo nadbite, otwierając je tuż nad wodą, tak, aby żółtko otoczone było białkiem, które się zaraz ścina. Po trzech minutach dziurkowaną łopatką wyjmuje się perduty na salaterkę, polewa przygotowanym gęstym sosem ostrym lub łagodnym wedle gustu i upodobania. (...)

Jaja na ryżu. Ugotowany na sypko ryż zmieszać z paru uduszonemi pieczarkami, drobno posiekanemi. Spód rondelka wylać masłem, nałożyć przygotowany ryż i poukładać na nim jaja w koszulkach. Zrobić sos beszamelowy z łyżki masła, mąki i paru łyżek mleka, podprawić go surowem żółtkiem, roztartem z łyżeczką musztardy, posolić, popieprzyć i kulać jaja po wierzchu, posypać parmezanem i zapiec w piecyku. Podaje się w tem samem naczyniu, otoczonem serwetą.

Jaja sadzone na grzankach. Usmażyć na patelece z wgłębieniami potrzebną ilość jaj. Osobno przygotować i opiec tę samą ilość grzanek wyciętych z okrągłej bułki. Usmażone jajko kładzie się na grzance, podkładając pod jajko plasterek ostrego sera. Na okrągły półmisek nakłada się w środek jakąś jarzynę np. szpinak lub sałatę z jarzyn, a dookoła układa się grzanki z jajami.

Omlet naturalny może być napełniany jarzyną, grzybami, szynką, mięsem itp. Sporządzony być musi tuż przed podaniem. Jaja na omlet powinny być doskonale ubite z dodatkiem mleka lub śmietanki, licząc łyżeczkę na każde jaje. Na płaskiej patelni rozpala się łyżeczkę masła, rozprowadza ją po całej patelni i wlewa przygotowane jaja, tyle, aby cała patelnia była dość grubo pokryta. Mięszać nie należy, tylko płaskim nożem odchylać brzegi, aby rzadkie jaja spływały pod spód omletu i równo się smażyły. Gdy omlet już z wierzchu nie jest płynny, nakłada się na środek omletu przygotowaną nadziankę, zawija obydwa przeciwległe brzegi do środka, nakrywa talerzem i odwraca patelnię przekładając w ten łatwy sposób omlet na talerz. Nie należy brać zbyt dużej patelni, gdyż środek się łatwo przypala, raczej wysmażyć kilka omletów na mniejsze. Doskonały jest taki omlet nienapełniany, tylko po wierzchu posypany kawiorem lub siekanemi sardelkami z masłem.

No więc ja usmażyłam omlet. Z jarzyną. Tą jarzyną była kapusta brukselka, typowe warzywo jesienno-zimowe. Zwykle spaprane, bo częściowo rozgotowane. Kto lubi brukselkę gotowaną, raczej niech ją gotuje na parze niż w wodzie i stara się dopilnować, aby jej nie rozgotować. A ja ją podsmażyłam. I bardzo mi zasmakowała. Na nią wylałam rozkłócone jaja. Efekt, jak widać.

 

Omlet z brukselką po mojemu

brukselka

szczypiorek, natka pietruszki lub świeże zioła

4 jaja

sól, pieprz

oliwa do smażenia (ew. z dodatkiem masła)

starty ser włoski, np. pecorino

Brukselkę przygotować: obrać z żółtych listków, odciąć miejsce u nasady, zwykle brudnawe , obmyć, osuszyć. Rozgrzać oliwę (można dodać trochę masła; samo masło się przypala), wrzucić kapustki, obracając obsmażyć. Przykryć patelnię, brukselkę poddusić. Mieszać. Gdy kapusta już mięknie, lecz pozostaje jędrna, zalać ją jajkami wymieszanymi trzepaczką lub widelcem z solą, pieprzem i zieleniną. Smażyć, jak zwykle omlet, tzn. podważając brzegi, aby masa jajeczna spływała na spód patelni. Gdy wierzch zaczyna być zestalony, posypać startym serem. Można położyć na serze kawałeczki masła i patelnię na chwilę przykryć.

czwartek, 17 stycznia 2013
Kasza a odchudzanie

Jak wiadomo, kasze są wysokokaloryczne. Zimą to bogactwo kaloriiw naszym klimacie się przydaje. Aby się dobrze czuć na mrozie i mieć siły do brnięcia przez śnieg lub błoto pośniegowe, trzeba dostarczyć organizmowi nieco dodatkowego paliwa. Oczywiście, nie oznacza to, że trzeba się objadać nieprzytomnie. Golonka z ziemniakami i kapustą z grochem to nie ta droga. Ale może właśnie kasza? I to w postaci sałatki, a więc zmieszana z warzywami lub owocami, których ilość można regulować? A gdyby ta kaszą był burgul?

Burgul gruby, a więc o dużych ziarnach, ma 479 kcal, dużo. Ale korzystny wskaźnik glikemiczny. Sporo błonnika zawsze dobrze wpływającego na trawienie (przy trzymaniu wagi to bardzo ważne!). Nieco białka. Moja propozycja na obiad dość kaloryczny, ale zarazem lekki, wygląda tak:

Sałatka zielonożółta z burgulem

burgul gruby

pomidory suszone

papryka żółta

papryczka chili zielona

cebula czosnkowa

natka lub świeże zioła (dałam szałwię, może być mięta)

oliwa lub olej spod pomidorów

Burgul ugotować wedle przepisu. Ostudzić mieszając co jakiś czas. Warzywa pokroić w drobną kosteczkę. Pomidory w paski. Zioła porwać na drobne kawałki (można użyć samych listków, ale ja daję i łodygi). Wymieszać warzywa z kaszą, a następnie z oliwą lub olejem.

To wszystko. Gdy kaszę mamy wcześniej ugotowaną (np. z obiadu sprzed dnia, dwóch, oczywiście trzymaną w lodówce), przygotowanie sałatki trwa pięć minut. Nie podaję proporcji, zależą od ilości burgulu oraz od naszych upodobań (czy liczymy węglowodany, czy nie? Patrz niżej). Do sałatki można wkroić świeży ogórek lub/i pomidory, wtedy będzie przypominała sałatkę najczęściej przyrządzaną u nas z drobnego kuskusu: tabuleh.

Gdy chcemy bardziej się nasycić, możemy do niej podać stylowe pieczywo, chlebki pita. Jest ich coraz większy wybór (w niektórych sklepach z pieczywem, ale głównie w hipermarketach), są coraz smaczniejsze.

A na koniec coś dla niestrudzenie się odchudzających. Informacja z roku 1962 z tygodnika „Przekrój”. Jak zwykle, trzymał rękę na pulsie różnych nowinek pojawiających się „na Zachodzie”. Dzięki „P” obywatele PRL-u, żyjąc w zaścianku (jak był ciasny, uzmysłowił rok 1989), czuli się mieszkańcami świata. Także w dziedzinie odchudzania, które monitorował przekrojowy Kamyczek, czyli red. Janina Ipohorska:

 

Od wielu tygodni na liście amerykańskich bestsellerów znajduje się książka dietetyka dr Hermana Tallera „Kalorie się nie liczą”. Podtytuł brzmi: „Niezwykłe lecz prawdziwe – żeby być szczupłym trzeba jeść dużo tłuszczów”. Książka, doskonale napisana i skonstruowana niczym powieść kryminalna, odsłania na końcu sekret diety. Nie różni się ona wiele od klasycznych diet odchudzających – tyle, że Taller kładzie szczególny nacisk na unikanie węglowodanów a pozwala jeść stosunkowo dużo tłuszczów, które przy braku węglowodanów w jadłospisie spalają się w organizmie szybko i nie tuczą.

Co stanowi jednak największą sensację dla Amerykanów, przyzwyczajonych od dawna do precyzyjnego wyliczania wartości kalorycznej każdej potrawy i rachowania, czy mieści się ona w przepisanej na dzień kwocie – to fakt, że dieta Tallera obywa się bez tych rachunków!

sobota, 12 stycznia 2013
Do poczytania, przy śledziku

Kto dziś chodzi „na śledzika”? Może ci, którzy odwiedzają knajpki podobne do słynnych „Przekąsek Zakąsek” przy Krakowskim Przedmieściu. Ale takiego śledzika można sobie i w domu przygotować   Dzwonko śledzia z jednym kieliszkiem zmrożonej czystej wódki powrót do domu potrafi uczynić atrakcją dnia i skutecznie zetrzeć zmęczenie dniem pracy, zakupami lub walką z urzędami.

Takiego śledzika w oleju – dodałam do jego marynowania, obok cebuli, majeranek i igiełki rozmarynu – podałam z połówką marynowanej gruszki (Bożenko, to z tych, które przytargałaś ze swojego sadu, są znakomite!) i razowym chlebem. I z kieliszkiem, o którym napisałam wyżej.

Po takim wzmocnieniu organizmu przytaczam coś do sobotniej lektury parakulinarnej. Pierwszy numer „Przekroju” ukazał się 15 kwietnia 1945, w Krakowie oczywiście. Od razu ciekawy! A przecież trwała jeszcze wojna! Życie kulturalne i literackie Krakowa budowano w biegu, rozwijało się piorunem. Za sprawą „tubylców”, ale i przyjezdnych. Obok tych, którzy przyszli w mundurach „Kościuszkowców”, obecni byli różni uchodźcy, którzy w Krakowie znaleźli przytulisko. Była wśród nich liczna grupa warszawiaków, wypędzonych ze stolicy po powstaniu. Należał do nich Czesław Miłosz. W początkach „P” publikował różne teksty, także okupacyjne wiersze, ale zaczął od felietonu. Nadano mu tytuł, jaki widać niżej, był bowiem drukowany czerwoną farbą (nawiasem, mało czytelną na papierze ówczesnej jakości...). Chyba miał ten felieton prowadzić na stałe, jednak po dwóch przejął go, wraz z nazwą, co rzadko się zdarza, Stanisław Dygat. W tym drugim felietonie Miłosz wyraził swoją dezaprobatę dla kształtu, jaki zaczęło przyjmować ówczesne życie literackie, zajęte sobą (Dygat, Kott, kto to jest... – w tym duchu pisał jadowicie), może więc z tego powodu współpraca się rozluźniła?... Nie wyjaśnimy tego zapewne. Sięgnijmy więc do felietonu Czesława Miłosza z numeru inaugurującego wydawanie tygodnika, który w historii polskiej prasy zapisał się – jak się okazało – złotymi zgłoskami. Miłosz opisuje pewne zjawiska pookupacyjnej mentalności rodaków, do której należało wysokie spożycie tego, co wyżej zalecałam podać do śledzia. Choć felieton jest głębszy; może i nam da okazję do zastanowienia się nad zawiłościami polskiej duszy, stanu umysłów i serc.

 

Nie lubię stylu życia, który polega na zaczynaniu i kończeniu każdej sprawy wódką, na opowiadaniu pieprznych dowcipów i grze w karty przez długie godziny, a niekiedy i całe noce. Nie lubię – i mam poważne po temu powody. Przez wiele lat koło mnie, koło każdego mieszkańca sławetnej Generalnej Guberni stała śmierć, a niezbyt licuje z godnością. człowieka wyłgiwać się z tej ostatecznej sprawy przy pomocy środków, dających ogłupienie i zapomnienie. Być może jestem w tej mojej niechęci osamotniony. Widziałem dokoła siebie mnóstwo ludzi, którzy zalewali się, rechotali, bredzili, wykrzykiwali „szlem bez atu” i w stanie tego zalania, bredzenia i rechotania odpływali do obozów, do komór gazowych i pod mur jakiejś odrapanej kamienicy. Widziałem też mnóstwo ludzi, którzy trafiali tam właśnie dzięki zalaniu, rechotaniu i nieodpowiedzialnemu bredzeniu.

A dzisiaj widzę mnóstwo ludzi, którzy dalej robią to samo, przypuszczając, że jeżeli udało się im ujść cało, to tylko dzięki stanowi maligny, w którym przeżyli tę wojnę, bo los specjalną opieką otacza pijaków i obwiesiów. Należy się obawiać, że mając zadawnione tradycje picia, bredzenia i rechotania, przeszedłszy przez wielką szkołę niemiecką bimbru i propagandy – staniemy się narodem, który mrowi się na zgliszczach miast i wsi, coś tam popuka i naprawi, a każdą wolną chwilę będzie spędzać na gruzach z kieliszkiem i kartami w ręku. Narodem, który przyzwyczai się mieć rumowiska i zniszczenie jako tło swoich zabaw – bo przecież i na rumowisku można żyć i to żyć wesoło.

Nie jestem abstynentem i nie wylewam za kołnierz. Tak się jednak złożyło, że od chwili, gdy ostatni żołnierz niemiecki opuścił Warszawę i Kraków, nie byłem ani razu pijany. Po prostu nie ma czasu. Życie jest krótkie, a pracy wiele. Nie chcę czerpać z tego chluby. Może to być zwyczajny przypadek i brak okazji. Faktem jest jednak, że im świat jest ciekawszy, tym mniej ma się ochoty do bredzenia i rechotania. Czynią to przede wszystkim ludzie, dla których świat przedstawia się ponuro i beznadziejnie. [...]

Na pewno docenia się u nas znaczenie teatru, kina i wszelkiego rodzaju imprez publicznych. A jednak – trzeba to powiedzieć: jasno i wyraźnie – rozrywka, która ograniczona jest miejscem i czasem nie jest tą rozrywką, której najwięcej potrzeba. W chodzi się na salę i wychodzi z sali, wraca się do domu. Prawdziwa rozrywka – to taka, która łączy troje czy czworo ludzi w domowych ścianach, która jest stałym elementem pracy, myśli i rozmowy. Amatorskie zespoły teatralne. Książka. Piękno w szczegółach codziennego życia – w stroju, w meblach, w filiżankach, z których się pije ranną kawę. Wymiana pomysłów, ścieranie się zdań na tematy oderwane. To wszystko nie jest luksus, to wszystko da się osiągnąć tanimi środkami.

W Polsce jest wielu mimowolnych sprzymierzeńców picia, bredzenia i rechotania. Należą do nich ci wszyscy, którzy nie chcą, aby ukazywało się dużo i to różnorodnych, ciekawych, porywających książek. Ci wszyscy, którzy na piękno mody, fryzury, strojów kobiecych [dodajmy: i sztuki kulinarnej, przyp. AK] patrzą jak na rzecz podejrzaną. Należą tu redaktorzy, którzy ucinają zabawne i pasjonujące czytelnika dyskusje – w imię surowości i powagi. Należą tu ludzie teatru, którzy nie rozumieją znaczenia, jakie ma dla robotników przygotowanie i zagranie sztuki własnymi siłami. Należą wszyscy, którzy mówią: na to jeszcze nie czas. Ale na picie, bredzenie i rechotanie – czas.

 Od nieco innej strony na podobny temat pookupacyjnych realiów wypowiedział się słowem wierszowanym inny uciekinier warszawski, satyryk, znany już przed wojną m.in. z Szopek pisanych wespół ze Światopełkiem Karpińskim, ale także z prowadzonego razem z nim wybitnie zabawowego stylu życia. W myśl dewizy Beaumarchaise’go która widniała obok winiety „Cyrulika Warszawskiego”: „Śmiejmy się! Kto wie, czy świat potrwa jeszcze trzy tygodnie”. Słowa były prorocze. Taka Warszawa, jaką znali, zniknęła z powierzchni ziemi. Trzeba się było przystosowywać  do zupełnie innej rzeczywistości. Pisał o tym Miłosz, ale i Minkiewicz, w charakterystycznym dla siebie stylu „knajpianym” (widać głęboką znajomość realiów) wyśmiewając dętą mowę. A my, czy my jej aby nie znamy i nie spotykamy? Wiersz z lipca roku 1945.

 

Kelnerka w knajpie „Gdynia”
Podając stek wieprzowy,
Powiada, że „pracuje
Dla celów odbudowy”

 Pan obywatel Kufel,
Właściciel knajpy „Gdynia”
Też twierdzi, że się „Sprawie”
„Zasłuża” i „przyczynia”.

 Swą charakterystykę
Ubiera w skromne słówka:
O sobie – że „inicjator”,
O knajpie, że „placówka".

 Dostawca knajpy „Gdyni”,
ćmiąc papierosa „Wolność”,
Do wzniosłych powiedzonek
Objawia również zdolność:

 On „handel uaktywnia
Przez trud i znój codzienny,
Czym wnosi w młode państwo
Wkład skromny, ale cenny”...

 Gość stały knajpy „Gdynia”
Też z patrioty ma cóś,
Bo w kinie był „Ojczyzna”
Na polskim filmie „Wacuś”.

 Rozbrzmiewa tak po kraju
Podniosłych słów symfonia:
Co kino, to „Ojczyzna”,
Co dancing, to „Polonia”.

 Odświętne wyrażenia
W powszechną wchodzą mowę –
Prywatne całkiem sprawy,
Lecz słowa – „narrrrrodowe”.

Typowi typ się zwierza,
O mało przy tym nie łka,
Że jego „cicha praca
To cenna jest cegiełka”.

Bynajmniej nie cegiełkę,
Lecz cegłę wziąć wartoby
I słowa bez pokrycia
Z niejednej wybić głowy!...

Na koniec akcent naprawdę mocno kulinarny. Rzecz jasna w Przekrojowym, charakterystycznym stylu purnonsensu. Menu z jubileuszowego obiadu, wydanego z okazji ukazania się 25. numeru tygodnika, który bawił ucząc i na odwrót:

 

Jeśli chodzi o spis potraw czyli t. zw. „Menu” wyglądało ono następująco:

Krupnik demokratyczny na rosole.
Garb w Kalarecie.
Szwedo po polsku.
Błędy korektorskie, sos "mauvaise” [czyli „zły, kiepski”]
Ragu z cielęcych mleczek i salsefia.
Ozór na dziko, krem waniliowy.
Kawa.
Likier.
Owoce sześciomiesięcznej pracy redakcji.
Sery.
Śledzie marynowane.

Jan Szwedo był redakcyjnym fotografem „P", karierę rozpoczął przed wojną w krakowskim „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”. Co to mleczko cielęce (nie nabiał!), przysmak kuchni francuskiej, kiedyś może opiszę. A bez śledzia, jak widać, ani rusz. W każdej rzeczywistości.

08:53, alina.kwapisz
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 stycznia 2013
Owocowy, słodki, zamrożony

Są takie dania, do których się przymierzam od długiego czasu. Gdy nadejdzie finalizacja tych przymierzań, jestem bardzo zadowolona. Kolejna pozycja kulinarna zajęta, kolejny przepis odfajkowany. Zabrałam się tym razem za deser, który kiedyś, zwłaszcza w zamożnej kuchni dziewiętnastowiecznej, był słodkim przerywnikiem między posiłkami, zwykle mięsnymi. Miał odświeżać kubki smakowe, podbudzać apetyt (po czwartej lub piątej potrawie było to konieczne!). To sorbet. Jaką miał historię?

Sorbety to właściwie pierwsze desery mrożone. Wymyślone prawdopodobnie przez Chińczyków, u których podpatrzyli je Arabowie, a do Włoch sprowadzili tamtejsi kupcy. Inni twierdzą, że są tym samym, co lody spożywane przy ucztach przez starożytnych Rzymian. Sam włoski wyraz sorbetto pochodzi jednak od tureckiego szorbet i arabskiego szarab, oznaczającego napój, tak gdzieś wyczytałam. Sorbety składały się bowiem z owoców lub ich soków, miodu, owocowych, kwiatowych lub korzennych zapachów i... śniegu. W kuchni wieku XIX, gdy wystawne obiady były całym ceremoniałem i składały się z dań kilku lub nawet kilkunastu dań, sorbety i poncze podawało się po pieczeni, przed pieczonym drobiem. Jako entremets nie zawierające ani tłuszczu, ani żółtek, czyli lekki przerywnik.

Podstawowym składnikiem sorbetu były soki lub przeciery owocowe, wino lub inny alkohol aromatyczny. Podawano je w małych szklaneczkach lub pucharkach, niekiedy zakropione alkoholem dobranym do rodzaju owoców. Marta Norkowska wyjaśnia: „Poncze i sorbety powinny być mniej zamrożone czyli o połowę rzadsze od lodów – sorbety nawet rzadsze od ponczów”. Z kolei Maria Monatowa precyzuje: „Sorbety mrożone są to lody rozrobione z winem szampańskim lub likierem, które się podają w małych szklaneczkach z uszkami przed pieczystem przy wystawnych śniadaniach i obiadach”.

Sorbet np. ananasowy wg ówczesnych recept uzyskamy wlewając do ananasowych lodów wino szampańskie i zamrażając lekko. Popularne były także niewiele się od nich różniące zamrożone poncze: poncz rzymski to były lody cytrynowe wymieszane z arakiem i pianą z białek zaparzoną syropem; poncz imperial – zamiast araku mieszało się lody z winem szampańskim; poncz royal – na litr lodów ananasowych szła szklanka wina musującego i po kieliszku araku i likieru Maraschino; punch concombre, czyli ogórkowy – bardzo oryginalny: utarte świeże ogórki (bez pestek) łączyło się z lodami cytrynowymi i białym winem.

Zupełnie inny sorbet, wcale nie wykwintny, ale bardzo sympatyczny, opisuje „Kucharz warszawski”, wyd. przed I wojną:

Sorbet malinowy lub poziomkowy

Funt surowego malinowego lub poziomkowego soku wlać w rądel [taka była wtedy pisownia, zachowuję ją, poprawiam tym razem interpunkcję], dodać 3 funty tłuczonego cukru i postawić na wolnym ogniu, aby się rozpuściło. Gdy to nastąpi, postawić na mocnym ogniu i zagotować parę razy, następnie odstawić, wlać w donicę i ucierać wałkiem aż ostygnie i zbieleje, wtedy ułożyć w słój i zachować, używając do wody. Sorbet w wodzie się nie rozpuszcza, lecz bierze się do ust po trochu wodą popijając.

Taki trochę sorbet dla ubogich, a raczej nawet landrynki. Podobnie autor („Kucharz warszawski” nie jest podpisany) zaleca przyrządzić sorbet cytrynowy. Oba są podane nie przy deserach, ale przy przepisach na soki.

Taki chyba sorbet opisuje ciekawa informacja zamieszczona latem roku 1886 w „Kurierze Warszawskim”: Sorbety. W uzupełnieniu poprzednio podanych wiadomości, donosimy, że p. Wincenty Sowiński, syn Jana, profesora w Krzemieńcu, rozwinął już na dobre fabrykację sorbetów. Jest to napój arabski używany także w północnej Afryce i w Turcji, którym tam zwykle częstują gości. Wkrótce p. Sowiński przystąpi do produkowania „Halwy” i „Rahat-Łukumu”, których wyrobu nauczył się podczas długiego pobytu na Multanach i Wołoszczyźnie. Rodowód arabski sorbetów potwierdzony.

Ale sięgnijmy do przepisu na sorbet, jaki znamy dzisiaj (można kupić gotowe). Znalazłam go np. u Alicji B. Toklas w jej „Książce kucharskiej”. Robiła sorbet tak (moje tłumaczenie):

Sorbet owocowy

Jedną kwartę (950 ml) purée z owoców, 1 filiżankę (250 ml) cukru pudru wymieszać i w foremce włożyć do zamrażalnika. Kiedy zacznie się zestalać, trzeba ją mieszać widelcem. Ubijanie nie jest konieczne. Dwadzieścia minut później, zmieszać ponownie widelcem. Po półtorej godzinie, gdy wystarczająco się zamrozi, wyłożyć dużą łyżką do ochłodzonej salaterki kryształowej i udekorować 1 pintą (570 ml) bitej śmietany, wyciśniętej dekoracyjnie przez szprycę.

 

Sympatyczny przepis, ale ja skorzystałam z jeszcze innego, który znalazłam w prezencie gwiazdkowym opasłej i eleganckiej „Kuchni włoskiej”. Podaję oryginalny przepis:

Sorbetto di mandarino

4 dojrzałe mandarynki

1 pomarańcza

200 g bitej śmietany

150 g cukru

Przygotować syrop, gotując w garnku 250 ml wody z cukrem przez 10 minut. Kiedy jest jeszcze gorący, dodać tartą skórkę pomarańczową i ostudzić.

Wycisnąć sok z mandarynek i z połówki pomarańczy, zbierając go do jednej filiżanki; dodać sok do schłodzonego syropu.

Wymieszać starannie, dodać bitą śmietanę i przełożyć masę do maszynki do lodów, włączając ją, aż do otrzymania pożądanej konsystencji.

Jeśli korzysta się z zamrażalnika, należy przełożyć masę do schłodzonego pojemnika na lód i mieszać ją co 30 minut, aż do momentu, gdy sorbet osiągnie właściwa konsystencję.

Korzystałam z zamrażalnika i mieszałam co jakiś czas sorbet za radą Alicji B. Toklas. Do mojego sorbetu wzięłam: trzy mandarynki (z nich otarłam skórkę) i jedną limonkę. Śmietany bitej mniej. Dodałam także ziarenka wanilii, nożem otarte z jej laski. Jak na zdjęciu.

 

No i najważniejsza zmiana: nie wyciskałam soku, lecz zmiksowałam mandarynki (obrane z białej skóki; bez pestek), dodając sok tylko z limonki. Chętnie przybrałabym mój sorbet świeżym listkiem melisy lub mięty, ale go nie miałam. Dlatego podałam do niego kieliszek mocnego likieru anyżowego. Kto chce, może korzystać z rady Alicji B. i przybrać sorbet bitą śmietaną. Ale nie jest to potrzebne. Przekonałam się, że sorbet robi się banalnie prosto. To świetny deser, który na pewno się spodoba gościom! Niskokaloryczny, z owoców, można go podawać dzieciom. No i ładnie wygląda.

wtorek, 08 stycznia 2013
Z podróży na Wschód

Ten wpis zamierzałam zamieścić w Święto Trzech Króli, ale ponieważ miałam intensywną pracę – nie dałam rady. Dziś pracy nadal nie brakuje, ale ponieważ czekam na dalsze jej etapy, mogę sięgnąć do bardzo ciekawego tekstu, który znalazłam w tygodniku „Bluszcz” z roku 1937.

Otóż opis podróży, z podtytułem: Urywek z „Pamiętnika podróży na Wschód”, zamieściła tam Izabela wówczas Gelbard, nam znana jako Izabela Czajka-Stachowicz. Barwna postać warszawskiego świata przed-, ale i powojennego. Czytałam jej książki jako dziewczynka, śmiejąc się przy nich do bólów brzucha i zastanawiając, ile w nich prawdy. To między innymi ona nauczyła mnie kochać przedwojenny świat moich rodziców. Książki były pisane jako autobiografie, ale fantastyczne, odzwierciedlające szaloną osobowość autorki. Była przed wojną muzą środowisk artystycznych, siadywała w kawiarni przy słynnym stoliku Gombrowicza, opisał ją Witkiewicz w jednej z powieści oraz Zbigniew Uniłowski – jako wampa – w budzącej wiele kontrowersji powieści o grupie młodych poetów o znamiennym tytule „Wspólny pokój” (nawiasem, mieścił się przy ul. Dobrej na Powiślu). Ta szalona osobowość być może ocaliła jej życie podczas okupacji, gdy wydostała się z getta; jak i pewien kowal, któremu zawdzięczała nazwisko Czajka, po wojnie przyjęte jako oficjalne – uhonorowany nawet tytułem jednej z powieści „Uratował mnie kowal”.

Ale na razie jest rok 1937. Izabela podróżuje na Bliski Wschód, do Palestyny. I opisuje tę podróż w „Bluszczu” pod pseudonimem Iza Bell. Oto fragmenty jej reportażu:

„Druga w nocy wybiła, gdy wróciłam do mego pokoju w hotelu. Leżąc w łóżku, uświadomiłam sobie, że przecież przez cały dzień – na dnie świadomości tliło się ciągle, niewypełnione oczekiwanie jutra, – tak jutro, jutro pojadę do Betlehem. ... Dlaczego nagle zapachniało żywicą, świerkiem i jabłkami? (...)

[Rano] Konsul rumuński już czeka na mnie w swojej pięknej maszynie, którą pojedziemy do Betlehem. (...) Dzień jest wyjątkowo radosny – upał tak okrutny – hamsin nie wieje – jedziemy wśród gór piękną asfaltową szosą, która w żarzącym się blasku słońca wydaje się biała, jak ta ze snu, tylko że ta nie od śniegu biała, ale od żaru słonecznego. (...) W tym pejzażu [pustym] na pół godziny przed Betlehem, widok pasterza z baranem staje się tak silnym doznaniem, że serce w piersiach nagle być przestaje. Przecież to zupełnie tak, jak wtedy... jak przed dwudziestu wiekami. Barany skubią nędzne źdźbła – pasterz w białych szatach, na głowie chusta biała, w ręku kij długi o zakrzywionym końcu – za nim u wzgórza las dziwny. I znowu tak, jak w Nazarecie drugi raz w tej najcudowniejszej mojej podróży straciłam poczucie czasu... Biblia ożyła (...). Czytałam znowu Ewangelię, każde słowo chwytało za gardło z siła prawdy: (Łuk. II w). Szedł też i Józef od Galilei z miasta Nazaretu do Żydowskiej Ziemi – do miasta Dawidowego, które zowią Betlehem. Pismo poświadczyło o prawdzie tego, co widziały oczy – niebo, palmy przy drodze – pasterz z trzodą – szare mury miasta, do którego się zbliżaliśmy – świadczyły o prawdzie Pisma”.

Taki obraz widziała Izabela na dwa lata przed okrucieństwami wykwitu europejskiej cywilizacji. Moim marzeniem jest podążenie jej śladami. Postać Izabeli przypomniano w wydanej niedawno biografii. Mam do niej wiele zastrzeżeń, wartość ma jedną: przypomina tę żywiołową, niezwykłą kobietę.

Lecz wróćmy na ziemię, czyli na posadzkę mojego bloga kulinarnego. Co Izabela mogła jeść w Palestynie? Oczywiście wspaniałe owoce. Palestyńskie pomarańcze i grefpfruty. Ale i figi. Jak je opisywano przed wojną, można sprawdzić w przedwojennym „Ilustrowanym Kuryerze Codziennym”. Tekst, jak zwykle, w pisowni oryginału, podpisany inicjałami B. Bmg.:

 

„Tak powszechnie znane figi są nietylko pożywieniem, lecz także używką i nawet środkiem leczniczym. Jako środek leczniczy służą pokrajane i w mleku ugotowane figi, które się przykłada na wrzody, by prędzej naciągły, odwarem z nich płócze się [tak] bolące gardło, figi jedzone na surowo lub też w formie syropu, leczą niektóre przypadłości żołądkowe.

Pod względem zawartości cukru przewyższają figi wszystkie inna owoce. Słońce południa grzeje mocniej i wytrwałej, niż w naszych, tak ubogich w słońce szerokościach geograficznych, Figi jeszcze dalej na południu rosnące daktyle i rodzynki mają 50–60% cukru, figi niekiedy 70%. Często krystalizuje się cukier fig jako mączny, biały osad, często jednak są roztocze i pleśń, albo w celu większej trwałości posypana mąka kasztanowa, przyczyną owej białej powłoki. W świeżym stanie zawiera figa około 70% wody, w suszonym tylko 28%. Szczególnie wartościową czyni ją zawartość 3 do 4% białka i 1 do 2% tłuszczu; zawiera zatem wszystkie trzy główne części składowe naszego pożywienia. Dlatego nie powinniśmy się dziwić że żebracy i „słodcy próżniacy” krajów, leżących nad morzem Śródziemnym, zadawalniają się [tak mówiono] kilkoma figami jako codziennem pożywieniem. Figi są więc 3 razy tak pożywne, jak chleb.

W starożytności uchodziły figi za ważne pożywienie ludu; w czasie nieurodzajów i drożyzny był n. p. w Atenach, zakazany wywóz fig. Nad przestrzeganiem tego rozporządzenia czuwali urzędnicy nadzorujący, tak zwani „sykofanci“, nie cieszyli się oni dobrą sławą, gdyż słowo „sykofant“ oznaczało tyle, co denuncja. U Kabylów Afryki Północnej są figi i dzisiaj jeszcze nieodzownem i najważniejszem daniem każdego posiłku. Ulubionym przedmiotem handlu są chleby i sery figowe, ysyłane w najodleglejsze krańce Sahary – są to tłoczone w formie bochenków i serów figi z korzeniami i ziołami; wytwarza je także Hiszpanja i Grecja. Uprawa fig – dzika jej odmiana – była rozpowszechnioną już w zamierzchłej przeszłości na zachodniem wybrzeżu morza Śródziemnego i pochodzi ze Wschodu.

Starożytność jej uprawy udowadniają staroegipskie pisma z czasów XII dynastji, podanie o Romulusie i Remusie, których wilczyca karmiła pod figowem drzewem, a wkońcu biblja w opowiadaniu o pierworodnym grzechu. Dzisiaj uprawiają powszechnie figi w Ameryce północnej i południowej i w Australji.

W obecnym handlu przychodzą do nas tanie gatunki fig – figa jest bowiem, jak wszystkie rośliny hodowane, bardzo rozmaitą – w workach 30-kilowych, lepsze we wiankach, szczególniej o grubej skórce, trwałe, małe greckie figi – delikatniejsze odmiany w koszykach, n. p. włoskie figi koszykowe – bardzo słodkie, małe, ale nie trwałe trjesteńskie w beczkach. Tyrolskie figi – już w południowych krajach alpejskich rośnie figa na wolności – są pakowane w rozmarynowe i wawrzynowe liście; najlepszy rodzaj, mianowicie smyrneńskie figi, są wysyłane w okrągłych, różnej wielkości, pudełkach wykładanych również wawrzynowemi liśćmi. Hiszpańskie figi z Sevilli i Malagi są wysyłane w koszach i skrzyniach dziesięciokilowych, najwięcej do Anglji.

Figi – co również można zauważyć i u [!] wszystkich innych owocach [!] – przy zrywaniu, pakowaniu, wysyłce przechodzą przez tyło rąk wątpliwej czystości, nadto opakowanie może być rozmaicie zanieczyszczone – należy je przeto ze względów estetycznych, a bardziej jeszcze higienicznych przed spożyciem najstaranniej opłókać”.

Opis pakowania fig w handlu – jaka rozmaitość, dziś jej nie osiągnęliśmy! – jest bardzo ciekawy dla znajomości realiów przedwojennego życia. Historyczne i żywieniowe wiadomości – pouczające i dla nas. Jak i końcowa uwaga higieniczna.

A co można z fig zrobić? Oto przepis z „Bluszczu" z roku 1938. Mam szczerą ochotę go wypróbować, ale czasu mi brakuje. Gdy zakończę prace terminowe, dołączę zdjęcie. Na razie tylko przepis:

 

poniedziałek, 31 grudnia 2012
Niezwykłość w sylwestrowym bufecie

Raz w roku można odejść od dobrze znanych kotletów z kapustą lub ananasem, kasz lub frytek, spaghetti po bolońsku, sałatki majonezowej i śledzia marynowanego. Nawet od krewetek. Sięgnijmy po coś naprawdę oryginalnego. Może to być kawior (nawet jeżeli nie jest z jesiotra i jest zwykłą ikrą...), mogą być przegrzebki (bardzo je lubię) lub mule (jak wyżej; zabawna propozycja na Sylwestra we dwoje), mogą być kalmary lub nawet ośmiornica (wszystko do kupienia!). A może ostrygi? Ale ja sięgam po coś jeszcze bardziej dla naszych podniebień szczególnego. Po ślimaki.

Pierwszy raz zetknęłam się z nimi, gdy znaleźliśmy się w Ostendzie i z restauracyjnej karty przyszło nam zamawiać potrawy o nazwach niezrozumiałych – wtedy, a był początek lat 90. XX wieku, jedna z moich pierwszych Podróży ku Cywilizacji z paszportem wyjętym po prostu z szuflady; nawiasem, jak te fakty powszedniały, czego wielu narzekaczy nie dostrzega...

Jedno z nas zamówiło „escargots”. Było tego 12 sztuk. Domysłów było co niemiara. No i okazało się, że to ślimaki. Były znakomite: po burgundzku, z czosnkiem, podane w specjalnym talerzu z dwunastoma wgłębieniami.

Potem takie ślimaki, tyle że podane w ich skorupkach, jedliśmy na Ursynowie, u naszych przyjaciół. Były zebrane w podwarszawskim ogrodzie, oczyszczone, przyrządzone zgodnie ze sztuką (opisy można znaleźć w dawnych polskich książkach kucharskich). Bo znano je w Polsce już w wieku XIX.

Autor „Spiżarni wiejskiej obywatelskiej” J. Dabkiewicz z lat 30. XIX wieku (z Wilna) radzi je zbierać „na początku jesieni, kiedy się białą zasklepiają skorupą, i na pulchnej ziemi pod liściem obierają sobie zimowe legowisko. Odgartując liść grablami, zbieraj ślimaki, i w jednem obranem na to miejscu wsadzaj je do ziemi w takiej pozycyi, w jakiej w niej siedziały, przykryj z lekka liściem, i broną lub czemkolwiek naciśni. W potrzebie odrzuć to wszystko, wydobądź ślimaków ile trzeba z częścią zmarzłej ziemi, położ w ciepłym sklepie, albo włoż do zimnej wody dla wydobycia ich do gotowania”. Tak przechowywano u nas ślimaki za czasów Mickiewicza. Brrr, prawda?

Z końcem wieku dziewiętnastego też o nich nie zapominano. Jak je gotować, podawała np. Maria Monatowa:

Ślimaki nadziewane

Kupić na targu specjalny gatunek jadalnych ślimaków. Wrzucić je do gorącej posolonej wody, a gdy ślimaki wyjdą ze skorup, wybrać wszystkie muszelki, ślimaki zaś, dodawszy trochę cebuli, kilka pieczarek, pół łyżki masła dusić pod nakryciem przez pół godziny. Potem wyrzucić na stolnicę, usiekać drobno, dodać bułkę namoczoną w mleku i dobrze wyciśniętą, dwa całe jaja, trochę surowego masła, szczyptę soli, pieprzu i gałka muszkatołowej [poprawiłam autorkę, która pisała: „muszkatułowej”], wymieszać razem, napełniać tym farszem muszelki ze ślimaków, polać każdą masłem z przyrumienioną bułeczką,  ułożyć na półmisku  i wstawić na 10 minut do pieca.

 

Oryginalny przepis na ślimaki po burgundzku – a jest to chyba najbardziej znany sposób ich podawania – zakłada gotowanie dłuższe, trwające nawet do trzech godzin, w wodzie osolonej i aromatyzowanej warzywami oraz ziołami; cebula, marchewka i klasyczny bouquet garni wystarczą. Ugotowane ślimaki studzi się w wywarze, a w tym czasie przygotowuje specjalne masło: roztarte z czosnkiem, cebulą i natką pietruszki oraz solą i pieprzem. Dobrze wymyte skorupki – a nawet obgotowane w wodzie z sodką – nadziewa się najpierw odrobiną masła, potem wkłada się ślimaka, a na wierzch znów masło. Zasklepione można skropić białym winem. Zapieka się je krótko i podaje gorące. Tak to wygląda.

Jeżeli jesteśmy amatorami ślimaków, powinniśmy się zaopatrzyć w naczynia umożliwiające ich jedzenie. Są to specjalne eskargotierki (właśnie te talerze z wgłębieniami) oraz szczypczyki i widelczyki z dwoma zębami. Ślimaki można przyrządzać od razu w tych eskargotierkach, w które wkłada się albo bezpośrednio farsz, albo skorupki ślimaków. Na jedną porcję liczy się dwanaście sztuk. Pasuje pszenne pieczywo i dobre białe wino, podane jak należy, schłodzone.

Tajemnicą dla mnie pozostanie, dlaczego ślimaków nie znała Lucyna Ćwierczakiewiczowa. W roku 1876 wystosowała bowiem apel, zachęcający do ich jedzenia. Pisała tak:

 

Handel ślimakami jadalnemi dochodzi we Francyi rocznie do wartości 1,200,000 franków, a spożywanie ich w samym Paryżu stało się tak rozpowszechnione, że myślą tam o nadano im na targach taksy, jak dla innych tego rodzaju towarów. Przysmak ten znany jest od dawnych czasów. Starożytni tak wybredni w wyszukanych potrawach mieścili go obok ostryg jeziora Lucrin i kosztownych muren sycylijskich. Pliniusz wspomina o przemysłowcu, który wynalazł sztukę tuczenia ślimaków i doprowadzenia ich do nadzwyczajnych rozmiarów. Petroniusz głosi ich przymioty kuchenne, opisując biesiadę u Trimalciona [tak!]. Makrobiusz opiewa ich doskonałość, z powodu uczty ofiarowanèj dla westalek rzymskich przez Lucullusa. Horacy i Martial poetycznie opisują ślimaki, a Apiciusz zupełnie już utwierdza ich sławę w swem dziele: „Kucharz miejski” (de Recoguinaria).

W Paryżu najwięcèj są cenione ślimaki z Burgundyi. Czy i u nas nie możnaby [ortografia oryginału] wprowadzić tego posilnego niezmiernie pożywienia, gdy naśladujemy tak chętnie Francyję w mnièj pożytecznych zwyczajach kulinarnych?

Nie sądzę, aby ślimaki stały się powszednim jedzeniem Polaka (Francuz chyba jednak też ich nie je codziennie). Ale raz na rok... przy specjalnej okazji. Na przykład powitania Nowego Roku. O tej porze roku dostępne są mrożone i w puszkach (i taką mam, dziękuję, Szymonie!). Przyrządzę je wieczorem. Niestety, nie mam do nich muszli. Zapiekam je więc tylko ze znaczną ilością czosnku oraz natki pietruszki, noi i masła. Na koniec może pójdzie kołderka z bułki tartej. Chyba warto do tak mocnych w smaku ślimaków podać jednak jakiegoś czerwonego burgunda, a nie wino białe. Choćby z racji tego czosnku. Białe będzie wino musujące, alzackie. Ale to już do deseru i do powitania nowego roku.

Aha, a do ślimaków podam ostre sosy z Jamajki. Są znakomite, każdy o innym skau i innej mocy.

Aby wprowadzić w nastrój tej szczególnej nocy, przytoczę stosowny wiersz z „Ilustrowanego Kuryera Codziennego” z 31 grudnia roku 1926. Wierzono wtedy jeszcze w Sylwestra i w Karnawał, były jeszcze prawdziwe bale. Wierszyk podpisują inicjały kr.:

Sylwester

Noc szalona, noc Sylwestra,
Tańczą pary, gra orkiestra,
Coraz gwarniej, coraz ludniej;
Cała sala huczy, dudni...
Wśród zabawy, tańca, szału.
Wkracza Książę Karnawału
Pijąc płynem, co czcił Noe,
Sezonowe swe „Evoe!”.

Chyba dzisiaj nadal jeszcze wiemy, kim był Noe i jaki pił napój... A „evoe” (po grecku „euoi”, poprawna forma łacińska „euhoe”) to okrzyk wznoszony podczas Bachanaliów przez bachantki. W duchu szalonej zabawy. No, nie wiem, czy wszyscy akurat jej potrzebujemy. Komu potrzeba - takiej życzę.

sobota, 29 grudnia 2012
Przed Sylwestrem: próba koktajlowa

W roku 1957 Polska nie była krajem, w którym by – powszechnie – prowadzono eleganckie i wyrafinowane życie towarzyskie. Także, a może zwłaszcza, w konkurencji: picie alkoholu. Walkę z pijaństwem polegającym na upijaniu się czyściochą z kartką czerwoną lub niebieską, dość podłym piwem oraz tzw. winami owocowymi, podrasowanymi spirytusem, prowadził krakowski „Przekrój”, tygodnik Mariana Eilego, Jana Kamyczka (czyli Janiny Ipohorskiej), Jana Kalkowskiego i Marii Iwaszkiewicz – wymieniam tylko niektórych, w tym specjalistów od kuchni – oraz świetnych autorów, nie zatrudnionych w redakcji, ale przysyłających korespondencje z szerokiego świata. Byli to i dziennikarze, i pisarze, i po prostu ciekawi ludzie.

Jednym z tych ciekawych ludzi była pisarka, tłumaczka i dziennikarka Maria Zientarowa, czyli, już nie zawodowo, żona ówczesnego ambasadora Polski w USA – Maria Michałowska. Jako Zientarowa przysyłała z Ameryki korespondencje, do „Przekroju” właśnie. Jak ta z kwietnia 57, w której opisuje przyjęcie w polskiej ambasadzie wydane dla pisarza Thorntona Wildera, ozdobione zdjęciem pisarza z małżonką i ambasadorostwa Michałowskich.

 

Sądzę, że nieprzypadkowo w tym samym numerze znalazł się solidny tekst o amerykańskich (i światowych) koktajlach. Wprowadza ówczesnych czytelników w ten temat. Koktajle były w Polsce wprawdzie znane przed wojną (w moim blogu można znaleźć dowody na to), ale po wojnie już nie. Były wszak przejawem piętnowanego amerykańskiego stylu życia, wypartego przez model rosyjski, czyli, w dziedzinie alkoholu, czystą, ciepłą wódkę, pitą szklankami lub „tylko” setkami.

Tekst o koktajlach jest niepodpisany, ale podejrzewam autorstwo pani Marii, która kulinariami i ich opisywaniem się także parała. Jest autorką kilku książek z tego zakresu, w tym „Kuchni amerykańskiej”, wydanej niegdyś przez zasłużone wydawnictwo „Watra”.

Przed Sylwestrem temat jak znalazł. Oryginalne koktajle pozwalają pić alkohol rozcieńczony, są przy tym odświętne, bo dekoracyjne. Sięgnijmy więc po któryś, choćby na rozpoczęcie sylwestrowego wieczoru. Na razie kilka słów przekrojowej teorii. Przypomnę, z roku 1957. Niektóre sformułowania mogą się nam wydać zbyt łopatologiczne, inne mało precyzyjne czy trafne, ale pamiętajmy, że niosły naukę początkową w kraj wyjałowiony z kultury zachodniej. Swoją drogą, ciekawe, jak dzisiaj przyjmujemy treści, które były wtedy bardzo nowatorskimi i te wspaniałe rozwiązania typu opisanego mieszadełka do koktajli...

 

COCTAIL [taką pisownię przyjęto w „P”] znaczy po polsku „koguci ogon”. Powstaje przez zmieszanie z lodem, wedle recepty, rozmaitych płynów i trunków alkoholowych i bezalkoholowych. Jest smaczny. Ładnie wygląda. Jest lekki: zawiera niewiele więcej alkoholu niż wino, a bywają coctaile i słabsze. Daje się szybko przyrządzić, przy czym już samo przygotowywanie coctailu to świetna zabawa. W wielu krajach, szczególnie w USA, coctaile są niezwykle popularne, natomiast wódek w zabójczym stanie nierozcieńczonym zupełnie się tam nie pije. Oto mały poradnik dla amatorów kogucich ogonów.

Z czego się robi?

Kłopoty zaczynają się od lodu: spróbujcie dostać u nas czysty, jadalny lód. Nie ma także wytrawnego vermouthu, whisky ani ginu. Ale indywidualne modyfikowanie recept coctailowych należy do dobrego tonu, więc możemy posługiwać się środkami zastępczymi. Takim będzie np. czysta wódka, która i w Ameryce wypiera w ostatnich latach gin.

W czym się przyrządza?

Właściwie w shakerze, tj. specjalnym naczyniu przypominającym z wyglądu termos. Łączy się w nim składniki coctailu, zakręca szyjkę i energicznie potrząsa shakerem, słuchając, jak wewnątrz. grzechocze lód. U nas można się posłużyć flaszką z szeroką szyjką, słoikiem, manierką albo blaszaną oprawą termosa, jeśli szczelna. Zresztą niektóre trunki typu coctailowego przyrządza się wprost w szklaneczkach.

Jak się podaje?

W różnego rodzaju kieliszkach, szklaneczkach, szklankach; najczęściej recepta wskazuje odpowiedni rodzaj naczynia. Klasyczny kieliszek coctailowy jest lejkowaty, na nóżce wielkości kieliszka od wina.

Czym ozdabiać?

Coctail musi być ładnie podany: wygląd gra tu prawie tak samo dużą rolę jak smak. Recepty przewidują często ozdabianie kieliszka plasterkiem cytryny czy pomarańczy, wisienką. oliwką. Przy słodkich coctailach ozdabia się czasem brzeg szklaneczki obwódką z krystalicznego cukru, powstającą przez zanurzenie wilgotnej krawędzi w cukrze. Niekiedy do szklaneczki wkłada się szklane mieszadełko (można posłużyć się kupionymi w aptece szklanymi pręcikami do maści).

Jak się pije?

Po małym łyku, nigdy jednym haustem ani na komendę.

Kiedy się pije?

Coctail podaje się albo przed obiadem czy kolacją – w tym wypadku tylko po jednym kieliszku na osobę. Albo urządza się coctail party, przyjęcie bez jedzenia, zasadniczo popołudniowe, na stojąco. Wtedy można podać więcej, ale nigdy dużo.

Co na zakąskę?

Nic solidnego. Palone orzeszki, słone precelki, cytrynę w plasterkach, pomarańcze w cząstkach, maleńkie kanapki na jeden kąsek.

Na koniec przepis, ale nie z „Przekroju”. To jeden z klasyków barmana, koktajl o nazwie mojito. Jest orzeźwiający, lekki, można w nim regulować zawartość mocnego alkoholu. W sam raz na dobre rozpoczęcie Sylwestra: czy w gronie gości, czy spędzanego przed telewizorem lub radiem. Nie opisuję historii tego koktajlu, który pochodzi z Karaibów, a jego wymyślenie legenda przypisuje słynnemu angielskiemu piratowi kapitanowi Drake’owi. Podobno pierwsza zapisana recepta na mojito pochodzi z roku 1931. Można to wszystko znaleźć w Sieci. My zaopatrzmy się w składniki: świeże listki mięty (do kupienia!), limonkę lub cytrynę, no i – jako podstawę – dobry biały rum.

Mojito po mojemu

biały rum

woda gazowana z lodówki

lód

listki mięty

dobrze umyta limonka lub cytryna

ew. cukier

W szklankach do long drinków rozgnieść liście mięty z ósemkami limonki lub cytryny w skórkach, ale bezwzględnie bez pestek. Kto chce, może dodać łyżeczkę cukru. Ja dodałam po ćwierć łyżeczki na szklankę. Wsypać lód, dalej energicznie mieszać. Napełnić szklanki rumem (co najmniej po 40 ml na szklankę), dopełnić zimną wodą gazowaną.

W którymś z przepisów wyczytałam, że alkoholu musi być w szklance sporo, a woda tylko go dopełnia. Nie jestem ortodoksem. Nietrudno mi wyobrazić sobie kogoś, kto rum oszczędza (lub oszczędza siebie) i pije ten koktajl z jego symbolicznym dodatkiem lub wręcz bez niego. Czy będzie jeszcze nazywał się mojito? Oto jest pytanie. Róbmy tak, jak nam smakuje i co dla nas dobre. I to przez cały rok, nie tylko w Sylwestra.

PS Do koktajli z „Przekroju” będę wracać. Po przytoczonym wprowadzeniu w temat, następują tam wcale ciekawe przepisy. Akurat na nadchodzący karnawał.

piątek, 28 grudnia 2012
Pierogi po łódzku

Skąd nazwa? Studia odbywałam w Łodzi, w latach 70. minionego wieku – pozdrowienia dla koleżanek i kolegów! – kochając to miasto, jego mieszkańców, a także jego bary i restauracje. W odróżnieniu od Warszawy było tu dziwnie mało kawiarni i wolne chwile spędzało się raczej w restauracjach właśnie. Był więc to taki czas, gdy poznałam ich wiele. Poczynając od lokalnych mordowni, niepowtarzalnie klimatycznych, czyli od „Delfina”, „Kolejowej”, zwanej „Kolejarzem”, oraz „Słonia”, po eleganckie „Halkę”, „Tivoli”, czynny po południu „Savoy”, rybną „Kaszubską”, czy tę znaną z dań z drobiu (słynne bezpłatne degustacje dań z drobiu!), której nazwy chwilowo nie pamiętam, mieszczącą się obok słynnych „siódemek”, czyli studenckiego klubu przy Piotrkowskiej 77. Instytucją samą w sobie była prywatna jadłodajnia z domowymi obiadami z ulicy Próchnika (stoły kryte ceratą, ale jadłospis przedwojenny!). Była jeszcze znakomita jarska „Dietetyczna” przy Zielonej. Pewnie wszystkich nie wymieniam.

Czasem, w przerwie między zajęciami, na restauracje nie było czasu, trzeba było zjeść szybko. Chodziliśmy wtedy albo do baru „Łódzkiego” przy Piotrkowskiej na pierogi ruskie (podwójna porcja), albo do baru „Smakosz” przy Kościuszki (a może już Zachodniej?) na pierogi po łódzku.

Były to pierogi typu mięsnego podawane oryginalnie, bo z dodatkiem kapusty z grochem. Myślę, że to pozwalało je nazywać „łódzkimi”.

 

Zwykle na te pierogi, podawane jak należy, ze skwarkami, wpadało się w wolnym od zajęć „okienku”, koło południa. Ale raz przyszliśmy po późnych zajęciach. Doznaliśmy szoku. Okazało się, że o tej późnej godzinie bar odwiedzają klienci składający się z ówczesnych bezdomnych, brudni, nietrzeźwi, kołyszący się ponuro nad resztkami jedzenia na cudzych talerzach. Gdy jeden z nich, widząc, że odkładam na bok widelec zapytał z chrypką charakterystyczną dla bywalców pobliskiej piwiarni: „pani już nie spożywa?...”, opuściliśmy ten bar, aby nigdy do niego nie wrócić. Nawet w samo południe, gdy wypełniał go zwykły ludek pracowity i czysty.

Wszystkim, którzy pamiętają i bar „Smakosz”, i restaurację o tej nazwie, w której kelnerka mówiła do moich kolegów, gdy zamawiali tam piwo: „panowie, ale po wódkę to idźcie sobie do sklepu, bo tu strasznie droga”, dedykuję dzisiejsze moje nostalgiczne pierogi.

Receptę na nie podaje  Lucyna Ćwierczakiewiczowa, moje guru kulinarne tego miesiąca. Bo pierogi w kuchni polskiej to nie byle co. Są jej sztandarowym daniem. Jak je starannie przyrządzić? To jednak sztuka, poczytajmy. W wykonaniu L.Ć. to poezja kulinarna. Był rok 1894, kończył się wiek XIX (zachowuję, jak zwykle, przyjętą wtedy pisownię):

 

Odświeżone pokrajać drobno i usiekać tasakiem, jeżeli tłuste, cały tłuszcz razem zsiekać, jeżeli zaś chude bardzo, ugotować kawałek młodej słoniny i usiekać razem. Oddzielnie rozgotować na funt mięsa łut bulionu w dwóch łyżkach wody, żeby nie było za dużo, w rondelek włożyć łyżkę masła, nie smarząc [naprawdę tak napisano!] rozpuścić tylko, włożyć mięso, wlać bulion, pół małej bułki rozmoczonej na godzinę pierwej w wodzie i wyciśniętej z niej, maleńką cebulkę upieczoną zupełnie w piecu i roztartą, szczyptę tłuczonego pieprzu, wymieszać doskonale łyżką i w końcu wpuścić jedno żółtko. Nie trzeba wcale tego farszu smarzyć [mnie edytor poprawia ten błąd!] lub rozgrzewać na ogniu, jak to wiele osób czyni, postawić tylko na ciepłem miejscu aby nie stwardniał, bo lepiej robić. Jeżeli jest w domu szpik od mięsa surowego lub gotowany w rosole grzybek usiekać i dołożyć do farszu. Na funt mięsa wziąść [ a to już stały błąd pani Lucyny!] funt mąki [czyli ok. 40 dag], choć czasem nie cały wyjdzie, stosownie czy grubsze czy cieńsze, ciasto zagnieść pozostałem białkiem bardzo wolno, bo jak ciasto twarde, pierogi pękają; rozwałkować jak najcieniej, układać łyżeczką małą drewnianą kupki o odstępie 2 do 3 cent., założyć na wierzch ciasto, przycisnąć mocno palcami i gładkim kieliszkiem od wina wykrawać małe pierożki, u każdego oddzielnie ścisnąć brzegi palcami i układać na sito, robiąc dalej. Gdy wszystko zrobione a jeszcze nie czas gotować, przykryć serwetką umoczoną w wodzie i dobrze z niej wyciśniętą, aby nie przesychały. Gotować na bardzo obfitej wodzie posolonej, wyjmując jak wypłyną łyżką durszlakową na durszlak, aby woda dobrze osiąkła, polać młodem masłem, zagotowanem prawie na rumiane, zostawiając odrobinę w rondelku dla wsypania tartej bułki do zarumienienia i polania na wierzch.

Uff. Opis długi, ale rady bardzo pożyteczne dla tych, którzy pobawią się w wyrabianie pierogów. Podpowiem jeszcze, że starsze dzieci są znakomitymi pomocnikami: i przy wyrobie, i przy jedzeniu.

Są u pani Lucyny Ć. i inne pierogi, gospodarskie, jak wtedy mawiano. „Gdzie dużo osób, a fundusze nie duże – bardzo smaczna i tania potrawa” – zachwalała je. Podejrzewam, że te łódzkie, z baru „Smakosz” były podobnie wyrabiane, z mięs drugiej kategorii, czyli z podrobów. Oto, jak te pierogi nazywano i opisano ich wyrób:

 

Po oczyszczeniu i gotowaniu z solą wszystkich części, krają się,  następnie siekają na maść. Bierze się na całe dudki pół funta młodej słoniny, pokrajawszy na drobno smaży [a jednak przez „ż”] się na biało, dodając jedną opieczoną roztartą cebulę, pieprzu, soli, trzy jajka na twardo ugotowane i posiekane, miesza się wszystko dokładnie, można nawet dodać jedną rozmoczoną i wyciśniętą bułkę dla ścisłości – i nadziewać zwyczajne ciasto zrobione na pierogi [...]. Gotować zwyczajnie i podać ze słoniną.   Z jednego pęczka dudków z jarzyną można obdzielić 10 do 12 osób, biorąc naturalnie najmniej dwa funty mąki [czyli kilogram].

Na koniec dopowiem, że pierogi znakomicie pozwalają zużytkować resztki. Najlepiej, oczywiście, mięsa gotowane. Ale nie tylko. Komu zostały po świątecznym obiedzie jakieś pieczenie, byle bez sosów, także drób, może je zemleć i wykorzystać zgodnie z radami pani Lucyny, dbając, aby farsz nie był za suchy. Dodatkiem ziołowym, który bardzo pasuje do pierogów mięsnych, jest majeranek. Także tych w wersji „po łódzku”.

czwartek, 27 grudnia 2012
Święta, święta i już po

Nie znam domu, w którym po świętach, do których przygotowywano się kulinarnie, nie zostały jakieś resztki. Tylko ci, którzy nic nie szykowali, dzisiaj nie mają nic w lodówkach. Pozostałości z ryby lub mięs z rosołu, a także pieczeni czy nawet szynki, można zużyć w galaretkach. Przedstawiam dwie.

Jedna była zrobiona z resztek pieczonego drobiu na resztkach rosołu i została zestalona żelatyną (według przepisu na opakowaniu). Pamiętajmy, że kupną żelatynę robi się ze składników zwierzęcych. Dodatkiem do tej galarety były jarzyny z rosołu. Do wywaru można użyć różnych przypraw, w tym np. dać przeciśnięty czosnek.

 

Do przygotowania drugiej wykorzystano resztki gotowanej ryby (ale może być i smażona, i pieczona, byle bez sosu). Wywar rybny z kostki (zawsze przywożę takie kostki rybne z podróży, u nas - nie wiadomo dlaczego - się nie pojawiają). Tu został zestalony nie żelatyną, ale agarem, aby galaretkę mogły jeść osoby nie jadające mięsa. Po jego zastosowaniu uzyskuje się galaretkę delikatniejszą, miękką, konieczne jest jej zastudzenie i przechowywanie w lodówce. Dodatkiem do niej były warzywa z puszki: drobny groszek i kukurydza.

 

Galarety można przyrządzić w jednym większym naczyniu lub w miseczkach przeznaczonych na jedną porcję. Podaje się je albo tylko z octem lub cytryną i ewentualnie oliwą, albo z sosami majonezowymi. Majonez (także dyżurne resztki w słoiczku!) można zafarbować przecierem pomidorowym lub ketchupem i wzbogacić smakowo – tylko dla dorosłych i tolerujących alkohol – dodatkiem brandy lub whisky. Także porcyjką posiekanych świeżych ziół.

A może jakaś sałatka do tych galaret? Pewnie zostały także kupione kilka dni temu cytrusy. Oto pomysł na ich wykorzystanie z roku 1902, z warszawskiego pisma „Dobra gospodyni”. Dział kulinarny prowadziła w nim Jadwiga Izdebska, autorka jednej z popularnych wtedy książek kucharskich. Swoją drogą, ile ich było! Wszystkie znakomite. Swoje kulinarne credo – a chyba i wszystkich tych wspaniałych dam, piszących wtedy o kuchni – zawarła ona w przychylnej recenzji książki swojej wszak konkurentki (!); poczytajmy (zachowuję ortografię epoki):

Wszechstronnie wykształcona kobieta powinna posiadać różne wiadomości, a przedewszystkiem zdolność gustownego ubierania się i zdolności kulinarne. Najważniejszą kwestyą hygieny i zdrowia w ogólności jest niezaprzeczenie dobre odżywianie się. W kwestyach kulinarnych potrzebna jest specyalna umiejętność, a zwłaszcza w naszem stuleciu dobry obiad nieraz zapewnia nam szczęście rodzinne i spokojne życie. Panie powinny umieć dysponować smaczne obiady, aby swoich współbiesiadników wprowadzić w dobry humor. Z wykwintną subtelnością smakoszów powinno się zmieniać potrawy, a najzwyczajniejsze jeszcze bardziej powinny być podawane elegancko i smacznie. To też [!] dla młodych mężatek i gospodyń domu w ogóle polecić można praktyczną książką pani Marty Norkowskiej pod tytułem „Najnowsza wytworna i gospodarska kuchnia” ; zawiera ona dużo dobrych wskazówek i opisy smacznych potraw łatwo wykonalnych.

Ale wróćmy do poświątecznego przepisu na witaminową sałatkę.

 

Do takiej sałatki – jak i wyżej opisanych galaretek – możemy podać białe wino z polskiej winnicy. Testowaliśmy je, całkiem niezłe, orzeźwiające, lekkie, no i – oryginalne, bo krajowe. Oczywiście, z winogron. Gdy chcemy podać wino, decydujemy się na majonez lub sos majonezowy. Gdy podajemy wino, do potraw czy sałatek nie dodajmy octu. Wino źle się czuje także w sąsiedztwie cytryn czy grejpfrutów. A pomarańcze? Byle nie były kwaśne. Spróbujmy.

środa, 26 grudnia 2012
Pod znakiem historii z kaczką na stole

Przyjmujemy gości? Jednym z tematów do rozmowy, przy stole bardzo odpowiednim, może być gotowanie. Coraz więcej osób przyznaje się, że lubi gotować, że stara się tę czynność zindywidualizować. Jedni szukają nowoczesności – nowych smaków, przypraw, technik, rozglądają się za kulinariami z całego świata. Inni, przeciwnie, wracają do tradycji. Wspominają, jak gotowała Babcia (szczęśliwcy mają zeszyty z przepisami ręcznie wpisanymi), szukają po starych książkach kucharskich dawnych smaków, za czym często idzie poszukiwanie produktów wytwarzanych wedle dawnych receptur. Wędlin, serów, a nawet zapomnianych gatunków owoców i warzyw.

Ja lubię w kulinariach i w swojej kuchni i jeden kierunek, i drugi. Nawet w czas świąteczny można pogodzić te dwa zainteresowania. Najpierw więc nieco historii. Poczytajmy, jak widziała swoją nowoczesność Lucyna Ćwierczakiewiczowa, pod której znakiem stoją moje tegoroczne zimowe święta. Śledziła ona pilnie wszelkie pojawiające się kulinarne nowinki swoich czasów. Dzieliła się nimi z czytelnikami. Dla nich to były nowe trendy, a dla nas – zamierzchła przeszłość. Tak jak dla naszych prawnuków przeszłością będzie nasza nowoczesność.

Oto jak pani L.Ć. widziała i opisała na przykładzie pewnego wytwornego obiadu „nowości co do całego ustroju obiadowego stanowczo dziś” – czyli w roku 1895 – „przez najwyższe sfery towarzyskie przyjęte”. Podstawą opisu (zachowałam język epoki, wprowadziłam jedynie podział na akapity) jest wykwintne menu „wystawnego obiadu, danego w tych czasach w domu jednego z naszych przemysłowców, p. Br., które zasługuje na opisanie”.

 

Z dwóch zup, jak zwykle podawanych przy wielkich obiadach, jedna była „estragonowa” – przyznaję, że nigdy o niej nie słyszałam, – druga ze świeżych pieczarek, naturalnie – z pasztecikami.

Po zupie podano wspaniałe sole i turboty (morskie ryby).

Dalej szły oryginalne polędwice, faszerowane kwiczołami, duszone w maderze, co za bardzo słuszne uważam, gdyż polędwica jest mięsem słodkiem, bez wyraźnego smaku – tylko krwią (surowość) lub przyprawą podnosi się jej smak. Otóż z taką przyprawą była upieczona we francuskiem cieście. Jest to nowość zupełna w sztuce kulinarnej – i ja, co już nie z jednego pieca jadłam, nie słyszałam o tej smacznej inowacyi.

Dalej podano bażanty i stokroć od nich lepsze kapłony ze świeżą sałatą i kompotami; w końcu, jak dzisiejsza moda mieć chce – świeże jarzyny, zielony groszek, fasolę w strączkach po angielsku i kalafiory. Pomimo, iż lubię we wszystkiem iść z postępem i za modą, jednak uważam, iż przedzielenie dwóch mięsnych dań lekką jarzynką jest o wiele właściwsze; jedynie dla szparagów robię tu wyjątek.

Następowała [dalej] „charlotte russe”, czyli lody w biszkoptach, a deser stanowiły kosze cukrowe, pełne osmażonych w cukrze owoców, oraz wszelkie dziś możliwe świeże owoce. Był także podawany ser, nie wiem jednak, czy prawidłowo – zaraz po ciepłych daniach; dawniej stawiano ser pod kloszem na stole, podając go po leguminie, lodach, tortach i t.p. – dziś już od kilku lat ser wnosi się do sali jadalnej po ciepłych daniach, w towarzystwie młodego masła i pokrajanego w małe kawałki białego chleba lub czarnego, zwanego „pumpernikiel”, sprowadzonego z Berlina przez firmę Stępkowskiego – i po obniesieniu zaraz wyniesiony bywa dla niemiłej woni, jaką roztacza.

Tak "nowocześnie" (wtedy!) pieczona polędwica wołowa – niestety, dzisiaj tak bardzo droga! – nosi nazwę à la Wellington. Mięso, obsmażone, smaruje się purée z pieczarek, owija w ciasto francuskie i tak piecze. Przepis podany w słynnych „365 obiadach” jako nowość nie zawiera pieczarek. Do takiej pieczeni, jak pisze Autorka, „nie podaje się nic, oprócz sardelowego masła, osobno ułożonego”.

Ponieważ na polędwicę, nawet na świąteczny obiad, nie było mnie stać, kupiłam kaczkę. Przyrządziłam ją na sposób egzotyczny. Chciałam, aby „robiła się sama”, była idealnie miękka, ciekawa w smaku.

Kaczka egzotyczna po mojemu

kaczka

puszka ananasów

grejpfrut (niekoniecznie)

mielona kolendra, sól, pieprz

rozmaryn świeży lub suszony

Kaczkę opalić. Pokroić na porcje. Natrzeć kolendrą, solą i pieprzem. Obłożyć rozmarynem. Zalać sokiem z ananasa, obłożyć plastrami. Dodać cząstki grejpfruta razem ze skórką. Odstawić.

Piekarnik rozgrzać do 200 stopni C. Wstawić kaczkę.
Bez przykrycia piec około 40 minut, odwracając co najmniej raz.
Zmniejszyć temperaturę, przykryć,
piec aż kaczka zmięknie (można dać 100 st. C lub mniej
i wyjść na godzinny spacer).
Odkryć, zwiększyć temperaturę lub włączyć górne opiekanie,
dopiec, obracając, przez 10–20 minut, aż skórka na każdej porcji
będzie ładnie zrumieniona.

Grejpfrut jest dla odważnych. Przyda słodkiej kaczce nieco goryczki. Zamiast niego można zetrzeć do sosu skórkę z pomarańczy. Jeżeli do pieczenia użyjemy świeżego ananasa (pewnie, że znacznie lepszy), w miejsce soku ananasowego zastosujmy białe wino, może być półwytrawne. Kto lubi kaczkę na słodko, może, dopiekając ją, posmarować miodem.

Na koniec – powróćmy z nostalgią w wiek XIX. Z reklamy wyczytamy, jakie wówczas pijano piwo. I gdzie w Warszawie można je było kupić. Cóż to musiał być za wspaniały sklep!

 

wtorek, 25 grudnia 2012
O pieczeniu ciast, odświeżaniu bab z weselem w tle

Wigilia już za nami. Dzisiaj przyjmujemy gości, najczęściej najbliższą rodzinę, świątecznym obiadem. Każdy już skomponował menu, przyszykował co trzeba, a może od rana się krząta po kuchni. Dlatego nie ma co podawać propozycji obiadowych.

Napiszę za to dla tych, którzy nic nie przygotowali, bo nie muszą albo im się nie chce, a chcą i mogą sobie poczytać. Dla nauki i do zachowania w pamięci. Na pierwszy ogień bardzo praktyczna porada Lucyny Ćwierczakiewiczowej na temat temperatury pieca do pieczenia różnych ciast. Przyznam, że zawsze mam z tym kłopot, a nie zawsze gorącość piekarnika jest podawana (a w dodatku nie zawsze celnie). Oto ściągawka, która się na pewno przyda amatorom domowych wypieków. Jak zwykle, zachowuję archaiczną pisownię. Tekst pochodzi z Kalendarza wydawanego co roku przez panią Lucynę Ć w latach 1876–1899. Jest rok 1898, pieczenie ciast odbywa się w kuchniach węglowych:

 

1. Najgorętszego pieca wymaga drożdżowe parzone ciasto, jak również chleb razowy i pytlowy.

2. Dalej wszelkie drożdżowe ciasto.

3. Francuzkie [tak pisano] potrzebuje bardzo silnego gorąca, żeby się nie smażyło, lecz piekło. Włożone w ciepły, masło wypłynie z ciasta, a z ciasta zrobi się zakalcowata masa.

4. potém idzie ciasto parzone bez drożdży czyli tak zwane ptysiowe.

5. ciasto kruche potrzebuje równego, dobrego, ale mniej silnego ognia.

6. Dalej wszelkie jajeczne, których podstawą są jaja.

7. Piankowe jak merengi, z początku większego ciepła potrzebujące, następnie zupełnie wolnego dla doschnięcia, nie należy więc ognia dokładać.

8. W końcu wszelkie migdałowe potrzebujące wysychać niżeli się piec. Spieczone są twarde, suche i zatracają charakter migdałów lub bakalji.

Druga porada, z roku 1876, dotyczy konkretu: pieczenia ciast, gdy kucharce brakuje jaj. Poradzi sobie ta, która w spiżarni będzie miała dynię. Kucharza, oczywiście, też to dotyczy:

 

W listopadzie i grudniu, obu miesiącach gdzie tak trudno o jaja, można zamiast jaj bardzo korzystnie użyć bani przy pieczeniu ciasta. Obraną ze skóry i środka banię pokrajać w kawałki, nalać słodkim ale gotowanym nie surowym mlekiem tyle, aby mleko objęło banię i dusić, póki nie zmięknie dobrze. Wtedy przecisnąć tę masę przez bardzo gęste sitko i wolną wlać przyczyniając ciasto wraz z cukrem, masłem itd. Nie należy jednak brać do takiego ciasta zbyt dużo masła lub cukru, bo z łatwością opada; na placki lub strucle bardzo dobrze można użyć biorąc do garnca mąki pół kwarty przetartéj masy, która także z siebie dodaje słodyczy, bo bania sama przez się jest bardzo słodką. Pół kwarty takiéj masy zastępuje pół kopy żółtek, która w ogóle jest słodsza od żółtek; ciasto należy bardzo dobrze wyrobić, jednak do bab lub ciasta bez drożdży nie można sposobu tego zastosować.

Trudno. Pół kopy to trzydzieści żółtek. Baba z dynią wygląda ciekawie. Na koniec przepis do wykorzystanie po świętach. Dla tych, którzy napiekli lub nakupili za dużo bab i mają kłopot, bo robią się suche. Są na to dwie rady pani L.Ć.

Pierwsza pochodzi z jej dziełka pt. „Jedyne praktyczne przepisy...” (już podawałam tu kiedyś pełny tytuł), nadaje się także do odświeżenia czerstwego pieczywa, a więc wykorzystania resztek:

Odświeżanie starych bułek i wszelkiego drożdżowego ciasta

Wziąść [no, naprawdę tak napisała!] starą bułkę, posmarować całą wodą i zaraz włożyć pod blachę w angielskiéj kuchni lub w piec pokojowy, gdzie się paliło. Za kilka minut wyjmujesz świeżuteńką bułkę, sposób ten doskonały, daje się zastosować do dwutygodniowych nawet bułek i do każdego drożdżowego ciasta.

Dodam, że posmarowane wodą bułki można tak samo odświeżyć w kuchence mikrofalowej, nastawiając ja na temperaturę odmrażania, czyli 180 stopni C. A teraz drugi sposób odświeżania, już tylko ciast drożdżowych, z roku 1881:

 

Oprócz podanego przezmnie gdzieindziej sposobu odświeżania bab, przez owinięcie ich w zwilżoną bibułę, a następnie wstawieni w piec, nauczyłam się świeżo jeszcze lepszego sposobu odświeżania babek zczerstwiałych [tak!]. Skroiwszy cienko warstwę z wierzchu babki, skropić ją mocno rozpuszczonym w araku cukrem, biorąc na kieliszek od wina araku, czubatą łyżkę cukru i tak zwilgoconą wstawić na 20 minut w dobrze gorący piec – można jeszcze przy tym sposobie zastosować owinięcie całej baby w bibułę wilgotną. Baba będzie lepsza od świeżej, gdyż przejdzie arakiem i cukrem. Można arak z równym skutkiem zastąpić winem francuzkim, naturalnie białem.

Na koniec ilustracja bardziej współczesna, jakkolwiek dla moich dzieci np. to prehistoria prawie taka, jaką dla mnie są porady pani Ć. Jest rok 1962, w „Przekroju” rysownik i poeta Adam Macedoński przedstawia swoją wizję wesela. Dedykuję ją, ku uciesze i przestrodze, wszystkim, którzy dzisiaj będą się weselili:

poniedziałek, 24 grudnia 2012
Piękne stoły i półmiski

W ten szczególny dzień wracam do polskiej tradycji dekorowania stołów. Kto będzie mógł sobie pozwolić na chwilę lektury, może zdąży w te święta zaczerpnąć cokolwiek z pomysłów, które opisywał „Bluszcz” w roku 1926. Są szczególne, zwłaszcza te dotyczące dań mięsnych. Jak w tekście przeczytam, zimą podawano i jedzono sporo zwierzyny. Dzisiaj także można ją dostać w niektórych sklepach. Może ktoś się pokusił na jej kupienie? Znajdzie radę, jak ją podać.

Autorką tekstów (także tego wczorajszego, o dekorowaniu stołu) była Pani Elżbieta, czyli Elżbieta Kiewnarska. Przytaczam w jej oryginalnej pisowni, z epoki.

 

Kiedy chodzi o pieczyste, to właściwie ładnie upieczony indyk czy pularda, są same przez się tak apetyczne, że szkoda je psuć jakimibądź dodatkami, co najwyżej można ich nóżki pozawijać fryzowanym papierem i przyozdobić półmisek pary pęczkami zielonej sałaty, rozbef i polędwicę otacza się garniturem jak sztukęmięsa [tak napisano!], toż samo można powiedzieć o schabie; cielęcina i baranina pieczona mogą być obłożone ładnie rozmieszczonemi kartofelkami, – sosy zawsze się podaje oddzielnie, nieco zielni jest zawsze pożądane. Inaczej jest ze zwierzyną. Nie mówię już o dużych sztukach, cąber [!] sarni lub jeleni, podawany na bardzo wykwintnych przyjęciach, powinien być bogato udekorowany pieczarkami, pomidorami faszerowanymi, rozmaitemi jarzynkami i t.p. – nie użyjmy tylko w zapędzie zdobniczym – raków, które tylko do ryb używamy. – lub do potrawki z rakowym sosem. Jarząbki i kuropatwy najładniej jest podać całe, lub przerąbane na połowę, kładąc pod każdą połowę ładnie zrumienioną grzankę tegoż co ptaszek rozmiaru, lub okładając półmisek mniejszemi nieco grzankami. Słoninkę, w której ptaszki były owinięte układa się na grzankach, zakończyć ozdabianie półmiska można paru pękami zielonej sałaty (ptaszki te jada się przeważnie zimą) lub chociaż jarmużem.

Bardzo ładnem podaniem ptaszków jest ułożenie ich, a raczej przypięcie srebrnymi rożenkami do piramidy z osmażonego czarnego chleba, dół półmiska zapełnia się wtedy sałatą, jest to podanie wystawne, – sos i kompoty podaje się oczywiście oddzielnie.

Drobne ptaszki, bekasy, kwiczoły, słomki [sic! powinno być: słonki, chyba błąd zecera, który korekta przepuściła], pieczone w całości podaje się na grzankach, przykrywając słoninką, w której się piekły, półmisek się otacza obficie sałatą lub rantem z ugotowanego na sypko ryżu.

Bażant, cietrzew i głuszec mają swoje prawa, – chcąc je podać elegancko, – podaje się je w pierzu. Ogon, skrzydła i głowa ptaka starannie umyte i osuszone w cieple umontowuje się na drutach, robi podstawę wysokości 15 centymetrów z czarnego chleba osmażonego w tłuszczu, przypina głowę i ogon po obu końcach, a skrzydła rozpostarte ku górze po obu bokach podstawy, upieczony i zręcznie pokrajany ptak idzie na środek, powinien być tak ułożony, aby piersi były na górze. W domach, gdzie często bażanty i cietrzewie tak podają, są już raz na zawsze przygotowane i wysuszone pióra, głowy z wprawionemi oczyma, ogon ładnie wygięte.

Robiąc takie danie należy uważać, aby dobrze wysuszyć w piecu szyję i skrzydła, gdyż bez tej ostrożności użyte mogłyby niemiły zapach wydawać.

Bażanty, cietrzewie i głuszce podaje się w pierzu tylko na paradnych występach – do zwykłego, codziennego użytku traktuje się je jako pulardę lub indyka i podaje ubrane sałatką zieloną. z łapkami zawiniętemi w ładne papilotki.

Kaczki i gęsi, chociaż dzisiaj po wojnie, podawane i przy większych występach kulinarnych, należą właściwie do gospodarskiej kuchni i podaje się je zwykle otoczone wieńcem pieczonych jabłek lub duszonej z jabłkami słodkiej, czy kwaśnej kapusty.Przejdziemy teraz do jarzyn. Zacznę przedewszystkiem od gorącego protestu przeciw zaprawianiu jarzyn mąką, cukrem i t.p. Jarzyny są najsmaczniejsze ugotowane w wodzie z solą i oblane świeżem masłem. Przy oszczędniejszem podaniu wkłada się kawałek masła do rondelka, potrząsając nim aby się masło równomiernie rozeszło i wykłada się jarzynę w ładną piramidkę, okładając ją wkoło garniturem, lub, jeżeli jarzyna sama ma by ć podana jako garnitur okłada się mięso, lub rybę, do której ma służyć [...].

Z poszczególnych jarzyn szparagi po ugotowaniu, o ile się nie ma specjalnej kratki platerowanej, którą się ustawia na półmisku i na niej kładzie szparagi – najlepiej jest podać na serwecie złożonej w kilkoro, wkoło półmiska może być nieco zieleni, pietruszki lub sałaty, masło z bułeczką, sos holenderski czy inny podaje się oddzielnie w sosjerce.

Kalafiory należy po ugotowaniu ułożyć na półmisku tak, aby wyglądały jak jedna olbrzymia głowa i polać po wierzchu obficie bułeczką z masłem. Podając kalafiory z jakimś sosem nie garniruje się ich niczem.

Drobne jarzyny jak groch, fasolkę, marchew, brukiew, najładniej jest ułożyć w kopułę na środku półmiska, jedynym ich dodatkiem powinny być jadalne grzanki, kotleciki z móżdżku i t.p.

Salsefję (zimowe szparagi) i kardy podaje się jak szparagi, karczochy po ugotowaniu w całości układa się w piramidkę na pokrytym serwetą półmisku, sosy lub masło podaje się w sosjerce.

Przy podawaniu jarzyn mięszanych, układa się je w równą gwiazdę na okrągłym półmisku. Ładnie jest przedzielić paskami kruchego ciasta upieczonymi w rodzaju kratki lub płotka. Takie płotki ustawia się na półmiskach przyklejając za pomocą kawałka masła i między nie wkłada poszczególne jarzyny.

Jeszcze jedna uwaga: nie należy marchewki lub brukwi krajać zbyt drobno, traci smak i wygląd; młodą marchewkę, karotkę podaje się oczywiście w całku. Szpinak, wszelkie grzyby duszone w śmietanie, najlepiej jest podać w głębokiej, platerowanej nelsonce, wygląda to najbardziej elegancko.

O ile szpinak ma być podany z jajkami, omletem i t.p, należy go ułożyć na głębszym półmisku a garnitury wkoło, nie na brzegu półmiska, jednak, lecz na samym już szpinaku, toż samo się robi z grzankami.Co do legumin, to całe ich kategorje jak suflety, budynie gotowane na parze, keksy i inne gorące wprost z pieca lub rondla podawane, z obawy, aby nie opadły, z natury rzeczy nie dają się dekorować, brak na to czasu.

Omlety i budynie angielskie ślicznie wyglądają, jeśli je w chwili podania polać kieliszkiem rumu lub araku, zapalić i taki płonący podać na stół, na smak to źle nie wpływa, przeciwnie plum-puddingowi naprzykład [!] nadaje specjalny, miły aromat.

Wszelkie leguminy, ryże, sago, kaszki drobne ubrać należy różnemi konfiturami i owocami z kompotów. O ile leguminy są podawane z bitą śmietaną, na ładnie w kopułę ułożonej leguminie kładzie się warstwę bitej śmietany dekoruje różnorodnemi konfiturami. Ładnie też wygląda jeśli leguminę ułoży się w piramidkę w środku półmiska, a otoczy rantem ryżu, kaszki, kasztanów tartych i t.p. [...]

Kremy, lody, galarety po wyrzuceniu na półmisek okłada się lekkiemi biszkoptami, makaronikami, wafelkami lub innymi wykwintnymi herbatnikami.

Oprócz tego eleganckim podaniem galaret jest zastudzanie ich wprost w szklaneczkach (szampankach) [...] można galaretą zalać jakiś owoc świeży lub konserwowany, co w przezroczystej galarecie ślicznie wygląda.

Lody z formy otacza się też wafelkami, wiórkami migdałowymi lub innemi lekkiemi herbatnikami, doskonałe są do tego białkowe bezy. [...]

Ilustracje do tekstu pochodzą z książki Marii Disslowej, wydanej mniej więcej w tych samym czasie, w którym powstał tekst. Zdaje się, że dzisiaj mniejszą wagę przywiązujemy do dekoracji półmisków. Ma to także związek z ograniczeniem (jednak!) spożywanych kolejno dań. Np. jarzyny nie podajemy jako oddzielnej potrawy, obłożonej – nazywano to garniturem – grzankami, omletem lub wręcz kotlecikami. Ale pewne elementy dekorowania półmisków na pewno warto wykorzystać. Choćby po to, aby jedzenie świąteczne nie wyglądało jak powszednie. Oczywiście, zachowując w dekorowaniu szlachetny umiar.

Tu śmieszne wspomnienie: w moim rodzinnym domu był zwyczaj wspólnego jedzenia niedzielnej kolacji. Czasami bywali na niej goście, ale zwykle sami domownicy. Dania podawało się elegancko, na półmiskach i w salaterkach, a do mnie należało ich przybieranie. Np. przy wędlinach układałam symetrycznie dekoracje z jarzyn, jakieś rzodkiewki, szczypiorki, pomidorki itp., a potem się złościłam, gdy dekoracje burzono, pobierając porcje chaotycznie, bez dbałości o porządek.

| < Październik 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zakładki:
Ulubione
Tagi
Treść i zdjęcia objęte prawem autorskim. Publikacja jedynie za zezwoleniem autorki. myTaste.pl