O sztuce dobrego gotowania, jedzenia, czytania, oglądania i życia.

Wpisy z tagiem: lukrecja

czwartek, 08 września 2011
105. wpis

Alina Kwapisz-Kulińska - 25/08/2011 9:25

„Kurier Warszawski” był jedną z najdłużej wychodzących polskich gazet: wychodził w Warszawie w latach 1821–1939. Mimo że był pismem codziennym informacyjno-politycznym, zamieszczał także – pewno dla dopełnienia poważniejszych treści – także tekściki z nagłówkiem  „Wskazówki praktyczne”.

Z sierpnia 1886 roku pochodzi wskazówka pod tytułem: Paryskie „coco”.

Podaje pewien aktualny na upały przepis:

Pod tem nazwiskiem sprzedaje się w Paryżu napój, mający w czasie letnich upałów mnóstwo zwolenników. Jakkolwiek co do smaku „coco” nie zdaje się być szczytem doskonałości, co jest wreszcie rzeczą gustu, za to jako napój gaszący pragnienie jest własności niepoślednich. Tani jest niezmiernie; nic chyba tańszego, oprócz naturalnie wody, która wreszcie jest główną jego podstawą, wynaleźć niepodobna. Przyrządza się mniej więcej w sposób następujący: wziąć kwartę czystej zdrojowej wody, zakupić w składzie materjałów aptecznych drzewa lukrecjowego, pokrajać takowe na drobne kawałki, nabrać trochę na dłoń, wsypać w wodę i wstawić na ogień. Zagotować dwa lub trzy razy, dodając do odwaru kilka plasterków cytryny. Zaostrza to  nieco smak, bez czego napój byłby zbyt mdły. Po przegotowaniu ostudzić i przecedzić. Dodać nadto kilka kawałków lodu, płyn przelać do karafki i pić szklankami jak wodę. Francuzi raniej zamożni piją to nawet przy obiedzie między potrawami, zamiast wina lub jabłeczniku. Zamiast drzewa lukrecjowego można użyć lukrecji w kawałkach, tylko, rzecz oczywista, w znacznie mniejszej ilości.

Czy z przepisu skorzystamy? O ile dostaniemy lukrecję. Podobno bywa tu i tam, nawet w hipermarketach, nawet w sklepikach ze zdrową żywnością. No i w aptece, jako „korzeń lukrecji”. Charakterystyczny smak albo się odrzuca, albo bardzo lubi. Skandynawowie się w nim lubują, dodają do cukierków, a Irlandczycy podobno do swojego Guinessa.

Jako ilustrację daję reklamę, wyciętą z tegoż „Kurierka”. Zachęca do kupna nie tylko win, ale także „wód z frutów i owoców”; jaka różnica między jednymi i drugimi?

 

 

| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zakładki:
Ulubione
Tagi
myTaste.pl